O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Sklípkani - Krasavci s osmi nohama

autor : Michaela Mazancová , vydáno : 02. 02. 2004

První pavouci se na zemi objevily asi před 395 miliony lety. Na světe je známo 35 000 druhů pavouků, z nichž téměř 800 žije na našem území. Nesprávně se těmto pavoukům říká tarantule. Kdo tedy jsou?

Sklípkani se neochočí. Nejsou to mazlíčci a proto i pouhé braní do ruky je nebezpečné.

Tarantule tento název vznikl kdysi dávno u domorodců ve středověké Itálii. Dříve se kousnutí pavouka slíďáka tarentského považovalo za vznik velmi vážné až smrtelné choroby, která se léčila divokým tancem, ke kterému hrála hudba – tzv. tarantela. Člověk postižený touto chorobou, která se projevovala nenormálně nápadnou změnou nálad a křečemi, pak musel tuto nemoc z těla vyhnat právě tancem po dobu jedné celé noci. Dnes už se sice ví, že slíďák je absolutně neškodný pavouk, ale pojmenování tarantule, od středověkého tance, už některým pavoukům zůstalo, ikdyž neprávem.

Sklípkani patří stejně jako další druhy pavouků a hmyz mezi bezobratlé živočichy. Systematicky se ke sklípkanům řadí všichni z čeledi Theraposidae, která patří do podčeledi sklípkanovití. Všichni spadají do řádu pavouků a kmene členovců.

Obývají jižní a střední Ameriku, Afriku, ale taky jižní a západní Evropu, Asii a Austrálii. Co se týče té Evropy, žijí jen v Itálii, Portugalsku a Španělsku. U nás se můžete setkat pouze s tzv. sklípkánky a ti měří pouhých 15 – 20 mm.

Sklípkani se dělí na tři druhy. Na stromové pavouky, zemní pavouky a norové pavouky.

V přírodě mají jen několik přirozených nepřátel, mezi největší patří vosa hrabalka. Ta je svým jedem ochromí a odvleče do svého úkrytu, kde do ještě živých sklípkanů naklade svá vajíčka a sklípkani jsou tak po jejich vylíhnutí zaživa larvami sežráni.

V přírodě žerou hmyz ale troufnou si i na větší živočichy. Je například znám druh sklípkana, který se specializuje na lov ryb či na lov ptáků nebo jiných menších savců. Sklíkpan dokáže sežrat i půlmetrového hada.

Nejznámějším pavoukem je asi „černá vdova“. Ironicky vůbec nepatří mezi sklípkany, ale mezi snovačky. Celým jménem je snovačka jedovatá. Není nijak významná, co se týče jejího jedu, nepatří mezi nejjedovatější pavouky, ale díky tomu, že žije v blízkosti člověka, a často tak může dojít k její intoxikaci, je její popularita velmi vysoká.

Co se týká jedovatosti sklípkanů jako takové, živočišný jed mají zcela všichni. Je to jejich přirozená obrana a pomůcka k lovu v přírodě. Rozdíl spočívá ve složení a v účinku, které se mění rod od rodu.

Pavoučí jed na vás může zapůsobit dvěma způsoby. Jedním z nich je přirozené pokousání, druhým způsobem je uvolnění žahavých chloupků, které se nacházejí na zadečku. To je nebezpečné, jelikož se pak skoro nepozorovaně pohybují ve vzduchu a mají výbornou vlastnost pronikat do tkání.

Mimochodem sérum proti jedu sklípkanů neexistuje.

Není znám zatím žádný vážný případ, myslím tím úmrtí způsobené kousnutím pavouka. Tento případ není znám proto, že není nikdo, kdo by po smrti přežil a vypovídal :-)

Pokud vás kousne sklípkan, je dost důležité ověřit si několik faktorů. Ihned byste měli samozřejmě vyhledat lékaře. Vše záleží na vaší odolnosti, věku, váze a zdravotním stavu. Ohromné bolesti, které popisují všichni napadení sklípkanem, není vhodno samo tlumit. Pokud se například rozhodnete je ztlumit alkoholem, je to hotová sebevražda.

Jed pavouků na tak velkého druha jako je člověk nepůsobí ani tak na rozklad tkání, ale ochromuje některé důležité orgány, jako jsou například dýchací cesty. Avšak, přes bolest, kterou tato kousnutí působí se nebojím, že byste se odvážili lékaře nevyhledat :-)

Ale i tak jsou sklípkani celkem člověku bezpeční, protože k smrti by muselo dojít souhrou několika dalších faktorů.

Oproti tomu jiní pavouci, kteří mezi klípkany už nepatří, z rodu Ctenidae patří mezi nejjedovatější pavouky na světě. Jejich jedno kousnutí dokáže zabít až 1300 myší a je srovnatelné s jedem chřestýše. Jed normálních sklípkanů je smrtelný pouze pro bytost vážící méně než 0.5kg.

Pavouci ale až na nějaké výjimky musí být k útoku vyprovokováni. Jen některé agresivní druhy útočí ihned sami od sebe. Jako výstraha vám může být postavení pavouka do obranného postoje, kdy se zvedne a stojí na zadních končetinách. Další výstrahou je varovné syčení, kdy pavouk syčí obdobně jako had.

Sklípkani se svlékají z kůže. Je to způsobeno tím, že schránka, neboli kůže kterou mají, je pevná a neroste s nimi. Pavouk vždy doroste do takové velikosti, kdy už mu schránka nestačí, takže ji svleče a na jeho těle se vytvoří nová, kterou po nějakém čase opět svleče. Čím je pavouk starší, tím méně rostě tím jsou tedy jeho svlečky vzácnější. Po svlečení zaleze vždy na nějakou dobu do svého úkrytu a ten neopouští, protože právě v tomto období je nejvíce zranitelný.

Autorka je šéfredaktorkou O Životě.cz.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas
Re SklípkaniJ.Procházka4-. -0. 2004, 26: 2
   Re Sklípkani5-. -0. 2004, 26: 1
5-. -0. 2004, 21: 2
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006