O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Malý herbář - část 1.

autor : Zdeněk Hudeček , vydáno : 04. 08. 2002

V naší nové sérii Malý herbář se budeme zabývat bylinami a jejich praktickým použitím. Dnes nás čeká kopřiva dvoudomá, máta peprná a kontryhel obecný. Nakonec vám přidám ještě recepty na dva bylinkové čaje.

Kopřiva dvoudomá

Začíná se sbírat v červnu a končí v září. Jinak se sbírá celá rostlina, jelikož je na ní každá část léčivá.

Roste a vyskytuje se na loukách a ve vlhčích lesích a půdách, kde nápaditě vyčuhuje od ostatních rostlin. Její srdčité listy jí nápaditě prozradí. Nejsou také hladké jako u lípy, ale má tam taký zářezy.

Používá se na otoky jako obklad, nebo jako čaj. Čistí krev, močové cesty, upravuje se jako zelenina, nejlépe jako špenát anebo salát, náhraška čaje, výtečná při cukrovce, bohatá na soli železa.

Čaj
1 vrchovatá kávová lžíce na 1 šálek čaje
Špenát
Jde o to, že před začátkem celou rostlinu ponoříme do vlažné vody přes noc, aby nás nepopálila a potom jí nasekáme na větší kousky. Upravuje se jako špenát, akorád na konci jí musíme rozšvihat mixérem nejlépe ponorným na kašičku, prostě aby vypadala jako hotový špenát.

Máta peprná

Máta peprná a její účinky na lidský organismus. Sedativní účinky a více v článku. Sběr se uskutečňuje v rozmezí od června až do září. Obsahuje silice a mentol, jde o slabé sedativum, které má zároveň slabě desinfekční účinek. Pozná se dle mentolového nádechu.

Používá se při mírných bolestech, zvracení, průjmech, uklidnění nervové soustavy, uklidňuje křečové svírání.

Recept na čaj:
1 kávová lžička na 1 šálek, krátce vyluhovat.

Při bolestech můžete i 10 kávových lžiček na 2 šálky. Tato bylina není jedovatá a nedá se s ní předávkovat. Pěstuje se na zahradách a pomáhá také při inhalaci proti zánetu horních cest dýchacích.

Při chřipce:
100-200g máty
300g kopřiv
0,3 l vody

Užíváme 4x deně. Nejdříve pijeme šálek a poté kloktáme kloktadlo nejméně jednu minutu. Po kloktadlu nepít a nejíst alespoň 20 minut, aby účinkovalo.

Kontryhel obecný

Kontryhel obecný jako lék i jako pomocník v normálním životě. Nejedovatá bylina. Sbírá se v květnu a červnu nať.

Kontryhel roste na okrajích lesů, mokrých loukách a na svazích. Obsahuje třísloviny a hořké látky, proto se užívá v lidovém lékařství: na mokvající rány, při průjmu, chudokrevnosti, krvácení, ledvinovým kamenům, posiluje srdce a proti horečkám.

Kontryhel smíchaný s pastuší tobolkou zabrání měknutí našich svalů a jejich chřadnutí.

Recept:
1 vrchovatá lžička kontryhelu na 1/4 litru vody, spaříme a necháme zhruba 5 minut vychladnout a pijeme.

Při obkládání čerstvé listy kontryhelu omyjeme a rozdrtíme válečkem na těsto a přiložíme jej k ráně nebo k potřebnému místu.

Čaje pro studenty i senilní

Čaje povzbuzují paměť, jsou použitelné jako afrodiziaka a umí ještě spoustu dalších věcí. Zde uvedu něco prospěšného pro nás studenty, něco k maturitě a na sexuální život.

Čaj pro zlepšení paměti!
2 polévkové lžíce jasanových větviček
1 polévkovou lžíci šípkových větviček
3-4l vody

Komplet povaříme 6 minut (až začne voda bublat, tak počítáme 6 minut). Po dovaření necháme vychladnout a potom scedíme přes síto, jelikož s větvičkami by nápoj nikdo nepil. Podává se po jídle šálek asi po tři týdny. Mezi tím bychom měli pociťovat zlepšení. Tuto kůru lze opakovat.

Čaj pro získání erotické harmonie v těle (afrodiziakum)
2 díly máty
1 díl saturejky
(budeme míchat v poměru 2:1)

Doufám, že čaje připravené podle mého návodu vám pomohou a příště vám přinesu další informace o rostlinách.

Tento článek byl původně vydán na serveru Net-mag.cz.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas
Re : Rihova ivana0-. -1. 2003, 13: 2
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006