O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Napola

autor : Michaela Mazancová , vydáno : 08. 07. 2004

Německý snímek sežiséra Dennise Gansela vypráví příběh sedmnáctiletého Friedricha Weimara, žijícího v Berlíně roku 1942.

Friedrich má tu smůlu, že ač žije v rodině, kde je nejvyšší možnou kariérou práce v továrně, má on sám daleko vyšší cíle. Chce v životě něčeho dosáhnout a nesdílí názor svého otce, že po škole nastoupí na učení do místní továrny.

Friedrich je statný mladý hoch a jde-li mu něco opravdu od ruky, je to box. Boxuje dokonce tak skvěle, že si ho všimne jistý pan Vogler, učitel na elitní nacistické škole NAPOLA (což je zkratka celého jejího názvu), který zde vyučuje němčinu a tělocvik.

Friedrich úspěšně složí přijímací zkoušky, těžko říct, jestli kvůli své tělesné zdatnosti či kvůli přímluvě Voglera, který je z Friedrichova boxování přímo nadšen. Hoch je také nadšený, jelikož konečně může něco dokázat. Lepší škola než Napola totiž není.

Stejnou radost ovšem nesdílí jeho rodiče, kteří chlapci zakáží do školy nastoupit. Otec nesympatizuje s nacisty a tak Friedrich odchází z domova rozhořčen hádkou s otcem a jeho padělaným podpisem na souhlasu o studiu.

Na škole se setkává s tvrdým režimem, se kterým sice podvědomě nesouhlasí, ale nedává nic najevo. Nejdůležitější je pro něj vystudovat a boxovat. Setkává se zde s Albrechtem, mladým citlivých chlapcem, který se nestydí za své protinacistické názory a to i přesto, že jeho otec je vysoce postavený nacistický pohlavár.

Oba chlapci se spolu začnou přátelit a přečkávají bezcitnou výchovu Napoly. Friedrich je všemi obdivován pro jeho boxerské nadání a Albrecht je vesměs opovrhován pro jeho lidskost, inteligenci a soucit. Problém se vyhrotí až tehdy, kdy už Albrecht nevydrží jen tupě přihlížet vštěpování dutých myšlenek nacismu a napíše esej o jeho názoru na zabíjení zajatců a krutosti celého tohoto myšlení. Na škole takového druhu je to samozřejmě obrovská aféra vyhrocená tím, čí je Albrech syn.

Jeho otec mu nakáže esej přepsat a poté ho plánuje odebrat ze školy a poslat k jednotkám SS. Psychicky vyčerpaný hoch se ale rozhodne úplně jinak. Při raním úkolu - podplavat zamrzlé jezero - zůstává pod vrstvou ledu a utopí se.

Friedrich nemůže ztrátu jeho přítele unést. Při Mistrovství Napoly - jeho vysněném utkání, na které dřel celý jeho pobyt v Napole, skládá ruce a ctí tak pomyslně památku jeho citlivého mrtvého přítele. Za prohraný zápas je z Napoly ihned vyhozen.

Snímek se mi opravdu líbil. Snad tím, že Napoly opravdu byly a v Německu v nich studovalo za války přes 18 000 mladých hochů. Ke konci války, když už bylo zcela jasné, že Německo prohraje, byli mladí hoši posíláni na bojiště, aby tak kladli poslední odpor. Každý druhý z těchto hochů padl.

I ve filmu jsme jasně pochopili, že jejich výcvik byl veden opravdu surově a drasticky. Chlapci cvičili s otrými náboji, s granáty, plnili fyzické úkoly, na které by si netroufl dospělý, cvičený a zdatný člověk. I během studia jich několik zemřelo.

Scéna, kdy si Friedrich uvědomuje, že Albrech napsáním eseje změnil celý chod dosavadních událostí je opravdu dojemná. Oba chlapci mají mezi sebou obrovské přátelské pouto a už to je důkazem, že v takové škole nemají co dělat.

Film byl dobrý, dojal mne, někdy ve mně zamrazilo a vzpomenu si ne něj ještě za několik let. A to je to, proč se na filmy dívám. Musejí mi něco dát.

Ze všech festivalových filmů se mi Napola líbila nejvíc.

Autorka je šéfredaktorkou O Životě.cz.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas
Re: ČlánekAnna Marvanová7-. -0. 2004, 30: 2
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006