O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Hledání na internetu

autor : Jiří Jakl , vydáno : 09. 08. 2004

Každý čtenář tohoto textu používá internet jako zdroj informací. Vyhledávání informací se může stát dlouhým a nepohodlným během, ale třeba i jen krátkým rozptýlením (ovšem vždy se také všechno nalézt nedá). Hledejme na internetu rychle a pohodlně!

Vím, kde hledat (znám nějakou adresu):

V prvním případě známe adresu stránek, kde se nějaká cílová informace nachází, nebo kde ji lze prostřednictvím místních odkazů či prohledáváním intranetů rychle dohledat. Adresy stránek si můžeme průběžně poznamenávat v prohlížečích (oblíbené odkazy, popř. dohledat v historii navštívených stránek), organizátorech odkazů (viz. např. Bookmark.cz ), nebo lze využít odkazů evidovaných v internetových rozcestnících, katalozích, portálech či zvláštních sekcích na specializovaných stránkách. V takových případech může být předností přehlednost, na druhou stranu pořadí odkazů nám nemusí vyhovovat a reklama nás může rušit. V zásadě je dobré vědět, kde jsou dobré odkazy, ale i dobré zdroje odkazů nemusí fungovat vždy spolehlivě.

Použití vyhledávačů:

Případ využití vyhledávačů je poněkud složitější. 'Google - nejlepší vyhledávač, najde vždy rychle a přesně to, co potřebujete.' Touto větou se řídí řada uživatelů, někteří ovšem ani netuší proč. Google (pro hledání ve světě používá i Seznam.cz) je skutečně dobrý vyhledávač, ale jistě ne pro každé hledání ten nejlepší. Obvykle udávanými výhodami bývají: *pořadí a tvar zobrazovaných odkazů, *možnost nastavení jazyka komunikace s uživatelem, *možnost přímého vyhledávání obrázků… O vyhledávání na Google více článek na Einstein.cz.

Hledání na národních vyhledávačích má ovšem také své výhody. Zkuste srovnat vyhledávání slov 'botanika' nebo hledat firmu 'Hewlet Packard' či organizaci 'Greenpeace'. V prvním případě Google vyhledá obvykle na prvním místě sice stránky Botanika.sk, které jsou určeny profesionálním botanikům a mají celkem dobrou kvalitu, ale odkazy další už tak uspokojivé nejsou. Na Seznamu Vám vyjde jako první odkaz sekce tříděných (lépe či hůře) odkazů 'botanika' s náhledy stránek a kvalitními popisky, na přední pozici najdete i Botaniku nikde (přímo botanický rozcestník). Při hledání české pobočky firmy 'Hewlet Packard' či organizace 'Greenpeace' nám Google moc neposlouží, najde nám ale stránky centrální nadnárodní. Pro hledání stránek konkrétních českých firem či národních poboček, obecnějších dotazů i jiných stránek lze tedy národní vyhledávače doporučit (můžeme tak vlastně kombinovat i katalogové vyhledávání). Pro doplnění nutno vyzvednou i vyhledávač Jyxo.cz , který umožňuje při vyhledávání podobném Google navíc slova 'ohýbat'. Mnozí uživatelé také nedoceňují rozšířené možnosti vyhledávačů (srovnejte Google Jyxo.cz Seznam Centrum).

Odlišnosti v metodice vyhledávání vyhledávačů:

Základem pro kvalitní vyhledávání je pochopení principů fungování vyhledávačů. Google používá ve své metodice faktor počtu takzvaných zpětných odkazů. Zpětný odkaz je odkaz, který se nachází na jiné stránce, než té Vaší (kterou máte právě zobrazenou), ale po kliknutí návštěvníka přivede k Vám. Vychází se zde z logického úsudku, že na dobrou a zajímavou stránku je více odkazů než na tu špatnou. Naproti tomu národní vyhledávače pracují s faktorem pozice hledaného slova v názvu domény, názvu stránky, pozici slova na stránce, tučnosti jeho napsání, teprve ve fulltextovém vyhledávání používají metodiku obdobnou Google či Jyxo. Do národních vyhledávačů se odkazy vkládají, podoba odkazů u Google je pro změnu zapsána formou metatagů v kódu stránek. Třídění odkazů a vytváření sekcí katalogových odkazů národních vyhledávačů má svá proti v možném zneužívání manipulovatelnosti pořadí odkazů, v mnoha případech nás však k naší spokojenosti mohou dovést. Reakce vyhledávačů na změnu podoby odkazu je téměř okamžitá - až několik dní u národních vyhledávačů (časově otázka správy katalogů), u vyhledávačů typu Google pracujících s paměťovými databázemi pozvolná (vznik oficiálních stránek může Google zaznamenat až s odstupem času). Nevýhodou Google je rovněž jeho neobliba 'rámců' stránek.

Další poznámky a tipy:

Konkrétní informaci na konkrétních stránkách lze dohledat prostřednictvím hledání na intranetu. Pokud tuto funkci příslušné stránky neumožňují, využijte Google. Pro vyhledávání na nějakém konkrétním serveru, napište do Google za hledané heslo nápis site:adresa stránky - př.: 'ochrana site:www.env.cz' vyhledá všechno o ochraně na stránkách Ministerstva životního prostředí (Jyxo nám pomáhá přímo svou nabídkou při vyhledávání 'Dalších xx odkazů odtud'). Pro hledání konkrétního slova na nějaké konkrétní stránce lze využít i klávesovou zkratku ctrl+F.

Fulltextové vyhledávání nastupuje na řadu, když selhávají všechny možnosti obvyklých vyhledávání. Seznam jej nabízí jako odkaz na konci vyhledávání klíčového slova či v pokročilém hledání. Fulltextové vyhledávání však nebývá nic jiného, než vyhledávání pozměněnou metodikou (u Seznamu metodika Jyxo). Pro hledání konkrétního slovního spojení lze využít uvozovek - př.: "ochraně přírody" vyhledává jen slovní spojení 'ochraně přírody'. K fulltextovému vyhledávání na Centrum.cz více zde.

Tipy na odkazy:

Vyhledávací servery:
http://www.jakpsatweb.cz/roboti.htm

Hledání na internetu:
Ověřování informací na internetu (Einstein.cz)
http://www.pcsvet.cz/art/article.php?id=3995
http://www.sszeme-cestesin.cz/06_podpora_vyuky/vyt/internet/vyhledavani_informaci.htm

Seznamy vyhledávačů:
České vyhledávače a katalogy na Einstein.cz
http://dosveta.zde.cz/
http://vyhledavace.wz.cz/
http://www.alenka.cz/

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006