O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Katedrála v Cantenbury

autor : Michaela Mazancová , vydáno : 17. 03. 2004

Hrabství Kent bývá první oblastí, s níž se může seznámit návštěvník putující do Anglie. Střediskem Kentu je Cantenbury a právě tomuto městu vévodí katedrála jejíž počátky sahají až do 6. století.

U břehu Kentu přistál roku 597 (některé starší prameny uvádějí rok 596) benediktinský mnich Augustinus se svým průvodcem Theodorem z Tarsu. Augustinus, později prohlášený za svatého, do Anglie přijel jako pověřenec papeže Řehoře I. Velkého, aby v této zemi šířil evangelium a založil křesťanskou, Římu podřízenou, církev.

Prvním působištěm sv. Augustina se stal právě Kent a sídlem metropolitního stolce hlavní město Cantenbury. Podle příkazu papeže rozdělil sv. Augustinu Anglii na 12 diecézí, ale své dílo již nestihl dokončit, protože roku 604 zemřel. Cantenbury však zůstalo hlavním církevním městem a své postavení si uchovalo i po reformaci, kdy král jindřich VIII. anglickou katolickou církev odloučil od Říma.

V dlouhé a nepřetržité řade anglikánských arcibiskupů (od roku 1536 primasů církve římskokatolické) od doby sv. Augustina narazíme na mnohé významné osobnosti.

V letech 1162 – 1170 jím byl Tomáš Becket. Za krále Jindřicha II. Se stal kancléřem a jeho vliv, posilovaný skutečností, že král dlel většinu času ba svém normanském lénu, byl značný. Králi se situace nezamlouvala a vytvořil několik restriktivních opatření, která měla za cíl omezit Becketovu moc. Jednou z restrikcí byl zákaz korespondence s Římem bez králova vědomí. Becketovi byl doručen dopis z Říma a pochopitelně jej bez králova svolení otevřel. Když se královi v Normandii doneslo, že Becket porušil jednu z restrikcí, rozzuřil se sice, že nedodržuje královská pravidla, ale tím jeho rozbor situace skončil. Čtyři z rytířů přístupní výstupu si však celou situaci vyložili jinak a ještě téhož večera se přeplavili přes kanál, dorazili do Cantenbury, vyhedali Becketa a 29. prosince 1170 jej zavraždili.

Král Jindřich II. svého činu velice litoval a příštího roku se vydal na očistnou pouť. Přeplavil se přes kanál a pěšky se vydal ke katedrále. Zde se svlékl a nechal se 70 mnichy zmrskat. Tento čin mu vysloužil opětovnou loajalitu poddaných i synovu. Místo, na kterém k hrůznému činu došlo je dodnes poutním místem.

Sem v roce 1982 přišel Jan pavel II., aby společně s tehdejším arcibiskupem z Cantenbury dr. Robertem Runciem složil mši na mučedníkovu paměť.

Od roku 1991 zastává úřad duchovní hlavy anglikánské církve Georgie Leonard Carey.

Jeho chrám v Cantenbury patří k nejnavštěvovanějším památkám a poutním místům v Anglii. V katedrále je pohřbeno mnoho známých osobností, pro nás je nejznámější Edward, princ Velšský.

Katedrála v Cantenbury je nejen matkou anglikánské církve v Anglii, ale pro 80 miliónů členů této církve žijících po celém světě je tím, čím je pro katolíka chrám sv. Petra v Římě.

Autorka je šéfredaktorkou O Životě.cz.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas
komentářkirilenko3-. -0. 2004, 17: 2
Re: Článek4-. -0. 2005, 08: 2
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006