O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


14. ročník MHF Pražský podzim

autor : Redakce , vydáno : 10. 09. 2004

Je to jako s dítětem – stále vás mají za malé, až se jim před očima stanete dospělým. Pražský podzim letos vstupuje do svého 14. ročníku a stal se za tuto dobu nedílnou součástí nejenom pražského, nýbrž i evropského hudebního života. Má tisíce příznivců doma i v zahraničí, vždyť jenom za uplynulých 13 let na jeho koncertech vystoupilo 61 orchestrů, 87 dirigentů, 120 pěvců, 50 klavíristů, 27 houslistů, 21 violoncellistů, 16 sborů, 6 komorních těles a 22 dalších instrumentalistů.

Počet návštěvníků se blíží čtvrt miliónu, nepočítaje v to statisíce rozhlasových posluchačů po celém světě a domácích televizních diváků. V loňském roce dosáhla prodanost festivalu 82% a některé koncerty byly vyprodány tři měsíce předem.

V roce 2002 přišel Pražský podzim s novou tradicí úvodního koncertu, když úvodní velké oratorium nahradil český repertoár v podání významného zahraničního orchestru, tehdy Královské filharmonie z Liverpoolu ze řízení Libora Peška. Změna zaznamenala veliký úspěch a vžila se. V roce 2003 uvedla českým repertoárem další ročník festivalu Ruská filharmonie s Alexandrem Vedernikovem a s poctou českým autorům přijel i vynikající filharmonický orchestr skotské BBC s dirigentem Ilanem Volkovem. Chyběl už jenom malý krůček ke zrodu nápadu, abychom se v letošním roce, jenž je pokládán za rok české hudby, tento model pokusili rozšířit na další hostující světové orchestry.

Naše návrhy se setkaly s neobyčejným pochopením, a tak vznikla velkolepá pocta zahraničních orchestrů české hudbě. Pět světových symfonických těles tak vystoupí vždy s dvěma koncerty, z nichž jeden bude zcela zasvěcen české hudbě. Filharmonický orchestr Monte Carlo s dirigentem Markem Janowskim, BBC Philharmonic s Gianandreem Nosedou, Bamberští symfonikové řízení Jonathanem Nottem, Berlínští symfonikové s dirigentem Liorem Šambadalem a Moskevská filharmonie se svým šéfem Jurijem Simonovem tak vytvoří v české historii nikdy předtím nevídanou a neslýchanou přehlídku sestavenou z jejich tvůrčího přístupu k české hudbě. Vedle nejznámějších děl Dvořákových, Janáčkových či Martinů, zaznějí i skladby méně hrané. Mezi nimi například Klavírní koncert a Melancholické písně o lásce Vítězslava Nováka, Foersterův Cyrano z Bergeraku, Smetanův symfonický obraz Macbeth a čarodějnice, Valdštýnův tábor a Richard III. či Fibichova Bouře.

Pražský podzim rovněž podněcuje vznik nových skladeb soudobých českých autorů. V letošním roce tak zaznějí dvě světové premiéry, symfonické drama Cyrano z triptychu Věční hrdinové Josefa Boháče v podání Filharmonického orchestru z Monte Carla a cyklus písní o životě a lásce Zdeňka Lukáše v přednesu americké sopranistky Frances Ginsberg.

Náš festival je znám tím, že nejenom prosazuje svou dramaturgii u domácích i zahraničních interpretů, ale zároveň je přivádí společně na koncertní scény. Se světovými symfonickými tělesy tak vystoupí dva mladí čeští sólisté, v Sukově Fantasii s Monte Carlem houslistka Hana Kotková a v Novákově Klavírním koncertu s Bamberskými symfoniky Adam Skoumal.

Poctou české hudbě však zdaleka není kouzlo festivalového programu vyčerpáno. Každé dva roky k nám přijíždí jeden z nejslavnějších flamenkových kytaristů a skladatelů světa Paco Peňa, aby právě v Praze provedl světovou premiéru svého nového programu – letos Flamenkového rekviem. Latinsko-americké rytmy zaznějí také při dvou koncertech jedinečného ansámblu 25 kytaristů z mexického města Xalapa. Ze zcela jiného koutu světa i historického období přivítáme operní představení, jež patří ke skutečným pokladům světové kultury, tradiční čínskou operu, pocházející z období dynastie Tang, vládnoucí mezi 6. – 9. stoletím našeho letopočtu.

Pro příznivce písní rockových legendárních skupin Led Zeppelin, The Doors a Pink Floyd je připraven koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu řízený svým šéfdirigentem Vladimírem Válkem, na němž zaznějí nejslavnější rockové hity v orchestrální úpravě všestranného hudebníka Jaze Colemana.

Po létech spolupráce se nám podařilo dosáhnout toho, že téměř všechny pražské významné orchestry začínají svou sezónu až po skončení Pražského podzimu, přičemž v rámci festivalu je i pro ně vytvořen prostor pro vystoupení s významnými světovými interprety. Na dvou koncertech se objeví Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Z. Mácalem a hlavním hostujícím dirigentem Ken Ičirem Kobajašim, jeden večer je věnován Pražské komorní filharmonii s Michelem Swierczewskim a zároveň pokračujeme v dlouhodobé spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Před dvěma léty jsme společně s Českým rozhlasem zahájili desetiletý projekt, v jehož rámci představujeme každoročně zahraniční rozhlasové symfonické orchestry, působící při partnerských rozhlasových stanicích Českého rozhlasu a zveme ke spolupráci samozřejmě i pražské rozhlasové symfoniky. Letos do této řady přibudou BBC Philharmonic.

Pražský podzim už po 13 let spolupracuje úzce se svým generálním sponzorem firmou Zentiva, a.s., dříve Léčiva, a.s. Také proto potkáte mezi jeho návštěvníky mnoho lékařů, lékárníků, ale i významných průmyslníků a politiků. Koncerty rovněž velmi hojně navštěvují sami zaměstnanci firmy Zentiva a po létech spolupráce pokládají Pražský podzim tak trochu za svůj. Zentiva, a.s. rovněž založila v roce 2000 Nadační fond Pražský podzim, jehož hlavním cílem je podpora festivalu, avšak i dalších spojených projektů a mladých začínajících umělců. Členy správní rady nadačního fondu jsou významné osobnosti společenského a především vědeckého a lékařského života prorektoři Univerzity Karlovy Prof. RNDr. Eva Kvasničková, CSc., Prof. MUDr. Pavel Klener, DrSc., děkan 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Prof. MUDr. Josef Koutecký, DrSc., předseda představenstva vydavatelství Economia Ing. Miroslav Pavel, generální ředitel České filharmonie Prof. Václav Riedlbauch, viceprezident Zentiva, a.s. Ing. Václav Rejholec, CSc., spisovatel a historik PhDr. Zdeněk Mahler a předseda České lékařské komory MUDr. David Rath. Předsedou správní rady je předseda představenstva a generální ředitel Zentiva, a.s. Ing. Jiří Michal.

Pražský podzim se těší rozsáhlé přízni nejvýznamnějších českých médií. V posledních čtyřech létech se stal nejatraktivnějším hudebním programem Českého rozhlasu v jeho zahraniční výměně. Například v roce 2003 Český rozhlas uplatnil přenosy z Pražského podzimu 103 krát do 26 rozhlasových stanic celého světa od Austrálie přes Evropu až do USA. Česká televize pořizuje každoročně záznam z jednoho vybraného koncertu, v loňském roce velmi úspěšný koncert světově proslulé sopranistky Galiny Gorčakové s Moskevským komorním orchestrem.

Pražský podzim má mezi svými partnery také významné české i cizojazyčné deníky a časopisy – Právo, Hospodářské noviny, Metro, The Prague Post, Prager Zeitung, Zdravotnické noviny, Týdeník rozhlas. Je propojen se světem prostřednictvím poskytovatele internetových služeb InWay, má úzkou spolupráci s firmami Lucent Technologies, Generali a Mediatel, již po pátý rok výhradně dopravuje své hosty v automobilech Citroën a ubytovává zpravidla v hotelu Diplomat.

K významným se rovněž zařadila tradice jednoho festivalového koncertu v Karlových Varech, díky spojenectví s firmami Moser a Karlovarský porcelán.

Pražský podzim se vžil do obecného povědomí i díky každoroční masivní reklamní kampani na billboardech a osvětlených panelech, již pomáhá realizovat řada spřízněných obchodních partnerů (JCDecaux, Railreklam, euroAWK, Mediup, Outdoor Billboard, Asociace pro venkovní reklamu ČR, Athis Europeen, PG Print, Mediup, OD Kotva, hudební kanál Mezzo) i Magistrát hl. m. Prahy, který poskytl Pražskému podzimu jednu ze sítí reklamních panelů City Light určených k propagaci kulturních projektů.

Náš festival velmi pozorně pečuje o své pravidelné návštěvníky. V záznamech jich má téměř 5.000 a zvýhodňuje je nejrůznějšími formami – právě oni dostávají poštou jako první programový leták nadcházejícího ročníku festivalu a mají tak možnost si přednostně objednat vstupenky, dokonce do jistého termínu i se slevou. Studentům tradičně zpřístupňujeme koncerty 15% slevou, pokud si individuelně nakupují vstupenky v pokladně Rudolfina a mohou tak slyšet koncert, který je zajímá, již od 85,- Kč. Současně zvýhodňujeme hromadné objednávky hudebních škol a Kruhů přátel hudby toutéž slevou 15%. Objednané vstupenky buď svým příznivcům posíláme poštou na dobírku nebo si je mohou osobně vyzvednout v sídle festivalu. Příjem všech objednávek poštou, faxem, e-mailem a prostřednictvím internetu byl časově omezen od 1. dubna do 31. července. Od 2. srpna je v provozu hlavní festivalová pokladna v Rudolfinu. Letos poprvé si mohou naši návštěvníci při objednávkách přes internet vybrat konkrétní místa v sále. Dosud není obecně známo, že vstup do Dvořákovy síně Rudolfina, kde se uskuteční většina festivalových koncertů, je bezbariérový s přístupem od pokladen na rohu ul. 17. listopadu a nám. J. Palacha. Pro hendikepované spoluobčany na invalidním vozíčku jsou vyhrazena místa poblíž prvních řad v sále. Tito návštěvníci koncertů dostávají vstupenky s nejlevnějším vstupným, které se rovná ceně vstupenky ke stání. Ostatní invalidní návštěvníci koncertů mají možnost využít slevu 50% na místo, které si vyberou, u držitelů ZTP – P dostává slevu rovněž jedna osoba doprovodu.

Kompletní program a veškeré informace o prodeji vstupenek jsou k dispozici na internetové adrese www.prazskypodzim.cz.

14. ročník MHF Pražský podzim je zařazen do projektu Česká hudba 2004 – nedílná součást evropské kultury a koná se za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky. Spolupořadatel festivalu je hlavní město Praha.

Záštitu nad letošním Pražským podzimem převzal prezident České republiky Václav Klaus.

Tiskové zprávy a články redakce.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006