O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


George Gordon Byron

autor : Kristýna Bufková , vydáno : 21. 07. 2004

George Byron je typický představitel mladší generace anglického romantismu, jehož díla i osobnost ovlivnily celou Evropu. Narodil se v Londýně do aristokratické rodiny Byronů, jejíchž pověst nebyla zrovna dvakrát příznivá: tento rod byl známý svou prudkostí, drsnou povahou a především však barbarskými mravy.

Malý George byl po svém otci velice krásný a nadaný. Měl ale jeden handicap- kulhal. Za to se vždy velmi styděl a tento svůj komplex kompenzoval pomáháním ostatním a různými hrdinskými činy, jako bylo přeplavání Helespontu, na což byl náležitě hrdý. Byl velice tvrdohlavý, již od mládí se zajímal o náboženství a byl vychován ke kalvinismu(název podle švýcarského reformátora Kalvína, v katolickém křesťanství odmítá papeže, vysokou hierarchii,..) Na univerzitě v Cambridge, kde studoval, chránil také své slabší spolužáky a dával jim peníze. Připadal si tím silnější a schopnější a zapomínal tak na svou tělesnou vadu, kterou mu příroda nadělila.Byl vzdělaný, ale značně lenivý, měl své kouzlo, kterému nebylo lehké odolat. Byl sice kulhavý, ale dokázal se prát a pro své přesvědčení by udělal cokoli.

Svou první lásku prožívá s Marry Ann Chaworthovou. Tento románek ale záhy končí a Byron se do sebe před ženami na čas uzavírá.

V roce 1807 se vrátil k matce do Southwellu a ještě téhož roku napsal malý svazek „Drobné básně“. Později vydání rozšířil a titulek změnil na „Hodiny zahálky od nezletilého G. G. lorda Byrona“. Díky nim se stal trochu známým.

V době své plnoletosti vydal satiry - „Anglické bardy“ a „Skotské kritiky“, kde kritizoval většinu anglických básníků, dokonce i Thomase Moora, svého budoucího přítele. Ty měly velký úspěch.

Poté Byron odjíždí do Orientu, aby zde dosáhl jisté duševní rovnováhy. Během cesty přemítá o svém nevydařeném mládí a nakonec se rozhodne, že o této své pouti napíše báseň. Vymyslí si hrdinu Childa Byrona (později Harolda) a v Albánii začíná psát jeho dobrodružství. V tomto cestopisném deníku však popisuje sám sebe- zoufalého a zklamaného mladíka, který se dostal do konfliktu se světem. Po napsání tohoto díla čeká Byrona krátkodobá, zato nevídaná sláva, celý Londýn nemluví o ničem jiném. Byron se však nevzdává svého postoje vůči anglické společnosti, cítí vůči ní odpor.

V jeho dalším díle- Nevěsta z Abydu- líčí autor svůj vztah ke své nevlastní sestře Augustě,se kterou si nejdříve důvěrně dopisoval a pak měl dokonce i milostný poměr. Poté vychází orientální báseň Konzár a Domácí básně, ve kterých velebil Napoleona, nazýval ho „synem svobody“ a oslavoval válku ve Francii. Tímto si postavil společnost na opačnou stranu, než potřeboval. Byl prohlášen za buřiče, k tomu všemu mu je ještě vyčítán rozvod s lady Byronovou a Byron se opět cítí jako by chycen do pasti. Proto brzy opět odjíždí ze země až k Ženevskému jezeru, kde se usadil. Seznámil se zde také s P.B.Shelleym, s kterým se stali brzy nerozluční přátelé.

Byron pak vydal Chillonského vězně, a pokračoval v Childovi Haroldovi, začal také psát Dona Juana a povídku Manfred. V té době se Byron seznamuje s dalším významným romantikem této doby- Waltrem Scottem.

Čtyři roky svého života strávil Byron v Itálii, kde nejen finančně podporoval italské politické hnutí.

Pak přišla zpráva o smrti jeho dcery Allegry. Byron se, snad aby zapomněl, hluboce ponořuje do práce,píše ,,Přetvořeného znetvořence“ a pokračuje v Donu

Chuanovi.. Brzy však následuje další rána osudu: V bouři na moři umírá Byronův velký přítel P.B Shalley. Krátce poté odjíždí do Řecka, kde se snaží pomoci s povstáním proti Turkům, o které se už léta zajímá. Jeho ideály o čistém boji za svobodu však berou za své a Georg Gordon Byron roku 1824 umírá na horečku a revmatické bolesti.

Těsně před smrtí mu došli dopisy, které si nikdy nepřečetl - ač se to Byron nikdy nedozvěděl, Anglie mu odpustila.

Byron si v posledních týdnech svého života myslil, že umřel nadarmo a že Řecko nebude osvobozeno. Anglie však nakonec Řeky v boji proti Turkům podpořila a oni zvítězili. A to vše díky Byronovi, který řecké povstání podepřel svým jménem a svou smrtí.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas
Re: Článeknika7-. -0. 2004, 21: 1
Re: Článeknika7-. -0. 2004, 21: 1
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006