O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Jiný kraj, jiný mrav

autor : Michaela Mazancová , vydáno : 21. 03. 2004

V různách končinách se věci mají jinak. Jak se říká - jiný kraj, jiný mrav. Ne všude jsou ženy na výši mužů a ne všude se mohou svobodně rozhodovat.

Dnešní průměrná evropská žena každé ráno vstává do práce, na vrcholu své kariéry si najde manžela, kterého (někdy) miluje a má jedno maximálně dvě děti, u kterých si díky dnešnímuu genetickému inženýrství může nadiktovat pohlaví, vizáž, inteligenci..

V různách končinách je to ale jinak. Jak se říká jiný kraj, jiný mrav. Ne všude jsou ženy na výši mužů a ne všude se mohou svobodně rozhodovat.

V severním Togu, na území kmene Tamberma je výchova dívek odlišná. V osmi letech se dívkám začíná nařezávat pokožka, čím více, tím cennější je dívka pro budoucího ženicha. Svatební obřady se v těchto kmenech neprovozují často, v některých je období, kdy se můžou muž a žena vzít, jen několikatýdenní v celém roce. Během tohoto obřadu se také rozhoduje, jaké dítě spolu porodí. Každá dívka, která se schopna mít dítě vstoupí do posvátného rybníka (Bakpanriba) a zde musí ulovit buď rybu nebo žábu a donést ji kněžímu. Žába znamená, že dívka porodí dívku, ryba potom předpovídá narození chlapce. Když se dítě narodí, jeho matka se ho musí na 6 měsíců dobrovolně vzdát. Kvůli kmenové náboženské víře se o novorozeně prvních šest měsíců stará nejstarší žena kmene.

Málo komu by se líbilo, kdyby mu od osmi let řezaly do kůže, mohl se vdávat jen několik dní v roce a o dítěti rozhodovala ženy zručnost v rybaření. Nejvíc by snad dnešní ženy pobuřovalo, že se o své pracně vybojované dítě potom ani nesmí starat. Ale lidé, kteří zde žijí nejsou pobouřeni, připadá jim to zcela normální.

V údolí tisíců pahorků nad přehradou Inanda Dam ( územi leží asi 30 km od Durbanu) se o mladé dívky "starají" zase odlišným způsobem. Každé 3 měsíce se mladé dívky scházejí na veřejných místech, kde jim kmenoví zástupci kontrolují panenskou blánu. Zjištění o těchto praktikách už pobouřilo nejednoho vyspělého člověka, ale bohužel se s tím nedá nic dělat, protože dívky na toto prohlédnutí chodí dobrovolně. Takzvaně dobrovolně povinně. Každá dívka musí zůstat pannou až do doby, než si ji vezme právoplatný manžel za svoji choť. Do té doby je každý měsíc prohlížena na veřejných kontrolách, kde se pod širým nebem a před zástupem, stojící frontu za ní, ručně zjišťuje, zda je ještě panna. Pokud dívka panna už není, dostává nemalou pokutu, kterou musí zaplatit a také svým způsobem ztrácí naději, že se vdá, protože nečistá žena nemá vůbec žádnou cenu. Asi by jste namítli, že na takové setkání by vás nikdo nedostal, když je nepovinné. Ale nepřítomností na tomto shromáždění jen připouštíte, že opravdu nejste panna a tak stejně ztrácíte možnost se dobře vdát.

V naší spolešnosti by feministky na těchto kontrolorech vysoudili majlant, ale v tomto zapomenutém údolí jsou kněží uctíváni a obdarováváni jako nikde jinde na zemi.

Když se nad tím tak zamyslíte, v "naší" civilizace máme vše. Máme lidská práva, jejichž održování se můžeme spravedlivě dovolat. Máme svobodu, která platí pro každého bez rozdílu. Máme zákony, které nás chrání. Máme vše a přesto MY vedeme války, MY se navzájem vraždíme a zabíjíme, MY si neustále stěžujeme.. A tak primitivní společnost jako kmenvé soudržnosti si žijí v klidu a míru i přesto, jak se k nim jako k lidem kmen samotný chová.

Autorka je šéfredaktorkou O Životě.cz.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006