O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Zvláštnosti nutné obrany a její vybočení ze zákonných podmínek

autor : Zdeněk Hudeček , vydáno : 13. 06. 2004

V dnešní době si mnoho lidí myslí, že nutná obrana je střídání útoku mezi útočníky, ale tak to není. <€m>Nutná obrana je charakterizována v § 13 trestního zákona (dále jen TZ). „Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok, není trestním činem. Nejde o nutnou obranu, byla-li zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.“

Nutnou obranu si budeme muset analyzovat, abychom jí pořádně pochopili a mohli ji využít v souladu se zákonem v případě napadení.

Podstatou nutné obrany je odvrácení útoku. Ten se dělí na

a) přímo hrozící,

b) trvající útok.

a) znamená, že vám bezprostředně hrozí od útočníka nebezpečí. Jde o útok na chráněné zájmy zákonem a to je zdraví, život a majetek.

Př.: Dva muži jdou v ulici proti sobě a jeden začne na druhého řvát: „ Já ti dám pěstí!“ ten druhý si ho nevšímá. Když se blíží k sobě a jsou od sebe půl metru, tak ten muž, co řval, se natahuje (Zde je už přímo hrozící útok, jelikož to dával předem znát, že mu chce ublížit a za druhé, již je tam motorický náznak těla), a chce dát pěstí druhému muži. Ten se začne bránit tak, že mu zastaví ruku a kopne ho do břicha kolenem a znehybní ho tak, že ho položí na břicho. V tomto případě by se jednalo o nutnou obranu, jelikož bránící muž nechtěl snášet riziko, že odvrátí útok a útočník bude pokračovat jinak.

b) znamená, že vám bude hrozit již započatý útok. Zde opět platí podmínka, že musí být útok na zájmy chráněné zákonem – zdraví, život, majetek.

Př.: Muž honí ženu a u toho vykřikuje, že jí chce zmlátit. Ona utíká a muž jí nadále pronásleduje. Žena po kratší době běhu se zastaví a muž jí dobíhá a žena ho kope mezi nohy a utíká. Muž se složil v bolestech na zem. Jedná se o nutnou obranu, jelikož je zde podmínka trvajícího útoku.

Někdo si myslí, že u těchto podmínek a) a b) se jedná o trestný čin. Má pravdu, ale tento trestný čin není trestným činem, pokud splňuje podmínky nutné obrany, které jsou výslovně určeny zákonem:

1. přímo hrozící nebo trvající útok ohrožuje společenské vztahy nebo zájmy chráněné zákonem. Útok je možný vést jak na život, zdraví, tak i na majetek. Útočníkem nemusí být jenom člověk, ale i zvíře, mám namysli poštvaného psa například.

2. Musí zde být splněna přiměřenost obrany jímž odvracíme útok.

1. je vysvětleno a uvedeno výše pod body a) a b)

2. o nepřiměřenou obranu, jinak exces, se jedná, pokud obránce odvracel útok zcela zjevně nepřiměřeně způsobu útoku.

Př.: Muž honí ženu a u toho vykřikuje, že jí chce zmlátit. Ona utíká a muž jí nadále pronásleduje. Žena po kratší době běhu se zastaví a muž jí dobíhá a žena ho kope mezi nohy a utíká. Muž se složil v bolestech na zem. (až sem se jedná o nutnou obranu, jelikož je zde podmínka trvajícího útoku.) Ale žena neutekla a muže začala kopat do obličeje a do břicha, zde je zjevné, že se jedná o nepřiměřenou obranu. Pro lepší pochopení ještě jeden příklad: u bodu a) je příklad dvou mužů, pokud by obránce pokračoval v domnělé obraně a přidal by pár ran pěstí do hlavy, tak se nejedná o nutnou obranu, ale o vybočení z nutné obrany a v tomto případě by se jednalo o trestný čin rvačky § 225 TZ.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas
dotazvili6-. -0. 2004, 15: 1
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006