O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Navrat Velkeho Bratra?

autor : Romana Hejlová , vydáno : 27. 06. 2003

Americka vladni agentura DARPA (Defense Advanced Research Project Agency), znama svym podilem na vzniku Internetu a vyvoji prostredku pro boj proti terorismu, vyhlasila soutez na projekt LifeLog: multimedialni denik shromazdujici zaznamy vseho, co urcita osoba vidi, slysi a dela.

Agentura nepovazuje LifeLog za protiteroristicky system, ale za nastroj pro zachyceni zazitku a chovani cloveka prostrednictvim kamery, mikrofonu a senzoru umistenych na jeho tele. Elektronicky denik by zaznamenaval rozmanite udaje od tepove frekvenci az po internetove chaty.

Podle vyjadreni Pentagonu je cilem projektu vyvinuti softwaru, ktery pomuze analyzovat lidske chovani a zvyky. Projekt nepodleha zadnemu zvlastnimu utajeni a jeho vysledky budou dany k dispozici soukromemu sektoru i jinym agenturam. Obavy obhajcu prava na osobni svobodu zahani DARPA tvrzenim, ze LifeLog je urcen jen pro uzivatele, kteri s monitoringem vyjadri vyslovny souhlas. Jako priklad uvadi agentura pouziti pro armadni dustojniky a zkvalitneni na miru sitych treninku.

Vzhledem k tomu, ze LifeLog bude fungovat na principu dobrovolnosti a beznou praxi americke policie je pouzivani zaznamu dopravnich kamer nebo automatickych stanic pro vybirani mytneho ke zjistovani totoznosti osob, obavy o vlastni soukromi jsou docela na miste.

Vitezne projekty (Pentagon planuje vyhlasit az ctyri) budou zahajeny letos v lete a potrvaji osmnact mesicu. Kamery a mikrofony budou zachycovat, co uzivatel vidi a slysi; senzory budou zaznamenavat lidske pocity a zivotni funkce. System GPS bude slouzit pro sledovani geograficke polohy. LifeLog bude umet shromazdovat napr. e-maily, textove zpravy, scanove kopie posty, a internetove operace, stejne jako odkazy na knihy, rozhlasove a televizni stanice a databaze, se kterymi prijde uzivatel do styku. Pozadovany software by mel tyto podklady umet automaticky zpracovat do klasicke denikove podoby (?Vcera v osm rano jsem letel z New Yorku do Los Angeles.?) a zachytit pravidelne se opakujici vzory chovani: zvyky, vztahy s ostatnimi lidmi, pravidelne navstevovana mista apod.

Americka vedecka komunita je znacne znepokojena a nekteri jeji clenove poukazuji na to, ze LifeLog bude schopen zachytit tak bezprecedentni mnozstvi specifickych informaci ze zivota jedince, ze se nabizi jeho pouziti pro spionazni ucely. DARPA tyto uvahy odmita, protoze kazdy uzivatel bude mit moznost v kteremkoli okamziku system deaktivovat a sam tak o rozhodovat o tom, jake cinnosti se zaznamenavaji. Ucelem LifeLogu tedy nebude sledovat jedince, ale sledovat svet jeho ocima.

Podrobnosti o projektu najdete na stránkách agentury DARPA. Co myslite, neni to zajimava, ale taky eticky rozporuplna technologie?

Tento článek byl původně vydán na serveru Net-mag.cz.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006