O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


O učitelech, stávce a školách

autor : Marek Soldát , vydáno : 03. 09. 2003

Stávka učitelů byla. Nepomohla. S největší pravděpodobností se tak bude opakovat. A nejspíš nepotrvá jen jeden den, ale týdny, možná měsíce. Komu stávka pomůže a komu uškodí? V podstatě se jedná jen o nekonečný boj mezi učiteli a státem. Učitelé si právem stěžují na špatné platové podmínky, stát by je měl podporovat mnohem více. Vždyť učitelé jsou jedni z nejdůležitějších lidí v našem státě, kteří mají zajistit vzdělávání budoucích občanů. Za pár let bude stát složen jenom z těch lidí, kteří dnes sedí za školními lavicemi. A právě oni budou rozhodovat o naší další budoucnosti.

Podívejme se ale na vzdělávání z trochu jiné stránky, převážně z pohledu samotného studenta. Pro toho je hlavním zdrojem informací právě to, co se dozví ve škole. Někdy je ale nucen učit se nazpaměť věci, které třeba ani nikdy nevyužije, které jsou neaktuální, nebo dokonce ani ne pravdivé. Ano, učitel je jenom člověk. Jsou ale i tací, kteří kvalitní vzdělávání přirovnávají k co největšímu množství domácích úkolů a maximální zátěži studentů, byť zbytečné. Dokonce najdete i učitele, který vlastní látce třeba skoro vůbec nerozumí. Mají takoví lidé dostávat vyšší platy? Ani náhodou.

Je moderní doba, takže by se jí mělo všechno maximálně přizpůsobit. Statistiky dokazují, že člověk využije přibližně 10% všech znalostí, kterých nabyl za školními lavicemi. Nač se tedy učit věci, které nikdy nevyužije? Oblíbeným argumentem (částečně pravdivým) je, že přesně neví, kterých 10% to bude. Je tu ale ještě další problém a ten se jmenuje internet. Za pár let už bude přístup k internetu v každých hodinkách a velké množství informací můžeme zjistit právě tam. Proč se nazpaměť učit, jak jdou za sebou prvky v periodické tabulce, když hledání této informace nezabere ani minutu? Tomuto faktu by se měl přizpůsobit i styl výuky. Není třeba, aby ze sebe každý dělal chodící encyklopedii. Ve škole by se mělo učit to, co na internetu není. Chápání různých principů, přístup k lidem, jazyky, ovládání techniky ;-) Z ostatních oborů stačí vědět úplné základy. Netvrdím, že tento směr nedorazil do našich škol (sám jsem studentem jednoho pražského gymnázia a s přístupem většiny profesorů jsem spokojen). Jen by se tato myšlenka měla více prosazovat a prohlubovat.

Začal jsem stávkou a stávkou to zase ukončím. To je totiž jedna z nejhodnotnějších věcí, které zapadly do osnov studentů nejen zúčastněných škol. Jak jsem psal v předchozím odstavci, jednou z věcí, které by se ve škole měly učit, jsou vztahy mezi různými lidmi. Myslím, že začátek tohoto školního roku pojal výuku tohoto oboru velmi exemplárně a kvalitně. Tak to má být. Přeji všem studentům a žákům hodné učitele, učitelům hodné žáky a vám všem co nejvíce životních úspěchů.

Autor je provozovatelem O Životě.cz.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006