O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Hrdý Budžes triumfoval

autor : Michaela Mazancová , vydáno : 30. 05. 2004

Spisovatelce Ireně Douskové se povedl napsat velice originální prozaický text „Hrdý Budžes“. Knihu si jako předlohu ke stejnojmenné hře vybralo Divadlo Příbram a jako hlavní představitelku obsadilo do role Báru Hrzánovou. Společně s Bárou pak vystupují již jen dva herci a to Jarmila Vlčková a Libor Jeník. Hra o třech hercích, ale asi pětadvaceti postavách dobývá (spíše už dobyla) divadelní prkna slávy a včerejším již sedmdesátým vystoupením a vyprodanou Letní scénou Vyšehradu opět dokázala, že je prostě neuvěřitelná.

Osmiletá žačka druhé třídy Základní školy v Ničíně, Helenka Součková, nebo chcete-li Helenka Freisteinová se prodírá podivným světem počátkem 70. let, obdobím husákovské normalizace. Přemýšlí o tom, co říkají její rodiče, co vidí okolo sebe a dává si to do „dětsky na-i-vních souvislostí“, které přednáší s  nadhledem publiku.

U prvního háčku jsme, chceme-li Helenku představit. Vlastně se nejmenuje Součková, nýbrž Freisteinová, jelikož jejím pravým otcem je jakýsi Karel Freistein, který odjel do Ameriky (nebo Izraele), když byly Helence tři roky a tak jí po otci zůstalo jen jméno. A Helenka vlastně ani vůbec nechápe, proč je jako její táta, protože její táta s nimi přece teď žije, ne? A tak je rodiči poučena „že toho Freisteina má prostě jako nějak v krvi, nooo“.

Jednou v rozhlase uslyší báseň od Stanislava Kostky Neumanna "A hrdý buď!", jejíž první verš zní „ A hrdý buď, že vytrval“. Helenka si verš nevědomky přetvoří na „Hrdý Budžes vytrval“ a tak si vytvoří neexistujícího hrdinu, o jehož nesporných kvalitách ani nepřemýšlí, jelikož Hrdý Budžes přece vytrval jako jediný a tudíž to tedy musí být někdo asi jako Julius Fučík nebo Maruška Kudeříková. Usmyslí si tedy, že bude jako on a snaží se toho všemi prostředky dosáhnout.

Bohužel nebo bohudík Helenky rodiče nepodporují budování komunismu ani náhodou a tak je Helence odepřena nejedna oslava a samozřejmě chození do Jiskřiček, protože maminka řekla že „Jiskřičky jsou malý komunisti“. Kvůli postoji je také její matka vyhozena z divadla, kde i se svým novým mužem hrají.

Helenka musí řešit také své osobní problémy, z nichž největším jsou jí její spolužáci, kteří si ji dobírají ne jen za její jméno, ale také za její podobu. Helenka je totiž trochu silnější postavy a taky …. není jedna z nejhezčích. Přívlastky „Frankensteinová a Mobydik“ ji sice mrzí, ale co naplat. Má zakázáno jíst sladké a také musí chodit na balet, protože „je tlustá a musí se hejbat“.

Je také svědkem toho, jak se přátelé její maminky a nevlastního tatínka ztrácejí v mlze komunismu, jak se díky politickému postoji záhadně mění obsazení rolí v divadle, jak někteří příbuzní emigrují nebo umírají a jak se postupně všem mění jejich dávné ideály.

„Já si teda jako myslim, že Jiskřičky vůbec nejsou zasraný, jak řekla maminka“ a tak je jí nakonec dovoleno je navštěvovat. Při první výpravě s vedoucí Andělou a jejím přítelem jsou ponecháni dvojící sami v lese, kde mají hledat (vykopat) pohřbené partyzány, což dvojice podpoří polovymyšlenou báchorkou, aby se mohla věnovat sama sobě.

Helenka ovšem opravdu najde kost a je přesvědčena, že kost je partyzánská a že se to tu musí všechno prošetřit. Nakonec se ale zjistí, že kost je prasečí a je zklamaná. Ke zklamání, že vlastně nenašla partyzána se také přidá zjištění, že neexistuje Ježíšek. S lítostí zjišťuje, že Ježíšek opravdu není, protože když si šla pro jeden – maximálně pro dva - vanilkové rohlíčky do špajzu, našla tam tu modelínu, kterou dostane k Vánocům.

A aby toho nebylo málo, dozví se, že Hrdý Budžes není žádný hrdina, protože si popletla slova a tak i její jediný vzor upadá do prázdnoty, „což je ještě horší, než kdyby byl komunista“.

Nejhezší slovní prohlášení malé Helenky:

"Projde prostě ze strany na stranu a neřekne ani vorta. - Jo, to je jako slovíčko, víte, to je německy, to se prostě tak u divadla řiká."

Helenka slyší neustále od kluků ve třídě slovo "kurva". Neví, co to slovo znamená, ale neobyčejně se jí líbí a tak když na ní babička volá z okna "Helenkoooo, oběěěěěěěěěěd" tak na ní Helenka zpátky řve: "Ještě nemám hlaaad, ty kurvoooooooooooooo".

"A je pausa - jo, to je jako přestávka, víté, to se prostě tak u divadla řiká."

"Já se teda domnívám, že patolog znemaná něco jako "trpělivěj"."

"Ale to je obrovský tajemství, to je prostě tajem!"

"To já bych měla doma veliké nedorozumění!"

Při hře padali lidi smíchy ze židlí. Bára Hrzánová za hru dostala právem cenu Thálie, protože to, co ve hře předvádí, zůstane pro všechny diváky ještě dlouho "tajem".

Hra se včera hrála již po sedmdesáté, bylo beznadějně vyprodáno a vy sami jste ji možná také nedávno shlédli na ČT2. Nasazení, a jakým Bára Hrzánová hraje, je něco neuvěřitelného a těžko se o tom vypráví, to se prostě musí vidět.

Takže - VŘELE VŠEM DOPORUČUJI.

Irena Dousková

HRDÝ BUDŽES

Režie: J. Schmiedt j.h.

Scéna: V. Všetečka

Kostýmy a loutky: Z. Charouzová j.h.

Hrají:

B. Hrzánová j.h., L. Jeník, J. Vlčková

Autorka je šéfredaktorkou O Životě.cz.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas
kdoze to vytrval?nespokojenec0-. -1. 2004, 17: 1
.. a jeste ty vtipy kurvejradimeq8-. -0. 2005, 28: 0
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006