O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Pianista

autor : Michaela Mazancová , vydáno : 13. 03. 2004

Strhující propojení lásky, války a hudby ve filmovém předchůdci Pána prstenů, loňském vítězi Oskara, Pianistovi Wladyslawu Szpilmanovi.

Hlavní postavou filmu je Wladyslaw Szpilman, skvělý klavírní virtuoz, hrající v pravidelných pořadech varšavského radia sklaby nejznámnějších klavírních skladatelů. Pro jeho cit a talent je za Chopinovi skladby právem uznáván a ctěn. Je právě rok 1939 a Szpilmanovi je osmadvacet let. I do jeho města přichází válka a na něj, jako na všechny další Židy, doléhá krutost Němců asi nejvíce. Pomalu se zostřující zákazy, které jsou pro Židy postupně "uzákoněny", jim nedovolují normálně žít. Bída, která brzy jeho rodinu postihne, ho donutí prodat všechny cennosti šperky, nábytek a nakonec i jeho jedinou lásku piano. Zdání, že už nemůže být hůře, je však jen mylnou domněnkou. Potupování Židů vyditelnými Davidovami hvězdami a všemi zákazy a omezeními, které pro ně platí, Němcům nestačí a brzy je ve Varšavě zřízeno ghetto, uzavřená část města, obehnána vysokými zdmi, které Židům brání ve styku s ostatním obyvatelstvem. V tomto areálu se šíří chudoba i nemoci rychlostí blesku.

Hrůzy, jakými tyto dvě položky společně s Němci ničí ghettské obyvatelstvo, jsou zrdcující. Jakoby štěstím se prozatím nic z těchto položek nedotkne Szpilmanovi rodiny. Prozatím.. Brzy je vyhlášeno nové nařízení, Židé jsou z ghetta deportováni dál na východ, kde mají být jejich knihy osudu násilně dopsány. Szpilman se náhodou transportu vyhne, díky pomoci jeho zběhlého přítele. Avšak snáší svůj úděl snad ještě hůře, než kdyby byl jeho součástí. Odloučení o rodiny ho trápí čím dál víc. Potlouká se a pracuje v nucených pomocných pracích ve Varšavě pod dohledem Nemců. Podaří se mu utéct a jeho dávná obdivovatelka mu zprostředkovává ubytování a skrýš v německé ulici, s výhledem na stanici policie, nemocnici a zeď ghetta. Zde Szpilman tráví svůj čas až do té doby, kdy se začne v ulicích rozmáhat nepokoj a na stanici začnou útočit povstalci. Dům, ve kterém bydlí Szpilman je vybombardován a tak utíká a schovává se v protějším komplexu nemocnice. Nemocnici však brzy přijdou srovnat se zemí sami Němci, a tak utíká dál do zbourané, vybombardované Varšavy, kde se dále skrývá.

Najde si útočiště v polozborceném domě, kde se snaží přečkat nejhorší. Jednoho dne však narazí při otevírání jeho poslední potraviny kyselých okurek na Němce. Příslušník se ho začne vyptávat na identitu a důvod jeho přítomnosti. Szpilman mu na vše popravdě odpoví a překvapen je požádán, aby dokázal, že je pianista. Ve vedlejší místnosti zahraje tedy na klavír jeho nejvážnější skladbu, kterou má v repertoáru, hraje totiž o svůj vlastní život. Němec se usadí na židli a naslouchá. Po skvělém podání Szpilmanovo skladby si nechá ještě ukázat, kde se ukrývá a odchází. Druhý den mu donese do podkroví otvírák na jeho okurky, marmeládu a chleba. A tak mu pomáhá až do té doby, než se Němci dávají na ústup. Při posledním rozhovoru se ho zeptá na jméno a dá mu svůj kabát. Szpilman tedy přečká pár dní a je svědkem osvobozování jeho drahoceného města.

Díky kabátu, který mu dal německý příslušník ho sice málem zastřelí, ale nakonec se vše vrací do starých kolejí a Szpilman se opět vrací k jeho interpretaci skladeb ve varšavském radiu. Po jeho příteli mu záhadný německý příslušník vzkazuje prosbu o pomoc, nachází se totiž v zajateckém táboře. Szpilman se vydává ještě tábor hledat, ale ten byl mezitím přesídlen a neznalost mužova jména se stává nepřekonatelnou překážkou v jeho pomoci.

Autorka je šéfredaktorkou O Životě.cz.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas
pravopisAlena5-. -0. 2005, 18: 1
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006