O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


NAFTAŘI

autor : Lexa , vydáno : 11. 05. 2004

Přikládám tímto do ohně, který vzplál v monitorování a v hodnocení domácí hudební scény. Zažehl se veřejný dialog a diskuse a dochází k mnoha střetům. Vznítí tento text další konflikty? Nebo se stane malým a klidným ostrůvkem v té lavině názorů o muzice?

Rád bych všechny čtenáře seznámil se skupinou Naftaři. Tuto kapelu asi nebudete znát, vždyť se svým působením na hudebním poli začala teprve nedávno. Tvoří ji tři lidé: Híťa, Cukrblick (psáno též Cukr-blick či německy Zucker-blück) a Krüpel (psáno též Krüppel, Crüppl, Krüpl, Crüpel, Crüppel, Kripel, Krippel, Crippel, Cripel, Krüppl, Crüpl, Cripl…). Híťa měl donedávna hudební pseudonym Muchomura, ale přejmenoval se, neboť s Muchomurou nebyl plně sžit.

Skupina Naftaři vznikala postupně. Za takovou první vlaštovku je možné považovat duo, které spolu nejprve vytvořili Cukrblick a Krüpel. Avšak výše uvedené přezdívky vznikli drobátko později. Soukromý život členů skupiny není bohužel plně vypátrán a jejich občanská jména nejsou proto známa ani skalním fanouškům. Zůstaňme tedy u standardního uměleckého označení. Tedy duo "Krüpel and Cukrblick" nazpívalo pár písniček. V době svého působení se příliš neproslavili, i když do jejich repertoáru patří dnes již kultovní písně: "Každý den čistý ponožky a kdo se s tim má pořád prát…" anebo "Někdo klepe na dveře a kdo asi otevře…" případně "V zoologické zahradě, tam vám žijou sloni, třesou se jim choboty, když mičudu honí…" či "Už jsou zase po čase prázdniny, opaluju se u třpytící hladiny…" aj.

Inteligentní a zároveň vtipné texty kompenzovaly slabou technickou úroveň nahrávek.

Uplynulo pár let a Krüpel s Híťou začali zakládat skupinu. A odkud vzali název Naftaři? Pojmenování skupiny je prý odvozeno od jednoho oslovení Híťi v dopise, který mu Krüpel napsal. Elektrika s basou byly tady obsazeny, ale stále jim chyběl bubeník. Tehdy si Krüpel vzpomněl na svého starého kamaráda Cukrblicka. Tak se dali všichni tři dohromady.

A jak se Naftaři vlastně proslavili? Původně začínali se soukromými koncerty pro velmi úzké skupiny lidí. Později, jak rostly jejich zkušenosti i sebevědomí, začali vystupovat ve větším. Každé jejich vystoupení před veřejností se vyznačuje velkou dávkou nekonvenčnosti.

Pro příklad uvedu koncert, kterým se zařadili mezi tzv. hudebníky-rebely. Koncert se konal poblíž jedné vesnice v povodí Sázavy. Jako koncertní hala tam sloužila stará místní stodola. Během vystoupení na improvizované pódium vtrhly prý tři dívky. Každá se vrhla na jednoho člena skupiny a společně pak zapadli do zákulisí.

Do výčtu jejich netradičních vystoupení lze započíst i parodickou scénku plnou černého humoru, kterou Naftaři sehráli v jedné soutěži na píseň "Příběh slepého chlapce-věnováno Jarouškovi 8 let" od skupiny Lunetic či dále pseudotransvestiální taneční prezentace hitu Boba a Toma "Jsem kráva blbá".

Naftaři se pokusili proniknout též ve filmařině. Jakkoliv jsou tyto dokumentární snímečky divácky velice atraktivní, neboť lascivně ukazují mnohé pikantní perličky z jejich naftařského zákulisí, nepronikly zatím do širšího diváckého povědomí. Důvod je prostý - natočené filmy zatím nebyly zveřejněny a ví se o nich pouze z doslechu.

Stejně je na tom i jedna naftařská velice specifická píseň, která obvykle zakončuje jejich koncerty. Oficiální nahrávka této písničky totiž nikdy neopustila nahrávací studio. To znamená, že její kvalitní verzi nikdo nemá, není prostě k sehnání. Je to pouze jakýsi bonbón na jejich živých vystoupení. Ta píseň má velmi neslušný, až vulgární text. Hanlivý je i samotný název, proto se vyhýbám ho napsat. Někteří fanoušci a sběratelé jsou i za pirátskou nahrávku této písně ochotni nabídnout takřka cokoliv.

Kdyby tady snad někdo z čtenářů získal tento přímo nedosažitelný naftařský skvost, dejte to prosím prostřednictvím komentářů vědět.

Autor je zástupcem šéfredaktora O Životě.cz.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas
fan#15-. -0. 2004, 11: 1
   Je to takLexa5-. -0. 2004, 11: 1
naftařografieŠedá eminence5-. -0. 2004, 16: 2
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006