O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Proč Keltové ?

autor : Redakce , vydáno : 29. 04. 2004

Pojďme proti času….Titus Livius, římský dějepisec, zaznamenává pověst, kterou od něj převzal Kosmas - a později Jirásek: bratři Segovessus a Bellovesus , synové mocného galského krále, se vydali hledat nové domovy pro svůj lid. Los určil Segovessovi území, tehdy nazývané Hercynský les (oblast, zahrnující i dnešní území naší republiky).

Toto území v době laténské, tedy zhruba od 4. St. Př.n.l. , obýval mezi jinými kmen Bójů (boios), který dal jméno nynější české kotlině – Boiohaemum, tedy Čechy, tedy Česká republika. Tento lid zavedl na našem území spoustu užitečných věcí - uměl tavit a zpracovávat železo, vyrábět nádherné šperky z bronzu a zlata, razit zlaté, stříbrné a bronzové mince, vyrábět krásné glazované nádoby na hrnčířském kruhu (to se např. Slované naučili až ve středověku), stavět cesty které se mohly nazývat silnicemi - síť keltských cest byla základem naší silniční síti! - po těchto cestách jezdily vozy s železnými ráfy, proto dojely dále, nežli pouhé dřevěné, a jezdci i spanilé jezdkyně se proháněli na okovaných koních.Byly to doby, kdy Labe se jmenovalo Albis (Bílá řeka), Jizera Isara (bystrá řeka - zrovna tak, jako bavorský Isar a francouzská Isere), Krušné hory Sudéta (pohoří kanců) a Šumava Gabréta (pohoří kozorohů).

Na severu se tyčily Korkontoi oré (kamenité stráně Krkonoš) a tajuplná Askéta (Jasanová hora - Ještěd…) Jako božstvo byli uctívání Taranis, Teutatus a Esus, spanilá jezdkyně Epona a vlastně - božskost byla přisuzována pramenům i hájům, zkrátka Matce Zemi…Pak nastal zlom, nájezdy Germánských i jiných kmenů - stěhování národů. Když se doba uklidnila, zhruba v 6. století nového letopočtu byli nejpočetnějším národem na našem území četné slovanské kmeny, přišedší ze severovýchodu. A pak přichází keltská kultura na naše území znova - v podobě irských misionářů, šířících keltské křesťanství. Tito potomci svatého Patrika a učeného mnicha Colombana cestovali celou Evropou a traduje se, že dcera jednoho z nich se stala koncem osmého století onou pověstnou papežkou Janou. A na sklonku třetího tisíciletí k nám promlouvá keltská Evropa znovu - a nese hlavně kulturní dědictví, které rozvíjejí četní umělci, především hudebníci - kdo by neznal bretaňského barda Alana Stivella, obnovitele slávy keltské harfy, anebo irskou skupinu Chieftains , či romantickou vílu irského popu Enyu? - a, samozřejmě, je tady Jan Hrubý a Kukulín, Czeltic a celá škála dalších hudebních a tanečních skupin. A  především Asonance, skupina, která díky citlivé tvorbě textů umožnila v našich zemích zlidovění mnoha skotským a irským písním. Jsou tu spisovatelé - jmenujme alespoň Annu Bauerovou a její třídílnou Kroniku země Bójů, archeologové – Jiří Waldhauser z  muzea v Mladé Boleslavi, ožívají tradice keltský řemesel, zvláště kovářství a hrnčířství a - co se módy týče - leckde jsou v oblibě spletité „keltské“ ornamenty a jak si lze všimnout, skotská kostka se vehementně tlačí opět do našich šatníků…

Prostě to keltství můžeme nazvat jistou společnou parketou dnešních Evropanů - alespoň těch, kteří se chtějí spolu domluvit. A společný základ keltské kultury nám v tom může pomoci mnohé pochopit: dávní Keltové byli velcí individualisté, proto nevytvořili nikdy mohutnou jednotnou říši ve stylu antických despocií. Základy jejich hmotného i duchovního dědictví však najdeme téměř po celé Evropě. Kde je můžete najít i vy? Otevřete například kteroukoli pohádkovou knihu. Českou… německou… anglickou… francouzskou… a najdete to sami! Zábavné bádání

a hodně vzrušujících chvilek s literaturou nejen keltskou vám přeje

Vendula Melčová, Bratrstvo Keltů
Tiskové zprávy a články redakce.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006