O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Traktát žárlivosti a nevěry

autor : Lexa , vydáno : 06. 09. 2004

Ošemetné situace související s nevěrou provází velmi mnoho vztahů. No a taktéž s tím související žárlivost. Ta také může nabývat několika různorodých podob…

Nejmírnější a zároveň tudíž nejlépe snášenou je tzv. žárlivost laškovného charakteru. Takovýto druh žárlivosti se projevuje nejedovatě ironickými poznámkami a humorem. Mnoho lidí se domnívá, že alespoň takováto žárlivost patří k projevům lásky a je tedy vlastně přirozená, ne-li nutná. Pokud to oba partneři takto vnímají, tak proč ne. Je to vlastně jen poněkud pikantnější vyjádření "Chci, abychom si byli věrní," což by jinak znělo poněkud pateticky.

Naopak velice nebezpečná je žárlivost neustálá či chronická, která může velmi snadno přecházet až do patologické. S člověkem postiženým tímto typem žárlivosti je velice těžké vyjít. Je totiž žárlivostí zcela pohlcen. Jeho žárlivost pak vyhledává možné i nemožné příčiny, a tak sama sebe neustále přiživuje a přiživuje.

Pozor na extrémy! Při nulové žárlivosti může partner či partnerka získat pocit, že o něj nebo ní přestáváme mít zájem (i když to není třeba pravda). Vzájemná důvěra ve vztahu je nesmírně důležitá, nicméně přílišná jistota se může bohužel hořce nevyplatit. No a naopak neustálé žárlivé scény a sobecké přivlastňování si toho druhého vedou většinou přímo k dramatickému konci vztahu s takovýmto člověkem.

Potíž je v tom, že žárlení je kumulující se, velmi silná, negativní a těžko ovladatelná emoce. Může ubližovat nejen osobě, na kterou úzkostlivě žárlíte, ale především sami sobě! Vývoj celé situace závisí samozřejmě na tom, jestli jsou ony nelaškovné žárlivosti oprávněné nebo ne. Určit tu oprávněnost však nemusí být vždy úplně jednoduché. Co lze a co už ne považovat za nevěru? Rozlišit bychom měli především psychickou od té fyzické. Nejradikálnějším příkladem té druhé je samozřejmě sex. Tuto nevěru hůř rozdýchávají kluci, protože pohlavní styk ohrožuje podvědomě jejich paternitu, čili podíl na otcovství. Ano, mám na mysli ono otřelé nasazování parohů. U holek toto nebezpečí falešného mateřství, čili podvědomého nebezpečí podstrčení cizích potomků, nehrozí. Holky se proto hůře vyrovnávají spíše s duševní nevěrou, čili zamilovaností partnera do nějaké jiné. Opět tu ale hrají svou roli podvědomé pochody, a to případná ztráta dosavadní podpory a zajištění. A to třeba už jen tím, že onen partner "myslí" na nějakou jinou. Celá tato teorie však nemusí vždy platit, jedná se totiž o dost individuální záležitost, kde také záleží hodně na osobních názorech, zkušenostech každého a taky na typu toho či onoho vztahu.

Krutá je samozřejmě kombinace obou výše popisovaných žárlivostí. Nejedná se tedy ani o pouhý flirt či fyzickou touhu, ani o samotné zamilované pobláznění, které časem vyprchá. Takovou situaci je pak opravdu těžké zvládnout a to ze všech stran VŠECH zúčastněných. Jak vypadá konkrétně takový milostný trojúhelník, co se týče důsledků vzájemných vztahů? Může to být například dívka, která se nachází mezi dvěma kluky a nedokáže se rozhodnout. S jedním je a chodí s ním, ale druhého se nemůže a ani vlastně nechce zbavit. Tak se s ním dál stýká, čímž mu vlastně jen dává další a další šance. Tím ale trápí sama sebe a zřejmě i oba své ctitele. Ti si však nejsou rovni. Zatímco jeden ví, že mu hrozí ztráta, tomu druhému svítá naděje a může jedině získat. Tento "druhý" je tak jediný, kdo může nastalou situaci dle libosti jednoduše a naráz vyřešit. A to tím, že ony nabízené šance přestane využívat. Vzhledem k tomu, že ale (na rozdíl od toho "prvního") nemá o co přijít, zůstává ukončení z jeho strany tohoto celého milostného trápení prozatím jen zbožným přáním "oficiálního partnera" oné dívky…

Určitá forma nevěry, zvláště pokud nezašla ani citově ani fyzicky příliš daleko, může mít ale na podváděného partnera a tím i na celý původní vztah příznivý dopad! Je možné, že umožní totiž značné posílení původního citového pouta. Protože teprve když něco ztratíme nebo začneme ztrácet, uvědomíme si, jak moc (a jestli vůbec) to potřebujeme. Jak moc je to pro nás důležité. V tomto případě tedy: jak moc vlastně tu druhou osobu milujeme. V případě, že však ona nevěra pokračuje dál a vede až k ukončení toho původního vztahu, ublíží rozchod (po onom nastalém emočním posílení) mnohem mnohem bolestněji...

Autor je zástupcem šéfredaktora O Životě.cz.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006