O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Proč se ženy dožívají vyššího věku než muži?

autor : Romana Hejlová , vydáno : 14. 11. 2003

Tato otázka již po řadu let zaměstnává mysl vědců z celého světa. Mezi oblíbené teorie patří, že staré ženy pečují o vnoučata lépe než muži, muži v životě více riskují, mužské tělo je v průměru větší a proto se dříve vyčerpá. Každá z uvedených tezí má něco do sebe, ale co je jádrem pudla?

Časopis Science otiskl letos na podzim výsledky vědeckého výzkumu zabývajícího se problémem rozdílného průměrného dosaženého věku mužů a žen. Tradičním vysvětlením je riskantní životní styl mužů. Všude na světě jsou muži častěji obětmi dopravních nehod, násilných trestných činů a sebevražd. Tento rozdíl v chování obou pohlaví se tak jako u ostatních savců objevuje od období dospívání.

Zajímavým poznatkem například je, že oproti ženám jsou muži náchylnější k nakažlivým chorobám. Ve Spojených Státech, Velké Británii a Japonsku ročně podlehne nemocím způsobeným parazity dvojnásobné množství mužů než žen. Tato skutečnost je ještě výraznější v zemích, kde jsou cizopasníci velkým problémem, například v Kazachstánu a Ázerbajdžánu.

Muži také daleko častěji umírají na různé druhy rakovinových onemocnění a srdeční a cévní choroby. Významnou roli tady zřejmě hraje hormon testosteron. Ukazuje se, že kastráti, kteří jej neprodukují, se v průměru dožívají o patnáct let delšího věku než ?opravdoví? muži. Testosteron možná řídí distribuci výživných látek v organismu: část z nich se přeměňuje na sílu (to aby mohli muži ?lovit?), zbytek zůstává k posílení imunitního systému.

Není žádnou novinkou, že silnější pohlaví má někdy tendenci se ?frajeřit?: muži častěji přeceňují své fyzické síly a následkem toho se dříve vyčerpají. U živočišných druhů, kde je samička větší a silnější, hovoří statistiky naopak ve prospěch dlouhověkosti samců.

Zastánci evoluční teorie obhajují názor, že zásadním úkolem mužů a žen je péče o potomstvo. Průhled do říše zvířat ukazuje, že například mláďata šelem mají v prvním roce věku bez matky pramalou šanci na přežití, zatímco absence otce je méně podstatná. Proto obdařila Matka Příroda samice silnějším a odolnějším organismem. Jak to ale přesně zařídila, neboli jaký je recept na dlouhověkost? Odpověď zatím nikdo nezná.

Tento článek byl původně vydán na serveru Net-mag.cz.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas
88/14882-. -0. 2004, 03: 2
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006