O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Život Kurta Cobaina

autor : Michaela Mazancová , vydáno : 13. 04. 2004

Jaký byl život frontmana Nirvány? Od narození, přes záliby, až po osudový večer v přístavku nad garáží.

Kurt se narodil manželům Wendy (číšnice) a Donaldu (automechanik) Cobainovým 20. února 1967 v městečku Aberdeen, které leží cca 108 mil jihovýchodně od Seattlu. Když mu byli tři roky narodila se rodině sestra Kim.

V sedmi letech se poprvé pokusil hrát na kytaru, ale jelikož byl dítě, které nic nebavilo, rychle s tím přestal.

Kurt byl jako malý léčený na hyperaktivitu, což je nemoc, díky níž se dítě velice těžko soustředí.

Když se v roce 1975 jeho rodiče rozvedli, začalo to jít s Cobainem z kopce. Asi jako s většinou dětí, kterým rodiče podtrhnou rozvodem nohy.

Ke čtrnáctým narozeninám dostal Kurt svou první kytaru. Už když byl malý se u něj projevovaly kreativní sklony a tak rodiče konečně napadlo zúročit je a nějak malého Kurta zabavit.

Bydlel střídavě u matky a u otce a malý, roztomilý chlapec se začal měnit v rebelujícího puberťáka, který se vykašlal po nějaké době jak na školu, tak na rodinu.

Jedna z věcí, které vášnivě sbíral, byly tzv. skládačky lidských orgánů ( takové ty umělohmotné makety lidského těla v životní velikosti, na nichž se studenti biologie učí lidské orgány). Vzhledem k tomu, že Kurt byl do roku 1991 prakticky bezdomovcem, ale jeho „skládačky“ byly naprosto v bezvadném stavu, by se dalo vytušit, že Kurt byl jimi naprosto posedlý, jakou jim musel věnovat péči. Jeho vrstevníci si stavěli modely aut, hrály si se stavebnicí a on si hrál s lidskými orgány a učil se je sestavovat.

Během dospívání byl Kurt – nelze říct jinak, než - drzý parchant, který si za rohem pokuřoval mariánku a postupem času mu už ani ta nestačila a přejel na tvrdší drogy. Když ještě navštěvoval střední školu, potkal se tam s Chrisem Anthonym Novoselicem (*16. 5. 1965) a spolu zakládají skupinu Nirvana. Kromě hudby je spojovalo hodně jiných věcí, jako např. rozvod rodičů, marihuana a určitá potřeštěnost.

Kdybyste Kurta navštívili kolem roku 1988, nevím, jak by se vám u něj líbilo. Jeho sousedi z něj byli vyděšení. Podél jeho stěn, na policích, poličkách, dveřích, skoro všude visely náboženské motivy – staré kříže a Panny Marie. Cobain ovšem malým figurkám domalovával rudé proudy slz. Namaloval jich tolik, že se postupně velmi zdokonalil a Panny Marie ronící krvavé slzy byly opravdu věrohodné. Už tehdy měl někdo rozpoznat, že je Kurt uzavřený v sobě a že se „trochu“ liší.

Kromě těchto divných zálib byl také velkým milovníkem zvířat. Choval doma několik králíků, krys a papoušků. Ovšem nejvíce miloval želvy, říkal, že jsou to jeho děti.

Všechny fanynky totálně šokoval jeho svatbou se zpěvačkou skupiny Hole Courtney Love, která se uskutečnila 24. 2. 1992 na Hawajských ostrovech (při které byl Kurt údajně v pyžamu). Již po šesti měsících se rockovému párečku narodila dcera Frances. Po jejím narození se Kurt dal několikrát slyšet, že má nyní opravdový důvod žít a také že přestal s drogami, že jeho dcerka je jeho největší droga.

Ovšem opak byl pravdou. Na veřejnost už dávno prosákly zprávy o tom, že Kurt má nemalé potíže s jeho žaludkem. Žaludeční bolesti, kterými trpěl, nikdo neznal a lékaři mu s nimi nedokázali nijak pomoc, jak sama prohlásila Courtney.

V lednu 1994 si manželé kupují osudný dům na Lake Washington Boulevard, který je stál půldruhého milionu dolarů.

Jejich vztah byl ovšem velice problematický, jelikož Courtney se vezla v drogové závislosti s ním. Proto se několikrát soudili o péči dcerky, kterou jim chtěli vzít.

Snad bolesti žaludku, snad opojení z drog, ho přiměly 4. Března 1994 svůj život předčasně ukončit. Snědl přes padesát tablet utišujících prášků a zapil je šampaňským, tudíž to nebyla náhoda – jak později tvrdily noviny. Courtney ho však včas našla a odvezla do nemocnice, kde mu vypumpovaly žaludek a napojily na pomocné přístroje. Kurt přežil. Ale bohužel to nebyla první ani poslední sebevražda, kterou spáchal.

Kurt se nechá několika přáteli nakonec opět přemluvit k protidrogové kúře na rehabilitační klinice Exodus v Los Angeles. Stává se tak cca měsíc od jeho poslední sebevraždy.

V neděli, 3. dubna, přilétá Kurt prvním letadlem zpět do Seattlu. Léčení po dvou dnech přerušil a svévolně kliniku opustil. Vedoucí kliniky toto sdělení telefonuje Courtney (je se svou kapelou mimo Seattle), ta Kurta okamžitě dává hledat. Kurt je nezvěstný.

Detektiv Tom Grant, který má případ Kurta od Courtney na starost začíná pátrat po Curtovi tím intenzivněji, čím více přátel ho pomalu začíná postrádat. Mezi veřejnost nepronikly zatím žádné zprávy, ale jeho nejbližší začínají mít panický strach.

Noc z 5. na 6. dubna – nikdo z jeho přátel nemá ani tušení, že Kurt už se mezitím vrátil domů a sedí v jeho pokoji nad garáží. Že tam sedí s brokovnicí, kterou mu koupil jeho nejlepší přítel, a láduje do sebe herák. A hned po tom, co ho do sebe naládoval dostatečné množství a co dopsal dopis na rozloučenou, se zastřelil.

Zřejmě strach o nezvěstného Kurta, či bůhvíco jiného, dovedou Courtney k tomu, že situaci také nezvládne, 7.dubna je zadržena za přechovávání drog, předávkování a krádež lékařských receptů. Je puštěna na kauci.

Ráno 8.dubna v 8:45 přichází do Kurtova domu elektrikář Gary Smith, aby tu podle domluvy instaloval bezpečnostní osvětlení. Jaké je jeho překvapení, když otevře nástavbový pokoj nad garáží….

Elektrikář nemohl ani poznat, že se jedná o Cobaina, protože výstřelem z brokovnice byla hlava tak znetvořena, že Kurta museli identifikovat podle otisků prstů…

Okamžitě volá policii.

Okolo jeho domu se začínají kolem půl dvanácté shromažďovat netrpělivé davy fanoušků. Nikdo tomu nemůže uvěřit. Ve Virett Parku se jich pak shromáždí během dne obrovské množství, seskupují se do houfů, zapalují pomyslné pomníčky, svíčky a brečí.

O několik set kilometrů dál, ve Fairfaxu ve státě Virginia, přeruší zpěvák Eddie Vedder koncert Pearl Jam, a všem zprávu oznamuje. Se slzami v očích říká: "Nemyslím si, že by tu dnes byl kdokoli z nás, nebýt Kurta."

Místní radia přerušují vysílaní a po celý den a noc hrají pouze písně Nirvány.

Courtney přijíždí na místo až odpoledne, cestou zpět si promluví s fanoušky a dá jim nahlédnout do několika slov Kurta, které po sobě zanechal.

Fanoušci jsou zdrceni. Na světlo prosakují zprávy o tom, že Kurt se nezabil, ale byl zavražděn. Spekulací je mnoho. Co je pravda, ví asi jen Kurt a Courtney.

Za co Kurta Cobaina označit? Milující otec, milující manžel, rebelující osobnost grunge, vtipný přítel. Nebo zamindrákovaný feťák, přecitlivělá troska s duší dítěte? Těžko na něj někdy někdo vymyslí vhodné přízvisko, protože on byl všechno dohromady. Ale ve své podstatě to byl nepochopený génius, zakladatel mocného kultu „Nirvána“.

Autorka je šéfredaktorkou O Životě.cz.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas
Vaclav Klauz, Dylyno Roosewel...Transalp4-. -0. 2004, 13: 1
nepresnostiradek vanek6-. -0. 2004, 15: 0
nepresnostiradek vanek6-. -0. 2004, 15: 0
nepresnostiradek vanek6-. -0. 2004, 15: 0
nepresnostiradek vanek6-. -0. 2004, 15: 0
nepresnostiradek vanek6-. -0. 2004, 15: 0
Re: Článekondreej8-. -0. 2004, 17: 1
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006