O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Proč Beltine a proč v Chebu?

autor : Redakce , vydáno : 28. 04. 2004

Svátek, známý jako Čarodějnice, Valpuržina noc či 1. máj, kterému kdysi dávní keltští předkové dali název Beltine (odvodili jej od pojmenování ohně – tine, tane ) se slavil ve střední, západní i severní Evropě snad již v mladší době kamenné. Je jedním z nejstarších tzv. ohňových svátků, a podle dávných mýtů odděloval tmavou a světlou polovinu roku, přinášel léto, plodivou sílu do přírody a aktivoval všechny životodárné síly.

Jubilejní - desátý - ročník svátku BELTINE

se koná v noci z 30. dubna na 1. května 2004

– v noci, kdy vstupujeme do Evropské unie, kdy otevíráme nové dějiny národa.

Jeho tradice se udržela snad u všech evropských národů. Slavení Beltinu nevymýtil žádný režim a žádná ideologie, spíše se vždy objevovaly snahy tohoto spontánního svátku využít (např. Svátek práce).

Kolem 30. dubna se od nepaměti objevují na kopcích ohně, kolem nich se shromaždují lidé, aby v této magické noci přivítali dary letní přírody. Toto období bývá nejen časem fyzického páření a plození, ale také časem duchovního rozvoje a růstu. Proto se v onen svátek scházívali kolem ohňů bardové, muzikanti i zpěváci, aby předvedli plody svého ducha a umu… Sami si jistě vzpomenete na řadu krásných májových pověr…

Nejstarší kultura, kterou Evropa umí pojmenovat, je kultura keltská. Co bylo před Kelty, jak se nazývaly národy, které tu sídlily, nevíme. Keltové první vystupují z pověstného šera dávných věků Evropy jako pojmenované etnikum a jako nositelé tradic těch, kdo byli před nimi. Historik Jan Filip označuje keltskou kulturu za klasickou barbarskou (tj. ne-antickou) evropskou kulturu. Proto bývají Keltové považováni za představitele dávného propojení evropských kulturních tradic a hlásí se k nim mnozí dnešní umělci. Pradávné keltství může pomáhat najít ve středověkem rozdrobené a nadále znesvářené Evropě styčné body a v dnešní Evropě vytvářet mezinárodní tolerantní kulturní prostor. Tyto prazáklady najdeme nejen ve starých legendách a zvycích, ale objevují se i jako životodárný pramen především při setkání umělců, hudebníků, výtvarníků a všech lidí, kteří chtějí jejich sdělením naslouchat.

BELTINE – Svátek keltské kultury – se zrodil před deseti lety díky Tomáši Křivánkovi

a Bratrstvu Keltů jako multikulturní festival, stavící na mezinárodní srozumitelnosti hudebního projevu. Beltine v režii Bratrstva Keltů se během uplynulých let stal reprezentativní mezinárodní přehlídkou skupin hrajících tzv. keltskou hudbu. Stal se fórem, kde mají možnost vystoupit čeští i zahraniční muzikanti, tanečníci, výtvarníci i řemeslníci.

Svátek se každoročně odehrává na jiném místě v Čechách nebo na Moravě, je festivalem kočovným (migrujícím), aby tak dal příležitost každému regionu prezentovat se a zapojit se do onoho panevropského společenství…

V západních Čechách Beltine ještě nikdy nebyl. Západočeský Cheb byl organizátory osloven záměrně z několika důvodů: Cheb leží na dávné kupecké stezce, spojující západ

a východ Evropy. Býval pro naše země, i pro dávné keltské Boiohaemum, jakousi branou do západní Evropy. Řeka Ohře, na níž město leží, nesla název Agara, což je keltské pojmenování, které označuje bystrou řeku. Z tohoto názvu povstal Eger, německý název pro řeku i město.

A i slovanská Ohře může hledat prazáklad v keltském slově. V Chebu se odjakživa lidé

i národy setkávaly. Chebsko leží na úpatí pohoří zvaného – opět keltsky – Sudéta (les divokých kanců). A teprve z toho povstal německý název Sudetenland, pro mnohé název velice trpký. Není nezajímavé, že z jihu k Chebsku přimyká další pohoří, keltsky Gabréta (Les kozorohů – Šumava).

Těmito pohořími vedly v dobách Keltů kupecké cesty do Podunají, odkud k nám Keltové přišli. A těmito stezkami vyrazili posléze znovu na jih a na západ, ať už za novým domovem, za válečnou kořistí či obchodem.

Při pořádání desátého, jubilejního ročníku kočovného Svátku keltské kultury BELTINE se tedy dostáváme na nejzápadnější místo republiky, kde jsme zatím s BELTINEm byli. Abychom to měli co nejblíže, protože těmito zmíněnými stezkami

a směry chceme také, jako potomci Keltů, vyrazit v noci, kdy vstupujeme do Evropské unie, kdy otevíráme nové dějiny národa.

Desátý, jubilejní Svátek keltské kultury Beltine je koncipován jako mezinárodní setkání, jemuž místo konání na chebském hradu nad řekou Agarou dodá další rozměr – možnost realizace mezinárodní spolupráce na základech pradávné kulturní sounáležitosti všech evropských národů.

Železná opona Chebsko na čas uzavřela, a po jejím pádu nepřišla žádná růžová skutečnost. Cheb, architektonicky úžasný středověký klenot s kulturními stánky, jako je kamenné Západočeské divadlo, Krajská galerie, Galerie fotografie, Krajské muzeum a další, je bohužel medializován především jako město tržnic a nočních podniků. Snaha Produkčního centra Cheb (spolupráce na realizaci svátku BELTINE 2004), dlouhodobě směřuje k vytváření image Chebu jakožto města mnoha kulturních setkání příznivců různých, zejména hudebních a divadelních žánrů. Mezinárodní festival, kterým BELTINE je, pořádaný v pohraničním městě, a to ještě v noci, kdy se uskuteční náš vstup do Unie, by se mohl stát symbolem nového kulturního a společenského dění v regionu.

Noc svátku Beltine, která odděluje světlou a temnou polovinu roku, se stane nocí vstupu naší země znovu tam, kam již ve starověku patřila – mezi svobodné a kulturní národy sjednocující se Evropy.

1. květen roku 2004 vstoupí do českých a evropských dějin jako začátek nové historické etapy. A Keltové – jak jinak – budou opět u toho…

Autory článku jsou: Vendula Melčová, Tomáš Křivánek

Vendula Melčová, Tomáš Křivánek – Bratrstvo Keltů kelt@beltine.cz 603 801 370 poštou: Korunovační 8, 170 00 Praha 7 www.beltine.cz

Tiskové zprávy a články redakce.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006