O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Trest smrti

autor : Kristýna Bufková , vydáno : 18. 07. 2004

Kniha Pavla Kohouta Katyně mne přivedla k zamyšlení nad tématem o trestu smrti. Skoro mě totiž zarazilo, s jakou přirozeností a naprostou samozřejmostí popisuje autor toto ožehavé a sporné téma, jak umně dokáže tento hrůzný čin povznést na něco „obdivuhodného“ a „jedinečného“. Nad otázkou nejhoršího rozsudku jsem strávila celé deštivé odpoledne a nemohla se dobrat k jednoznačnému výsledku, zda-li „ano“ či „ne“.

Kdo by rozhodoval, který čin je tak „závážný“, že za něj člověk musí položit svůj život, a za co má jít jen „sedět“? Kdo? Soudci?! A co kdyby byl obviněn nevinný…? Co potom?? A vůbec, má společnost právo vzít někomu život??? A mají snad vrazi právo vzít život svým obětem?!!

Bible je v tomto směru velice nejasná. Ve dvacáté kapitole Starého zákona přikazuje: ,,Nezabiješ!" ale o několik kapitol dále prosazuje myšlenku ,,život za život, oko za oko, zub za zub". Tak co tedy??

Celá moje vnitřní diskuze mne strhla natolik, že jsem se rozhodla dozvědět se o trestu smrti něco víc. Ani jsem netušila, kolik způsobů sprovázení ze světa existuje…

Jako první možnost popravy se uvádí věšení. Tato metoda byla používána ve Velké Británii až do zrušení trestu smrti v roce 1965. Je všeobecně pokládána za jistou a rychlou (po vzoru amerických fast food tedy „fast death??“) Nedotčená kůže a nervy nad oprátkou však naznačují, že člověk může cítit jak zařezávání smyčky, tak její rdousivý efekt. Jsou známy případy i velice pomalých smrtí při použití této metody.

Jako další se uvádí stětí hlavy, což bylo proslaveno již během francouzské revoluce. Dodnes se mečem stíná v některých zemích, konkrétně v Saudské Arábii. I tato metoda, podobně jako věšení, bývala považována za rychlou a humánní (jak někdo o trestu smrti, obzvláště takovém, může tvrdit, že je humánní?!?) V mozku však zůstává okysličená krev, takže podle nových poznatků může mozek ještě řadu vteřin po stětí zůstat v činnosti a registrovat bolest. Existují tvrzení, že oči v useknuté hlavě pozorovali okolí (Alfred Hitchock by si mohl mnout ruce- tento efekt by se dobře vyjímal v jeho hororových filmech)

Ani další metoda mi nepřipadá o moc „lepší.“ Spočívá v tom, že člověka střelí do hlavy. Kulky způsobí okamžitou smrt, protože zároveň dochází k masivnímu poškození a destrukci mozkových tkání. Tento způsob popravy byl ale z jednoho prostého důvodu zrušen:není jisté, zda popravčí četa dokáže zasáhnout životně důležité orgány (museli by se totiž učit (puško)střelbě a na toto školení nemá vláda zřejmě peníze)

Velmi rozšířená je i plynová komora-jde o vzduchotěsnou místnost se židlí, na niž je upoután odsouzenec. Smrt způsobuje plynný kyanid. Poprvé byl tento způsob popravy použit v Nevadě v roce 1921. Utrpení oběti je zřetelné: třes, zvracení, lapání po dechu, které trvá řadu sekund. Tato metoda je praktikována pouze v několika státech USA, například v Nevadě, Arizoně, Coloradu.

Tak co, máte ještě chuť číst dál…?

Každému tak známé elektrické křeslo bylo poprvé použito v New Yorku v roce 1890

a stále se užívá ve třinácti státech USA. Odsouzenec je upoután do dřevěné židle, přiloží se elektrody

a zapne proud o třiceti tisících voltech. Vězen je doslova uvařen a někdy je zapotřebí několika šoků, než dojde ke smrti (kolik se tím asi spotřebuje elektřiny?)

Tím však výčet zdaleka nekončí. Existuje i tzv. „kamenování“, což je specialita zejména zemí Středního východu. O této barbarské metodě se hovoří už v Bibli. Je dodnes používána v řadě islámských států, zejména v Íránu. Odsouzenému svážou ruce a nohy, zahrabou po krk do písku a pokryjí hlavu rouškou. Dav poté odsouzence kamenuje do té doby, než ustanou výkřiky a zástup usoudí, že ortel byl vykonán. Íránské zákony zakazují používat k tomuto účelu velké kameny, aby smrt nenastala příliš rychle. Kdyby téma nebylo tak vážné, skoro bych se musela smát…

Posledním „dopravním prostředkem“ na onen svět je smrtící injekce. Tento nejrozšířenější způsob popravy byl zaveden v USA v roce 1977 a používá se dodnes. Odsouzenec je připoután ke stolu, který připomíná operační stůl, a je mu vstříknuta látka (sodium thiopenton), po níž během deseti až patnácti vteřin umírá. Jak prosté, že?

Jestliže jsem na počátku svých úvah nevěděla, na kterou stranu pomyslných vah se postavit, nyní bych volila rameno zastupující názor „ne“. I když by si to kolikrát zločinci zasloužili, trest smrti nic nevyřeší.

Anebo snad ano???

Komentáře
VěcAutorDatum a čas
Re: ČlánekJan Benes7-. -0. 2004, 18: 1
   Re: ČlánekJaromír Šrámek4-. -0. 2005, 16: 1
DoživotíMíša7-. -0. 2004, 19: 1
   DoživotíJana5-. -0. 2005, 25: 1
zabitísionista7-. -0. 2004, 19: 1
trest smrtios7-. -0. 2004, 23: 1
Re: ČlánekMonika8-. -0. 2004, 03: 1
Re: ČlánekIva9-. -0. 2004, 22: 1
trest smrtiTerka Š.1-. -1. 2004, 13: 0
Vrahem vrahaMartin1-. -1. 2004, 15: 2
   Vrahem vrahamys1-. -0. 2005, 16: 1
Re: ČlánekOndřej2-. -0. 2005, 20: 1
Opravdu?jan.nebadal@seznam....8-. -0. 2005, 15: 2
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006