O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Beltine - aneb o festivalu keltské hudby očima laika

autor : Alena Skuhrovcová , vydáno : 08. 05. 2004

Jistě vás už někdy při hodinách dějepisu zaujala alespoň trochu keltská kultura. Kdo se tímto tématem zabývá více ,ten se jistě na dnešní obnovený keltský svátek jel podívat. Letos byl již jubilejní 10. ročník Beltinu. Jak to tento víkend na chebském hradě probíhalo?

Sotva jste přijeli do místa konání, už na vás dýchla vůně historie. Mezi turisty se procházelo několik mužů v režných šatech, u opasku připoutaný meč, přes rameno přehozený plášť s kůží z lišky..

Přímo v areálu už bylo všechno připravené, podium postaveno, připraveni zvukaři, lavice čekající na diváky i občerstvení v odlehlejší části hradu. A všude kolem množství návštěvníků často roztodivně oblečených.Ale do začátku festivalu, který bude trvat 16 hodin, zbývá ještě jedna. Tak jsme ji využili k návštěvě hradního příkopu. Zde totiž byla založena pravá keltská venice. Lidé s dvěma copy po stranách hlavy a ve lněných šatech drtili na kamenných mlatech pšenici a z ní pak pekli na ohni placičky podávané s medem.

Jinde zas mladý silák předváděl tehdejší způsob vydělávání kůží, kdosi podivnou sekerkou osekával smrkový špalek (ovšem netuším k jakému účelu měl sloužit) . Dívky i muži zde tkali z vlny opasky nebo také sukno ze lnu na tkalcovském stavu, vařili v obrovských kotlech polévku..Za nimi jste viděli plátěné stany na dřevěné konstrukci vystlané měkkými kůžemi na spaní. Byli zde nejenom lidé z Bratrstva Keltů, ale také jejich francouzští přátelé.Uprostřed areálu byly ukázky štítů, mečů a dalších zbraní. Bylo zde několik přednášek například o odívání Keltů.Víte, že Keltové už nosili kalhoty? A dokonce na nich měli i poutka na opasek.

Ale nyní už slyšíme zvuky skotských dud,takže honem zpět, abychom začátek nepropásnuli. Na pódium nastupuje asi 10 mužů ve skotských suknicích, podkolenkách, dudy na boku.. Tak začal letošní ročník.Dále přicházejí skupiny Asonance, Celtic, Brunche, které sklízejí veliký úspěch. Nastupuje kapela za kapelou, před pódiem se skáče, tancuje, křepčí.. kapely mají velký ohlas a dav pod nimi se skvěle baví,často zpívá s nimi a hýbe se. Ale rozhodně to není žádný valčík – různé poskoky, kola lidí držících se v ramenou, vykopávání nohou a dupání v rychlé frekvenci. Rozhodně zde diváci pasivně neseděli, naopak dávali najevo,jak skvěle se baví. Mezi jednotlivými vystoupeními, kdy se řešilo nazvučení další skupiny, byly draženy ztracené věci, ale také asi 2 přednášky o ketské kultuře, nových nalezištích a poznatcích.

Úderem 3. hodiny ranní se nad hradem rozlinul zvuk harfy- vlastně harfového tria. Harfa je pradávný keltský nástroj, ovládali jej druidové, hra na něj se vyučovala dlouhé roky. Nyní ji měli v rukou tři mistři a bylo to znát. Melodie strun se krásně prolínaly, v lehce smutných tónech. Na škodu asi bylo,že to bylo tak brzy k ránu – pravdou je že již třetí skladba mě nesla do krajiny snů. Krásných snů.

Ze spánku jsme ovšem brzy probuzeni, protože další na řadě byla Laura a její tygři. Takové kapely se řadí do Beltinu prý aby se lidé na chvíli odpoutali od keltských melodií a odpočinuli si u úplně odlišného žánru.Nyní jsme skotské dudy vyměnili za české – nastupuje totiž Chodská vlna a probouzí ranní slunko. Před pódiem (nevím jestli ještě nebo už) tancuje několik málo nadšenců. Dále téměř místní uskupení-Malý komorní orchestr Barbary Divišové který podává písně v příjemném akustickém znění, nezměněných příliš elektrickou dobou. A to už je osmá hodina a probouzí se i keltská vesnice kde si můžete vyzkoušet tradiční disciplíny jako hod kládou, souboj, hod na římana, lov kance(strefila jsem oko), kvíz o keltech, vytlačování z kruhu.. Cenami byly půllitry, klíčenky, trička s logem Beltine. Jako poslední skupina zde vystoupili i Shoogflenity –skupina z Velké Británie.Měli velký úspěch.Ti také byli zakončením-tou perličkou na dortu letošního ročníku.

Moc se omlouvám,ale fotky vám bohužel ukázat nemohu,protože foťák byl prostě líný fotit..tak mi to snad odpustíte..

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006