O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Bylinky jako jed

autor : Zdeněk Hudeček , vydáno : 11. 07. 2002

Bylinky jako jed, zneužití bylinek a jejich následky.

Bylinky v našem životě jsou nejdůležitějším co snad může být, jelikož nám poskytují chuť v jídle, nebo osvěžují chuťí nápoj apod. Například jmelí je pro nás estetickou ozdobou o Vánocích v domácnosti a nikdo by neřekl, jak taková křehká okouzlující rostlinka může být jedovatá.
Tak teď si o ní něco povíme:

Jmelí roste v korunách listnatých stromů. Na této bylině je nejjedovatější část bobule. Používá se v mnoha bylinných receptech, kde je uváděna v přiměřeném množství. Čarodějky i někteří obyčejní lidé používali jmelí v případě, kdy se chtěli někoho zbavit. Proto použili bobulky z jmelí a další části prudce jedovatých rostlin v lektvaru, který nechali dotyčnýho vypít a ten na následky otravy, v minulosti neprokazatelné, zemřel.

Poznámka: Tento text je pouze pro varování a v žádném případě ne jako navádění ke zločinu a využívání bylinek pro nekalé účely.

Námel
Tato parazitní rostlina parazitující v klasu obilí je také jedovatá. Její malé množství má stejné účinky jako droga pod názvem LSD s vedlejšími účinky, jimiž jsou oslepnutí a ochrnutí dýchacího ústrojí. Dříve se mnohdy o námelu zatím nevědělo anebo tolik nevědělo a tak se prodávala mouka s jedem. Lidé pomalu slepli a umírali. Nyní se koncentrace námelu v mouce hlídá, jelikož se ví, že je jedovatý nejen pro lidský organismus, ale i pro živočichy. Pouhých 5% námele v 1 kilogramu mouky se rovná smrti.

Jinak byla tato rostlina užívaná v léčitelské medicíně jako lék proti vnitřnímu krvácení dělohy. Pokud byste s ní chtěli někomu ublížit, být vámi, tak to nedělám. Zapomeňte na to, znalosti bylinek se nesmí zneužívat.


Rulík zlomocný je vytrvalá bylina dosahující metrové délky. Byla využívána v léčitelství na omezení tvorby žluče, ale jak známe naše lidi, byla i zneužívaná jako jed, jelikož při větším množství rulíku zlomocného hrozí selhání srdce. Proto byl používán při výrobě různých jedů.

Na závěr bych vám chtěl povědět jedno přísloví: "Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá." Pamatujte tedy na zásady dobra a vědomostí o bylinkách nezneužívejte!

Tento článek byl původně vydán na serveru Net-mag.cz.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006