O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


TRÓJA film versus mýtus II

autor : Lexa , vydáno : 22. 06. 2004

V článku předešlém "TRÓJA film vs. mýtus I" byly popisovány změny, které filmovému ztvárnění slavného eposu spíše pomohly. Nyní se zaměříme na druhý rozměr odchýlení od řecké starověké mytologie, ve kterém došlo bohužel k značnému významovému zkreslení! Půjde tedy o kritiku toho, co ve filmu zcela posunulo smysl dobývání Tróje…

Už základní příčina celé války je velice zkreslena. Válku vedou v eposu Řekové proto, aby oprávněně Trójany potrestali. Film je ale zatím natočen v takovém duchu, že fandíme a soucítíme daleko víc s Trójou!

Jedno z nejposvátnějších všeřeckých závazků je právo pohostinnosti. Čert vem, že na návštěvě ve Spartě u krále Meneláa princ Hektór s Parisem vůbec namá být. To je jen dílčí změna omluvitelná filmovou koncepcí (o těchto drobných změnách viz předchozí článek). Důležité ale je, že trójský princ Paris svou velkou avšak zhoubnou touhou měl zneužít Meneláovo pohostinství a rozbít do té doby šťastný (na rozdíl od filmu) manželský svazek. Ve filmovém zpracování Helena příliš netruchlí, protože prý Sparta nebyla jejím domovem, Meneláa si vzala z donucení a navíc je Meneláos ztvárněn jako dost nepříjemný. V předloze je naopak Helena domácí spartskou princeznou a Meneláa si za chotě sama vybrala! Mezi Parisem a Helenou to má zajiskřit až na popud bohyně Afrodity (díky tomu se jí podařilo získat zlaté jablko ze zahrady Hesperidek). Že se skutečně jednalo o neuvážený a potrestáníhodný čin ze strany milenců, by mělo být podtrženo tím, že Helena ve Spartě zanechá dokonce i svou vlastní dceru, kterou s Meneláem má! Jistěže láska hory přenáší, avšak aby toho nebylo málo, Paris má Meneláovi ukradnout navíc i královskou pokladnici. Meneláova potupa a následný hněv je tedy ve světle těchto skutečností mnohem pochopitelnější a hlavně zcela oprávněný. A tím i celá výprava Řeků proti Tróji! Film toto všechno programově ignoruje, čímž je sám proti sobě.

Další důvod proč se Řekové ve filmu jeví jako nesympatičtí je jejich vrchní velitel, mykénský král Agamemnón. Ten není sice pro svou domýšlivost a nerozhodnost příliš sympatický ani v eposu, nicméně zároveň má být čestný a statečný. Od záměru válčit s Trójou dokonce zprvu svého poprávu (!) rozzlobeného bratra Meneláa odrazuje a radí mu, aby využil diplomatických schopností Odyssea a vše se vyřešilo mírovou cestou. Když však jednání s trójským králem Priamem selžou, má dojít k válečné výpravě, motivované především touhou potrestat hanbu a až druhotně dobyvačnými a kořistnickými zájmy. Nejsilnější je zvláště snaha všech oddaných řeckých hrdinů vyznamenat se v čestném boji.

Ukončení osudů většiny postav i celého filmu je též na pováženou. Meneláos není v eposu po souboji s Parisem nikým zabit, ani Hektórem. Během nerovného zápasu Paris zbaběle prchá, ale Hektór (se kterým nemá na rozdíl od filmu příliš vřelý vztah), ho donutí k návratu do boje. Zvítězí Meneláos, avšak Paris je před jistou smrtí zachráněn zásahem Afrodíty, která ho odnese z bitvy přímo do ložnice k Heleně…

Další domyšlený rys filmu, že Řekové chtěli domluvenou dohodu o ukončení války po souboji předem porušit, opět přispívá k nesmyslnému antiřeckému naladění diváků v sále.

Všichni uznají Meneláovo vítězství a vypadá to tedy na konec války a vydání zpět Heleny, jak bylo před soubojem domluveno. Avšak Athéna, která chce, aby válka pokračovala v neprospěch Trójanů (proti kterým je od začátku zaujatá), přemluví trójského spojence Pandara, aby na Meneláa vystřelil svůj šíp. Zároveň ale včas Meneláa od zásahu šípem ochrání. Mimochodem celý souboj s Parisem se má konat až ke konci války, protože bojovníci toho mají dost a žádají, aby si to jejich velitelé vyřídili sami mezi sebou. Meneláos tedy souboj přežije. Po zničení Tróje má totiž získat Helenu zpět. Co si filmaři nadrobili, že nás od začázku přinutili fandit Trójanům, to si pak také museli sníst! Změnu, že by Trójany nechali vyhrát, si ale přeci jen nedovolili. Museli proto nalepit alespoň částečný "povinný" happyend. Žádná záchrana hlavních Trójanů včetně Parise se však dle báje samozřejmě nekoná!

Slabožský Paris má být zabit ještě v průběhu války a umřít osamocený v horách, kde jako pastýř vyrůstal. Byl totiž králem Priamem odložen, neb měl dle věštby přivodit Tróji zkázu (což se také samozřejmě stalo). Helena má být navíc pěkná mrcha, neboť si má po Paridově smrti vzít jeho bratra (v eposu mají totiž s Hektorem daleko víc sourozenců) a po dobytí Tróje se má jako nevinná oběť únosu vrhnout kolem krku svého původního manžela, přeživšího spartského krále Meneláa. Během návratu domů pak v Egyptě oba vypijí lektvar zapomnění. Meneláos tak zapomene na všechny válečné útrapy a Helena zas na oba trójské manžely. A žijí spolu šťastně i po smrti, neboť jsou bohy přeneseni do blažených Élysejských niv…

Dále Agamemnón, jak jsme si již ukázali, zdaleka ne tak zlý jako ve filmu (nezabije například dojemného trojského krále Priama - ten totiž padne rukou Achileova syna Neoptolema, ale to není důležité), není v žádném případě zabit Bríseovnou (ta se tam už v tuto dobu nemá vůbec vyskytovat). Kdyby totiž Agamemnón během dobývání Tróje zemřel, mohli bychom zahodit mimo jiné Aischilovy a Euripídovy proslulé antické tragédie. V těchto nesmrtelných dramatických dílech byly ztvárněny slavné Agamemnónovy před i poválečné strasti s dcerou Élektrou, nevěrnou manželkou Klytaimnéstrou, synem Orestésem a dalšími.

Nepříliš přesvědčivě působí scéna usmrcení Achillea. Paris ho ve filmu střelí do oné pověstné paty a pak nad ním stojí, počká až zemře, ještě se rozloučí a celé to je takové podivné. Dle mýtu má Achilleus zemřít dřív, než se vůbec začne nějaký kůň stavět, natož aby se celé této Odysseovy akce sám účastnil! Navíc Paris má po něm vystřelit celkem náhodou. Usměrnění šípu do jediného Achileova smrtelného místa má totiž zcela na svědomí bůh Apollón. I když byli bohové z filmu vynecháni, mohl být tento motiv božího zásahu nenásilně ztvárněn pomocí slunce (například lehkým světelným efektem během letu šípu), jehož je Apollón bohem. Zvláště když se počáteční bitva Achillea a jeho Myrmidonů u Apollónova chrámu na urážku tohoto boha zaměřuje.

Největší významový posun, který opětovně usměrní naše nesprávně kladné sympatie směrem k Trójanům, je ve filmu učiněn během událostí kolem onoho koně. Chybí například kněz Láokoón, známý ze slavného hellénistického sousoší, který má Trójany před koněm varovat (avšak na pokyn Athény ho zahubí hadi). Proti koni má vystupovat i věštkyně Kassandra, ale Trójané - a to je důležité - omámení náhlým vítězstvím, tomu nevěnují pozornost. Aby se jim podařilo dovléct velikého koně pyšně a se slávou až do města, zbourají dokonce část hradeb. Tím je v báji zdůrazněno, že si Trójané své neštěstí (vlastně už od začátku) přivodí jen a jen sami!

Autor je zástupcem šéfredaktora O Životě.cz.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas
Míša6-. -0. 2004, 30: 2
   SouhlasímTriss5-. -0. 2005, 08: 2
TrójaRadek7-. -0. 2004, 08: 2
   TrójaVeronika2-. -0. 2005, 07: 0
   TrójaPavel7-. -0. 2005, 25: 2
Re: Článek8-. -0. 2004, 09: 2
Re: ČlánekN1-. -1. 2004, 15: 0
TrojaNikola2-. -1. 2004, 16: 1
TrojaGakker1-. -0. 2005, 18: 1
skutecnost jina..no a?Suzana1-. -0. 2005, 25: 2
skutecnost jina..no a?Suzana1-. -0. 2005, 25: 2
   skutecnost jina..no a?helena2-. -0. 2005, 01: 0
skutecnost jina-ale stejne kr...Penthy6-. -0. 2005, 02: 1
skutecnost jina-ale stejne kr...Penthy6-. -0. 2005, 02: 1
skutecnost jina-ale stejne kr...Penthy6-. -0. 2005, 02: 1
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006