O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Helmut Newton

autor : Michaela Mazancová , vydáno : 18. 02. 2004

Obyčejné lidi pobuřoval, kritiky vytáčel a módním fotografům nedával spát odvážnými černobílými fotografiemi nádherných a chladných žen, jež dobyly svět. Kdo byl Helmut Newton?

Fotografie ho fascinovala už odmalička. Ale to zřejmě ještě nevěděl, že bude šokovat celý svět. Jeho černobílé fotografie vyvolávají dodnes na některých tvářích návštěvníků galerií stud.

Vyznačují se až puntičkářskou propracovaností. Dokonalý dopad světla, dokonale promyšlená kompozice. Ať se může zdát například křivě spadlý vlas laikovi jako „vada“, Newton strávil zřejmě hodně času tím, aby tento vlas tak vypadal. Letmo pohozený předmět také není jen tak letmo pohozený. Vše na jeho fotografiích má své místo a je přesně tam, kde si ho Newton představoval.

Dokonale promyšlené detaily jen zvýrazňují to, co je v popředí. Na většině jeho fotografiích jsou to prostě oděné krásky s chladně nepřístupným výrazem. Dokonalé tělo, dokonalé líčení, dokonalý účes.

Většina jeho prací je černobílých, ale je pravda, že některé fotografie dostávají dech až při použití barvy a proto i Newton se uchyluje k barvě. Byl mistrem jak černobílé, tak barevné kompozice.

O svých modelkách jednou řekl, že jsou jako kovbojové. Hrdě kráčejí, mají zbraň někdy tam a někdy tam a rychlé ruce jim hbitě visí u pasu. Nebyly pro něj jen objektem pro fotografování. Každá fotografie má duši.

Jeho famózní diptych They are comming Přicházejí, jedno z Newtonových nejznámějších děl. Zvětšenina této fotografie byla také součástí retrospektivy Work, vystavené v Leica Gallery v Praze. Stejně jako všechny Newtonovy fotografie, povoluje uzdu fantazii a dává nahlédnout do tajemna ženské krásy a elegance. Propojení „oblečené“ a „nahé“ pózy nám dává možnost podrobně srovnat jeho umění pro ztvárnění ženské krásy v co největším množstvím, které se dá na fotografii vůbec odhalit.

V době, kdy se vrátil zpět do Evropy, se proslavil natolik, že každá populární hvězda jím toužila být portrétována. Stal se jakýmsi trendem mezi slavnými a ti si měřili svou popularitu a moc právě tím, zda-li je portrétoval či ne. Prošlo mu pod rukou několik stovek známých osobností, od politiků, zpěváku, zpěvaček, herců a hereček až po jeho blízké či nejúspěšnější modelky světa.

Newton kromě žen, fotografování a sexu miloval také rychlá auta. Několik jeho fotografií se tohoto tématu přímo dotklo. Bohužel, jeho láska mu byla osudnou, když se proháněl se svým Cadilacem po rušném Hollywoodu, nezvládl řízení a na následky zranění ještě ten den zemřel. A tak vlastně ironicky umírá „v náručí svých lásek“. V Rychlém autě, ve městě hvězd.

Helmut Newton se narodil 31. října 1920 v Berlíně v rodině bohatého židovského továrníka. Už jako malý měl umělecké nadání a toužil být fotografem. Od 12 let fotil pod vedením Berlínské fotografky Yve. Kvůli nacistickému teroru odešel ve svých 18 letech do Singapuru. V Austrálii nějaký čas pobyl a „zabavil“ se zde například fotografováním pro singap urské noviny.

V roce 1946 si změnil své jméno Neustädter na Newton. V tento rok jakoby se zrodil Velký Helmut Newton a s novým jménem si zároveň otvírá i fotografické studio. Pak už jeho kariéra jen stoupá. Následuje svatba s herečkou June Brynelkovou, která ho v  práci celý život podporuje a stává se kurátorkou mnoha jeho výstav. V roce 1957 se vrací do Evropy, přesně do Anglie, kam se řítí s kontraktem pro anglický Vogue. K ještě většímu vzestupu mu dopomáhá reklamní kampaň pro francouzké Vogue a Les Jardin des Modes. Série Big Nudes, Naked and Dressed, Domestic Nudes dosahují přímo světové proslulosti. Dočasně žije v Paříži. V roce 1976 vydává publikaci s názvem White woman a v roce 1981 se stěhuje do Monte Carla, kde se usazuje již nastálo. Rok poté vydává knižní publikaci Big Nudes..

U příležitosti jeho 80. narozenin vydalo německé nakladatelství Taschen gigantickou monografií s názvem SUMO. Název je příznačný, publikace o rozměrech 50x70 cm a obsahem 480 stran váží 30 kilogramů. Její součástí je unikátní stolek.

Ačkoli se cena pohybuje okolo několika desítek tisíc, je již tato publikace vyprodána .

V roce 2000 vklouzla na svět Newtonovo retrospektiva Work, která se prohání galeriemi celého světa. Po Berlíně, New Yorku, Moskvě, Milánu, Madridu a dalších světových metropolích jste mohli shlédnout tuto retrospektivu i v pražské Leica Gallery Vidět jste ji mohli v Nejvyšším purkrabství a Císařské konírně Pražského hradu (od 27.09.03 do 15.12.03 + prodloužení).

Je v ní obsaženo 220 velkoformátových fotografií z oblasti módy, aktu a portrétu od roku 1961 až do současnosti (např. série Naked and Dressed (Nazí a oblečení), They are coming (Přicházejí) nebo Potraits (Portréty)).

Tragicky dopadl jeho lednový odjezd z hotelu Chateau Marmont v Hollywoodu. Ve snaze vyhnout se kolizi s protijedoucím vozidlem narazil do zdi a zemřel krátce po převozu do nemocnice na následky zranění, 24. ledna 2004 ve věku 83 let.

Autorka je šéfredaktorkou O Životě.cz.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas
Helmut NewtonMarek Soldát3-. -0. 2004, 08: 1
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006