O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Velikonoční koncert Flétnové ozvěny jara

autor : Michaela Mazancová , vydáno : 04. 04. 2004

Jiří Stivín & Collegium Quodlibet Vás srdečně zvou na velikonoční koncert „Flétnové ozvěny jara“, v kostele Panny Marie a sv. Jeronýma v Emauzích, Vyšehradská 49, Praha 2, v pondělí 12. 4. 2004 v 16 hodin.

Jiří Stivín & Collegium Quodlibet

Vás srdečně zvou na

velikonoční koncert „Flétnové ozvěny jara“

v kostele Panny Marie a sv. Jeronýma v Emauzích, Vyšehradská 49, Praha 2

v pondělí 12. 4. 2004 v 16 hodin

Program: G. P. Telemann, J. S. Bach, F. Benda, J. Stivín

Vstupenky v síti Ticketpro a hodinu před koncertem v místě konání. Informace, rezervace, objednávky na tel. 224 875 808 nebo 602 180 369. Pořádá Stivín Quodlibet System, www.stivin.cz; e-mail: stivin@mbox.cz

TRADICE VELIKONOČNÍCH KONCERTŮ

Před rokem byl v Praze na Velikonoční pondělí po více než šedesáti letech slavnostně znovuotevřen klášterní kostel Panny Marie, sv. Jeronýma a českých patronů v Emauzích. Při příležitosti vysvěcení nového oltáře se konal koncert Jiřího Stivína a Collegia Quodlibet, který se stal důstojným úvodem k nové etapě kláštera na Slovanech. Letos bychom rádi připomenuli tuto slavnostní akci a založili tak tradici Velikonočních koncertů, kde zazní instrumentální skladby starých mistrů. Na koncertě „Flétnové ozvěny jara“, který se uskuteční v pondělí 12. 4. 2004, vystoupí Jiří Stivín společně s Markétou Stivínovou, Robertem Hugem a Petrem Hejným.

EMAUZY

Kostel a celý areál má za sebou pohnutou historii. Klášter v Emauzích založil Karel IV. jakožto středisko slovanské liturgie. Měl se stát obnoveným centrem slovanské církevní vzdělanosti, navazujícím na domácí tradici a měl napomáhat šíření věrouky v slovanském jazyce mezi okolní české obyvatelstvo. Téměř bez újmy přečkal několik století, až jej v roce 1941 zabrali pro německý Červený kříž nacisté. V únoru 1945 byl skoro zničen spojeneckými bombami, po válce byly zahájeny opravy, ale již v roce 1950 byl klášter i s duchovními vyklizen a sídlo v něm nalezla Československá akademie věd. Stát sice v roce 1990 vrátil klášter původním vlastníkům, duchovní život se tam ale vrátil naplno až nyní, po znovuotevření a vysvěcení oltáře. Mše, při níž bylo obnoveno vysvěcení kostela i kláštera, se konala symbolicky na Velikonoční pondělí dne 21. dubna 2003, stejně jako při založení kláštera Karlem IV před 650 lety. Nový oltář posvětil biskup Asztrik Varszegi, arciopat z Pannonhalmy. Oltář byl vyroben podle návrhu akademického sochaře Karla Stadníka.

COLLEQIUM QUODLIBET

V den svátku odvěké patronky hudebníků sv. Cecílie dne 22.listopadu se poprvé v roce 1981 sešlo neobvyklé muzikantské sdružení Collegium Quodlibet. Z příležitostné sešlosti spřízněných duší kolem osobnosti Jiřího Stivína se časem vyvinulo těleso, jehož proměnlivá sestava sice zůstala věrna libovůli proklamované v názvu, nicméně cílevědomostí svého snažení při mapování nezřídka odlehlých koutů hudební historie i současnosti, stejně jako snahou prezentovat je netradičními způsoby, nabylo časem podoby čehosi stálého, neřku-li systematického. K zakládajícím členům jádra Collegia, k němuž vedle Stivína patřili zejména gambista a cellista Petr Hejný, hráč na cembalo Jaroslav Tůma a perkusionista Alan Vitouš, přibyli záhy dílem další renomovaní sólisté (připomeňme alespoň Petra Messiereura, Jana Talicha, Martu Líbalovou, Gabrielu Demeterovou, Martu Koženou, Roberta Huga nebo Stanislava Boguniu), dílem pak kádr hudbymilovných nadšenců, aby se na poměrně frekventovaných vystoupeních pouštěli společně po zarostlých chodníčcích hudební minulosti či naopak dali zaznít v překvapivých souvislostech a spojeních dílům současníků.

JIŘÍ STIVÍN

Stivín

Jiří Stivín (*1942) představuje po tři desetiletí jednoho z nejsvéráznějších aktérů české hudební scény. Studoval na pražské FAMU obor filmový a televizní obraz. Po absolutoriu se ale začal věnovat výhradně hudbě. Studoval na Royal Academy of Music v Londýně a skladbu na pražské HAMU. Stivín se kromě hudby předklasické intenzivně věnuje jazzu, komponování a improvizované hudbě, přičemž vedle saxofonů, klarinetu a příčných fléten používá také flétny zobcové, lidové píšťaly a různé elektronické přístroje. Jako sólista vystupuje s renomovanými hudebními tělesy, řídí vlastní soubor Collegium Quodlibet a Jiří Stivín &Co jazz system, vystupuje v sólových recitálech s cembalem, varhanami, kytarou nebo úplně sám a s magnetofonem. Je členem European Jazz Ensemble, přes deset let měl v každé koncertní sezóně Pražského symfonického orchestru FOK cyklus koncertů "Flétny všeho druhu".

Jiří Stivín je autorem mnoha skladeb pro různé formace, scénické a filmové hudby. V roce 1997 byl již podruhé nominován na cenu "Český lev" a získal Českou výroční hudební cenu v žánrové kategorii jazz. V současné době buduje "Centrum pro improvizaci v umění" ve Všenorech u Prahy zaměřené na hudbu, film, pohyb, výtvarné umění a mluvené slovo. Pro Stivínovu tvorbu je typická radostná spontaneita, kde intelektuální a emocionální složka jeho činností jsou ve vzácné jednotě.

MARKÉTA STIVÍNOVÁ

Markéta Stivínová

Markéta Stivínová (*1971), flétna. V roce 1991 absolvovala pražskou konzervatoř ve flétnové třídě Jana Hecla a v roce 1997 AMU pod vedením prof. Jiřího Válka. Zúčastnila se mistrovských kurzů v Telči, kde měla možnost spolupracovat s flétnistkou Clarou Novákovou, sólistkou Ensemble Orchestral de Paris a na Akademii v Brandýse nad Labem s hobojistou Mauricem Bourguem. Je sólistkou souboru Collegium Quodlibet Jiřího Stivína a komorního dua Apríl, které založila v roce 1994 spolu s kytaristou a skladatelem Tomášem Ille. Dále spolupracuje s komorním orchestrem Virtuosi di Praga pod vedením Oldřicha Vlčka, symfonickým orchestrem v Karlových Varech, Jungen Europera Philharmonie a s Praha Mozart Orchestra. Věnuje se převážně komorní hudbě. Můžeme ji slyšet na několika CD s Collegiem Quodlibet, na CD Vivaldi – L.Brabec – J. Stivín – V. Hudeček s Pražským komorním orchestrem a na nedávno vydaném sólovém CD April dua.

ROBERT HUGO

Robert Hugo

Robert Hugo (*1962) je absolventem přírodovědecké fakulty UK v Praze. Na pražské AMU vystudoval obor hudební teorie. Zároveň studoval hru na varhany u profesorů M. Šlechty a J. Tůmy. Cembalo studoval na drážďanské akademii staré hudby u Johna Tolla. Zúčastnil se kurzů prof. Z. Růžičkové, J. Sonnleitnera, J. Ogga a H. Frankeho. Pracoval jako korepetitor divadla Laterna Magika, vyučoval sborový zpěv na dramatickém oddělení pražské konzervatoře. Krátce působil jako dirigent Janáčkova divadla v Brně. Nyní je varhaníkem Nejsvatějšího Salvátora v Praze. V roce 1992 založil soubor Capella Regia Musicalis, s nímž se věnuje převážně české hudbě. Jako muzikolog je významným odborníkem v oblasti staré české a jihoněmecké hudby.

PETR HEJNÝ

Petr Hejný

se narodil 27. 3. 1956 v Praze v sochařské rodině. Hrát začal v sedmi letech na housle a od devíti se učil na violoncello u prof. Karla Pravoslava Sádla. Poté studoval na pražské konzervatoři u prof. Viktora Moučky a prof. Josefa Chuchele a na AMU ve třídě prof. Miloše Sádla. Již během studií se zúčastnil několika mezinárodních soutěží. Nejprve v letech 1969 a 1972 rozhlasové soutěže Concertino Praga, kde získal 1. ceny, a v roce 1976 Interpretační soutěže Ministerstva kultury, kde obdržel 3. cenu a cenu za nejlepší provedení Popletovy Tarantelly. V dalších letech hrál jako sólista s mnoha českými orchestry a klavíristou prof. Alfrédem Holečkem. V roce 1977 se stal členem Pražských madrigalistů – komorního souboru České filharmonie – a začal se intenzivně zabývat studiem staré hudby a hrou na violu da gamba a barokní violoncello. Od roku 1987 je členem Doležalova kvarteta. Dva roky působil v České filharmonii. Spolupracuje s několika komorními soubory – Antiquarius Consort, České violoncellové duo aj. Hraje též s mnoha předními interprety- J. Sukem, B. Matouškem, I. Ženatým, Z. Růžičkou, J. Hálou, J. Tůmou, G. Lukšaité – Mrázkovou, S. Ishikavou, Y. Oshimou aj. Kromě komorní hry vystupuje Petr Hejný na sólových recitálech a jako sólista s komorními orchestry, jak na violu da gambu a barokní cello, tak na moderní violoncello. Nahrál řadu skladeb pro Český rozhlas a přes 30 sólových i komorních CD. Hejný hraje na vzácné italské violoncello z roku 1581 Pellegrino Zanetto a violu da gamba – německý a anglický model.

Autorka je šéfredaktorkou O Životě.cz.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas
jiri stivinos4-. -0. 2004, 20: 1
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006