O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Ultima Online

autor : Jiří Kalanyos , vydáno : 31. 03. 2004

Ultima Online se rozprostírá v obrovském světě, zvaném Britannia. Tento svět funguje, jak po stránce ekologické, tak i ekonomické, způsobem u dosud nevídaným. Takovéto simulované, či chcete-li virtuální světy, obvykle stojí a padají s umělou inteligencí NPC, tedy počítačem řízených bytostí.

Ultima Online se rozprostírá v obrovském světě, zvaném Britannia. Tento svět funguje, jak po stránce ekologické, tak i ekonomické, způsobem u dosud nevídaným. Takovéto simulované, či chcete-li virtuální světy obvykle stojí a padají s umělou inteligencí NPC, tedy počítačem řízených bytostí. Tyto problémy v Ultimě Online z pochopitelných důvodů odpadají, protože NPC zde hrají zcela minoritní roli.

Základním kamenem hry jest totiž člověk, respektive jeho virtuální já, které je oním dobrodincem smýkáno v nehostinném, krutém, ale i dobrodružném světě Britannie. Při hraní této hry mé myšlenky často zabíhaly k úvahám o virtuální realitě a neblahým dopadům tohoto vábivého fenoménu na lidskou rasu.

Hraní Ultimy totiž ve valné míře spočívá v provádění úkonů všedních a leckdy až banálních, ovšem tím, že jsou tyto zasazeny do reálií opravdu fungujícího fantasy světa, dostávají zcela nový charakter i rozměr. Ultimu prostě nehrajete, vy ji žijete. Žijete ji a žijete jí. Rozhodně prvních pár večerů vás pohltí způsobem, o kterém se vám dosud ani nesnilo. Zajímavé je, jakým způsobem se při hraní této hry projevují jednotlivé lidské charaktery. Podívejme se na to poněkud blíže, ostatně nám to hodně napoví i o samotné hře.Ultima se opravu hraje trochu jinak, než klasická RPG. Všechno je neuvěřitelně komplexní a přitom jednoduché na provedení. Představte si například, že jste lovec. Vyhledáte v lese kýženou kořist a zabijete ji. Už to samotné nemusí být nijak jednoduché, některá zvířata jsou velmi silná, jiná slabá, ale zase velmi plachá. Po té, co zvíře skolíte, použijete na jeho mrtvolu nějakou čepelnatou zbraň a stáhnete je z kůže. Maso pak můžete uvařit a sníst, či jej hodit psu, vlastníte-li nějakého. Zbylé kůže je možno prodat v obchodě, ovšem výhodnější je z nich spíchnout nějaký oděv a teprve ten prodávat. Tak třeba takhle se v Ultimě vydělávají peníze. A za co se utrácí? Můžete svého hrdinu vytrénovat v některém z desítek skillů, které jsou zde k dispozici. Můžete nakoupit nové zbraně či brnění, můžete si koupit dům, můžete si koupit hrad. V Ultimě Online toho můžete opravdu hodně.

Samosebou vydělávání peněz je docela příjemné, utrácení ještě příjemnější, ale to nejlepší vůbec je vlastní dobrodruhování. Tím myslím sbalit si batůžek, nabrousit meč a vyrazit někam do dungeonu pobíjet kostlivce. Jak už z výše loženého textu snad vyplynulo, Ultima Online je hrou společenskou, a proto je zde možné, že se prostě parta lidí domluví a vydá se někam do hrůzyplné jeskyně zabít draka a připravit ho o jeho nasyslené poklady. Interakce mezi hráči je věc vskutku fantastická. Téměř neustále si s někým dopisujete a vedete tak dialogy, které vás ještě více vtahují do hry.

Udělat opravdu dobrou internetovou hru není žádná legrace. Vše musí být velice vyvážené, pravidla velice sofistikovaná a přesná. Zpočátku se mi stávalo, že jsem ve hře narazil na nějaký aspekt, s kterým jsem bytostně nesouhlasil, ale poměrně často jsem po určité době dospěl k závěru, že je to vlastně velice chytré a často jediné možné řešení. Ono totiž nejde vždy o co nejpřesnější simulaci reálného světa, ale o to, aby hra byla co nejzábavnější.

Podívejte se na to třeba takto. Ve skutečnosti disponuje lidský jedinec, toliko jediným životem. To by asi ve světě Ultimy nebylo tím nejlepším řešením, že? Dobrá, není problém - postava zemře a po nějakém čase se inkarnuje s určitými postihy k některým jejím vlastnostem. Ovšem je velice pravděpodobné, že se hráči začnou houfně bít mezi sebou, v honbě za zkušeností a zlatem. Ultima není Diablo, tady by to mohlo způsobit fatální rozpad celé hry. Objevilo se tedy pravidlo, jež pojednává o vaší "nobility", tedy o tom, jste-li šlechetný, či nikoli. Jestliže hráč napadne bytost, která má vyšší nobility než on, pak se jeho vlastní nobility rapidně sníží, jestliže napadne bytost s nižší nobility, jeho vlastní se naopak zvýší, ale tentokrát jen o malý kousek. Mně se hned v první den hry podařilo omylem zaútočit na nějakého rytíře na koni, kterému jsem se snažil pomoci při šarvátce s jakýmsi bahenním slizounem. Nejen, že to dotyčného poněkud (dost) roztrpčilo, ale stal jsem se hned "dishonorable", což jsem si ovšem všiml až později ve městě, když mě prodavači odmítali obsluhovat, protože tam byli ctihodnější zákazníci, nemluvě o vyšších cenách, které jsem zde musel platit. A takových ústrků bylo samosebou více.

Stejně tak se mi zpočátku zdálo scestné, že jestliže zaútočíte na kohoko-li ve městě, tak se okamžitě objeví stráž, která vás na místě zabije. Podobný osud vás postihne, když jste přistiženi při krádeži. Nicméně i tak je život ve městě nesmírně nebezpečný a zrádný, takže jsem si jist, že bez tohoto zdánlivě omezujícího pravidla by se vše změnilo v naprostý chaos. Ostatně mnoho debat se v současné době vede o PK, tedy Player Killerech, kteří v divočině nemilosrdně vraždí jiné hráče, nebojíce se postihů k jejich nobility. Někteří se dokonce sdružují do komand a promyšleně číhají na vhodných místech na nezkušené hráče které pak zabijí a oberou o vše co u sebe chudák měl.

Zvuků ve hře je přeci jenom méně, použil bych slovo střídmě, ale jsou kvalitní a pěkně do hry zapadají. Hudba je z důvodů úspory dat pouze midi, což na kvalitě nepřidá a snad i proto zvučí pouze příležitostně.

Poslední, co je třeba z technického zpracování vypíchnout, je Internet. Někteří hráči žehrají na přílišnou pomalost, nicméně při vědomí toho, že na jednom serveru hraje až pět tisíc hráčů (takových serverů je zatím osm) si myslím, že Origin odvedl více jak dobrou práci. Tady je ovšem třeba upozornit na to, že Ultima Online je zatím koncipována především pro amerického hráče, nikdo nebral ohled na chudáky z Evropy, o jejím východním cípu ani nemluvě.

Nicméně i tak lze tuto hru z Čech velmi solidně provozovat, na hrací server musíte mít ping tak do 500ms.Sám Ultimo hraji na Sardu Kelevar (je to PvP shard) a stále mě moc baví je to hra která vám vydrží roky jelikož příběh si tvoříté sami…

Komentáře
VěcAutorDatum a čas
poznamka ..patrix8-. -0. 2004, 21: 2
   poznamka ..lolek6-. -0. 2005, 16: 1
      poznamka ..lolek6-. -0. 2005, 16: 1
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006