O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Versailles

autor : Simona Bradáčová , vydáno : 23. 03. 2004

Symbol pompéznosti a rozmarnosti francouzského dvora za vlády Ludvíka XIV až Ludvíka XVI, tak tento překrásný zámek známe nejspíše všichni. Málokdo však ví, že zde původně stál lovecký zámeček, který by se těžko mohl měřit s Versailles z pozdější doby.

Již Ludvík XIII si nechal tehdejší divoké krajině ve Versailles postavit lovecký zámeček. Šlo o jednoduchou stavbu sestávající ze tří cihlových křídel. Jeho syn Ludvík XIV zde strávil příjemné dětství a později se zde rád ukrýval před světem, hlavně při záletech se slečnou La Valliere.

Až do roku 1668, kdy se Ludvík XIV rozhodl přemístit do Versailles svůj dvůr, se příliš v zámku nezměnilo. Nyní však Ludvík potřeboval sídlo dostatečně honosné pro jeho dvůr a zakázku na rozšíření zámku svěřil architektovi jménem Louis Le Vau. Za 10 let, také s přispěním architekta Julese Hardouina Mansarta a jeho francouzskými okny, se zrodil ze starého zámečku nový velkolepý zámek královských rozměrů přesně podle Ludvíkových představ.

Ve své největší slávě se zámek stal monumentálním symbolem nejmocnějšího krále Evropy. V roce 1682 čítal dvůr ve Versailles 20 000 lidí a z toho asi 5 000 zaměstnanců bydlelo přímo na zámku. K dispozici bylo 1 300 pokojů, teplo zajišťovalo až 1 252 krbů a ve stájích byl prostor pro 200 kočárů a 2 500 koní.

Podnět pro vznik tak velkolepých zahrad se může přičítat vévodovi Louisi de Saint Simonovi, který mluvil o Versailles jako o bezútěšném ubohém místě bez výhledu, bez lesa, bez vody a dokonce pevných základů (podloží zámku je tvořeno říčním pískem nebo bažinami) a naprostým nedostatkem čerstvého vzduchu. Král se však jen pousmál a vrátil vévodovi jeho výtky i s úroky. Nechal své vojáky vysušit bažiny, vysázet vzrostlé stromy a vykopat několik kilometrů dlouhé vodní potrubí na fontány a jezírka. Výstavba parku dokonce získala přednost před ostatními pracemi a brzy se ještě rozšířil o dva Trianony. Malý Trianon byl podle slov královny Marie Antoinetty, která zde později přebývala, veselým poselstvím z Versailles.

Dnes vás při příchodu na náměstí před zámkem upoutá hlavně jezdecká socha Ludvíka XIV, před kterou je takřka povinností se vyfotit. Prohlídka umožňuje projít 20 místností, což představuje kousek severního a celé západní i jižní křídlo na jednom patře. Řady na vstupenky bývají pěkně dlouhé, ale pak už vás přivítá kaple zasvěcená sv. Ludvíkovi s nádhernou bílou a zlatou výzdobou. Zvláštností je, že v místě, kde se obvykle umísťují varhany, je královská lóže.

Následuje několik salónů jako například Venušin, Dianin či salón válek. Desátou místností je zrcadlová galerie. Měří 75 metrů (celá čelní část západního křídla), široká je 10 metrů a osvětluje ji 17 oken, kterým odpovídá 17 zrcadel na protější stěně. Sloužila jako trůní sál a konala se zde svatba Ludvíka XVI s Marií Antoinettou.

Z dalších nejvíce zaujme královnina komnata s překrásnou postelí s nebesy a poslední místnost v délce celého jižního křídla nazvaná Galerie Bitev. Ludvík Filip zde umístil velká plátna, která znázorňují velké vojenské úspěchy v dějinách Francie sahající až do doby bitvy u Tolbiac v roce 496 až po Napoleonovu bitvu u Wagramu v roce 1809.

Zahrady jsou příjemným místem k procházce či projížďce na kole nebo kočárem. Především z rána tu můžete potkat mnoho místních, kteří si sem chodí zaběhat. Rozlehlost je opravdu ohromující a snadno můžete minout mnoho krásných soch či fontán. Nejlepší snad je jít po prostřední cestě, kde potkáte nejkrásnější fontánu. V jejím středu je Apollónův vůz tažený čtyřmi koňmi. Není také možné minout oba Trianony. Jinak záleží především na času, který máte a podle toho se vydat do spletí dalších cestiček a třeba objevíte tři sta let starý dub Marie Antoinetty, který jsem já nenašla.

Versailles rozhodně patří mezi nejkrásnější zámky světa a budete-li někdy v Paříži nesmíte si jeho návštěvu nechat ujít. Rada na závěr, rozhodně si na návštěvu udělejte čas alespoň celé odpoledne a nejlépe celý den. Nebudete potom muset spěchat a vychutnáte si zahrady i zámek, symbol vlády Ludvíka XIV krále slunce, v plné kráse.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006