O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Shakespearovské slavnosti přivítají hosty z Liberce

autor : Redakce , vydáno : 20. 08. 2004

Tuzemským hostem letošních Slavností je DIVADLO F.X. ŠALDY V LIBERCI, které zde uvede komedii Konec dobrý, všechno dobré. V překladu Jiřího Joska ji nastudoval režisér Jan Kačer a představí se v ní Ladislav Dušek, Tomáš Impseil, Václav Helšus, Milena Šajdková, Jana Stryková, Jiří Doseděl a Štěpánka Prýmková.

"Nejslavnější světový dramatik napsal tuto hru v roce 1603 a zahájil tak éru zralých komedií, plných ironie a sarkasmu, groteskních šaškovských výstupů i smutného humoru, dobrodružných vylomenin mládí a pošetilých triků stáří," říká dramaturg Martin Urban. "Ale jak praví titul - Konec dobrý, všechno dobré. V režii Jana Kačera to platí i pro samotnou inscenaci komedie, která není českými divadly "promleta" zdaleka tolik jako ty, které Shakespeare napsal předtím."

A o co zde přesně jde? Ona ho miluje a chce za každou cenu. On ji má rád, ale nemiluje ji. Jeho matka však její lásce přeje. On si myslí své a ona také. Mladí a staří se střetnou v názorech na lásku, válku, věrnost, čest, poctivost i svobodu.

"Hru jsem předtím na jevišti neviděl a dělal ji poprvé v životě," uvedl pro deník Právo režisér Jan Kačer před premiérou v roce 2003. "Hry mají ale tu vlastnost, že se vynořují právě v určité době. S dobou, která mnohým připadá trochu rozervaná, přichází z pestré škály Shakespearových her právě tento titul - patří totiž k těm skeptičtějším."

"Je to hra složitá otázkami, nacpaná vtipem a lehká jako pírko," říká dramaturg Martin Urban. "Vznikla po Hamletovi, po Troilovi a Kressidě, tedy v období, kdy se Shakespearova tvorba svým způsobem láme, mění. Výrazný rozdíl mezi tragédií a komedií mizí, přibývá paradoxů, ironie, pochybností. Humor dostává někdy až cynický ráz, tragické motivy se stávají směšnými. Ruku v ruce s tím jde touha po smíru."

"Tahle hra je opravdu trochu hořká, plná ironie a sarkasmu," dodává Jan Kačer, který pokládá titul o rozostření hranice mezi dobrem a zlem za velmi aktuální. "Ale komedie nemusí být zákonitě bezbřehou srandou. Přesto je to stále velmi úsměvná podívaná."

Roli Heleny ztvárnila Jana Stryková (1979), pro bude hraní pod širým nebem novou zkušeností. „Na prostor Nejvyššího purkrabství jsem velmi zvědavá, “ uvedla Jana Stryková, vystupuje mj. v muzikálu Cikáni jdou do nebe (Rusalinda, Zobarova sestra), hře Blasted od Sarah Cane (postava Cate, divadlo Rubín) a také ve Viole v představení Zločin lorda Arthura Savilla. „Na postavě Heleny, stejně jako na hře samotné, mě přitahuje její nejednoznačnost a tragikomičnost,“ řekla Jana Styková. „Helena není kladná ani záporná hrdinka a vyústění hry je velmi specifické. Je to zkrátka současný, živý příběh“. Absolventka herectví na DAMU vytvořila už na školní scéně celou radu zajímavých postav jako byla titulní role ve hře Gabriely Preissové Gazdina roba, Cherubín ve Figarově svatbě či hlavní ženská role v Ionescově Plešaté zpěvačce. Stále hostuje na scéně Divadla F.X. Šaldy v Liberci, kde se představila například ve hře Noc orgií v Nesleské věži od Henri Camiho či v muzikálu Malováno na skle. Pracovala také jako rozhlasová moderátorka a je i spoluzakladatelkou divadla Valmet, které často vystupuje např. v Celetné ulici v Praze.

Slavnosti trvají do 12. září a do 11. září je v areálu Pražského hradu otevřena i výstava Maximální fotografie ze sbírek skupiny PPF, generálního partnera festivalu.

www.shakespeare.cz

Tiskové zprávy a články redakce.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006