O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Přes 10 000 lidí v ČR má majetek přesahující mili

autor : Marek Soldát , vydáno : 16. 06. 2003

Podle studie 2003 World Wealth Report, kterou dnes zveřejnily společnosti Cap Gemini Ernst & Young a Merrill Lynch, bylo koncem roku 2002 v České republice odhadem 10 000 bohatých lidí s majetkem přesahujícím 1 milion dolarů. ?Celkový počet osob s vysokou čistou hodnotou majetku v západní, střední a východní Evropě vzrostl o 3,9 %, neboli o 100 000 lidí na odhadovaných 2,6 milionu osob,? uvedl Patrik Horný, výkonný ředitel společnosti Cap Gemini Ernst & Young v České republice. ?Jejich celkové bohatství se v roce 2002 zvýšilo o 4,8 %, neboli o 381 miliard eur a dosáhlo úrovně 8,4 bilionů eur (8,8 bilionu USD),? dodal.

K osobám s vysokou čistou majetkovou hodnotou se přitom řadí vlastníci finančního majetku v hodnotě nejméně 1 milionu dolarů, do níž se nezapočítávají jejich nemovitosti.

Patrik Horný zároveň konstatoval: ?Bohatí Evropané přistoupili dříve než jejich protějšky v jiných částech světa k diverzifikaci svých majetkových portfolií do různých typů aktiv, a tak si je uchránili proti nejhorším vlivům poklesu a naopak umožnili růst jejich hodnoty. Zároveň Evropané těžili i ze silné britské libry. Nejvyšší koncentrace bohatých jedinců je v Evropě, kde se realizuje třetina celosvětového růstu bohatství,? dodal.

Bohatství světa rostlo

Na celém světě se mezi jedince s vysokou čistou majetkovou hodnotou loni dostalo téměř dalších 200 000 lidí? jejich počet se tak zvýšil o 2,1 % na celkových 7,3 milionu. Za 7 let, kdy se World Wealth Report zpracovává, se jedná o nejnižší přírůstek.

Počet nejvíce bohatých jednotlivců, mezi něž jsou řazeni vlastníci finančního majetku přesahujícího 30 milionů dolarů, vzrostl o 2 % na 58 000. Jejich celkový majetek se odhadem zvýšil o 3,6 % a dosáhl hodnoty 25,9 bilionu eur (27,2 bilionů USD).

S ohledem na publikovanou zprávu Patrik Horný uvedl: ?globální růst bohatství byl nesen pokračujícím, i když slabým, růstem hrubého domácího produktu (HDP) a vysokou mírou růstu úspor v mnoha zemích. Celosvětový růst HDP dosáhl v roce 2002 tempa 3 % oproti pouhým 2,3 % o rok dříve. Klesající ceny akcií však akumulaci majetku mohovitých jedinců po celém světě oproti devadesátým letům 20. století zpomalily. Kapitálová hodnota světového akciového trhu poklesla v meziročním srovnání ke konci roku 2002 o 16,9 %.?

Kralovala hotovost a pevné příjmy

U převážné většiny bohatých osob celkově převládal trend ke strategické úpravě majetkových bilancí směřující k omezení rizik a posílení pevných příjmů. ?Smířili se s realitou ekonomického prostředí, snažili se chránit svá stávající finanční aktiva a sledovali konzervativnější cíle zachování současného majetku,? konstatoval Patrik Horný.

Neochota riskovat a soustředění se na zachování současné hodnoty majetku dále vedly k většímu důrazu na strategické rozdělení a diverzifikaci aktiv do širokého spektra tradičních a alternativních investičních produktů.

?Co se týče diverzifikace, zdá se, že bohatí jedinci jsou schopni ochránit svůj majetek lépe než průměrný investor,? dodal Patrik Horný. ?Využívání odborného finančního poradenství a diverzifikace produktů jim umožnily rychle a efektivně přesunout prioritní strategické cíle od tvorby bohatství k zachování jeho současné úrovně.?

?Zatímco si řada majetných podržela současná majetková aktiva, jako skupina se raději vyhýbali směřování nových prostředků na akciový trh. Zvyšovali svůj hotovostní majetek a stálé příjmy a současně převáděli volné prostředky do alternativních investic, nemovitostí či jiných investic méně svázaných s cennými papíry. Heslem investorů se v roce 2002 stalo? kralují peníze (a fixní příjmy)?,? říká Horný.

Bohatství bohatých dále poroste

Jeden z autorů zprávy, viceprezident společnosti Cap Gemini Ernst & Young a vedoucí globální poradenské praxe pro sektor investic do cenných papírů Alvi Abuaf k tomu dodal: ?Prognóza reálného globálního růstu HDP na tento rok o 3,7 % je pro majetné jedince určitým povzbuzením. World Wealth Report očekává, že růst majetku nejbohatších jedinců bude v několika dalších letech nejprve pomalejší a poté se zrychlí na úroveň 36,2 bilionu eur (38 bilionů USD) v roce 2007, přičemž průměrný meziroční přírůstek by měl činit přibližně 7 %.?

Autor je provozovatelem O Životě.cz.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006