O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Letní shakespearovské slavnosti 2004

autor : Redakce , vydáno : 15. 09. 2004

Letní shakespearovské slavnosti (25.6.-12.9.) proběhly letos ve znamení ROMEA A JULIE: vedle HAMLETA s Jiřím Langmajerem zavládli na Pražském hradě, brněnském Špilberku i Bratislavském hradě také mladí veronští milenci v režii Martina Huby.

Slavnosti jsou stálicí na kulturním nebi

V pátek 10.září, v úplném festivalu, se uskutečnila v Nejvyšším Purkrabství i poslední premiéra letošního 8. ročníku. Představení BLÁZNI A MILENCI A BÁSNÍCI, večer sonetů a nejkrásnějších scén lásky a milostných vyznání, pro Slavnosti vybral a osobně uvedl překladatel Martin Hilský. S nasazením atraktivního titulu v režii Borise Rösnera počítají pořadatelé z Agentury Schok i příští rok – premiéra i obě předpremiéry byly plně vyprodány.

Zájem veřejnosti přilákala i letošní doprovodná akce Slavností, výstava MAXIMÁLNÍ FOTOGRAFIE ze sbírek skupiny PPF. Kolekci sedmadvaceti velkoformátových fotografií deseti předních českých autorů, originálně instalovanou pod širým nebem v areálu Pražského hradu, si prohlédlo nejméně 60 000 lidí – právě tolik se nakonec rozdalo letáků s mapkou expozice a informací o vystavených dílech.

Diváky zaujaly i oba hostující soubory – Czechoslovak-American Marionette Theatre ze Spojených Států s jejich osobitým nastudováním Hamleta s velkými dřevěnými loutkami a zejména inscenace Konec dobrý, všechno dobré v provedení souboru Divadla F.X. Šaldy v Liberci. „Fakt, že na liberecké hosty přišli lidé v tak hojném počtu, je pro nás důkazem, že diváci znají stabilně vysokou úroveň festivalu a ze zkušenosti už vědí, že uváděné inscenace jsou tu opravdu kvalitní,“ uvedl ředitel Slavností Michal Rychlý z pořadatelské Agentury Schok.

Návštěvnost festivalu letos ovlivnil zejména chladnější začátek léta: jinak ale počasí přehlídce pod širým nebem výjimečně přálo. Suché, a nakonec i příjemně teplé léto přilákalo na festival kolem 35.000 lidí. Hrálo se šest dní v týdnu, v Praze, Brně a Bratislavě proběhlo celkem 92 představení.

„Uvedení dvou nejznámějších a patrně i nejhranějších Shakespearových her, Romea a Julie a Hamleta, byla lákavá kombinace,“ říká Ivan Lackovič ze skupiny PPF, která je už pátým rokem generálním partnerem Slavností. „Úspěch u diváků i kritiky zaznamenal i nově nastudovaný večer Martina Hilského, jehož výtěžek šel po dohodě PPF a pořadatelů Slavností na dobročinný účel, sbírku Dům čtyř múz pro pomoc umělců v nesnázích.“ Sbírku Slavnosti letos odstartovaly - na Hradě byla instalována první kasička na příspěvky dárců.

A jak budou vypadat Slavnosti napřesrok? „Po trilogii tragédií – Králi Learovi, Hamletovi a Romeovi a Julii opět uvažujeme o nasazení komedie,“ prozradil ředitel Slavností Michal Rychlý. „Na programu zůstane Romeo a Julie v režii Martina Huby, večer Martina Hilského a v záloze máme ještě jedno překvapení s hereckou hvězdou v hlavní roli.“

Víte, že…

Ke Slavnostem se tento rok vázala hned dvě zajímavá jubilea: „Hra Romeo a Julie byla na Pražském hradě uvedena přesně před deseti lety a v případě Williama Shakespeara si v roce 2004 připomínáme 440. výroční jeho narození. Je tedy zcela na místě, že letos Slavnosti uvedly právě nejznámější i nejhranější hry z jeho rozsáhlého díla – Romea a Julii a Hamleta,“ uvedl Ivan Lackovič z PPF, generálního partnera festivalu.

Z celkových devadesáti představení pod širým nebem představení se kvůli dešti nehrálo pouze jedinkrát (8. července, kdy divoká průtrž mračen znemožnila nejen divadelní produkci, ale ochromila i celý kus republiky - diváci pak dostali možnost vidět Romea a Julii v náhradním termínu). Pouze jedinkrát se také inscenace kvůli počasí nedohrála – v slavné scéně s lahvičkou ochromujícího lektvaru, kdy zoufalá Julie v podání Zuzany Vejvodové prosí nebesa o pomoc, začaly oblohu křižovat blesky – přestože prudký déšť pak pokračování Shakespearova dramatu zmařil, nadšené publikum tento „jevištní efekt“ ocenilo spontánním potleskem.

S živým ohlasem veřejnosti se setkala výstava Maximální fotografie ze sbírek PPF: „U výstavy ve veřejném prostoru je těžké hodnotit spokojenost diváků, ale jisté je, že se u více než metrových snímků zastavovalo mnoho lidí a řada z nich se před nimi dokonce i fotografovala – vystavené zvětšeniny si tak návštěvníci vlastně odnesli v malé, zintimnělé podobě k sobě domů,“ řekl kurátor výstavy Pavel Scheufler. Také zástupci Pražského hradu, jehož Správa společně se skupinou PPF výstavu uspořádala, hodnotí projekt kladně: „Výstava Maximální fotografie propagovala významnou součást české kultury a reakce návštěvníků nás přesvědčily, abychom v podobných aktivitách pokračovali – třeba v souvislosti s historií Hradu, jehož zviditelnění je naším dlouhodobým cílem,“ uvedla PhDr. Eliška Fučíková, ředitelka odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky.

Jiří Langmajer dostal během třiceti repríz Hamleta zánět průdušek, což mu v akusticky náročném prostředí pražského Purkrabství značně zkomplikovalo život. „Musíte mluvit, řvát i šeptat tak, aby vás slyšeli i v poslední řadě,“ řekl Jiří Langmajer. „Ale já se dusil tak, že jsem málem představení přerušili. Nakonec jsem to ale nějak zvládl – ne, že bych byl tak dokonalý, ale protože divadelní jeviště je magický prostor, kde se musí zvládnou všechno.“

Celkem bylo odehráno 92 představení: 73 v Praze, 11 v Brně a 8 v Bratislavě. Představení Romeo a Julie se hrálo 41x v Praze (1x bylo zrušeno), 6x v Brně a 6 x Bratislavě (zrušeno nebylo žádné). Hamlet byl na programu 25x v Praze a 5x v Brně (nerušilo se nikde). Čtyřikrát vystoupily v Praze hostující soubory – 2x Divadlo F.X. Šaldy v Liberci s komedií Konec dobrý, všechno dobré, 2x Czechoslovak-Marionette Theatre s Hamletem v angličtině, v provedení velkých loutek. Večer Martina Hilského – představení Blázni, milenci a básníci – se hrál 3x (2 předpremiéry v divadle Lávka a + premiéra v Nejvyšším purkrabství). V Bratislavě proběhla i dvě představení hry Romeo and Juliet – v angličtině je odehrál soubor TNT Theatre Britain.

Exkluzivním prodejcem vstupenek na Slavnosti byla tento rok poprvé společnost Ticketpro – nejrozsáhlejší prodejní síť v ČR. Díky ní byly lístky k dispozici po celém území státu, včetně dvou poboček v Bratislavě. Fungovalo i objednávání po telefonu, prostřednictvím Call centra Ticketpro, společnost lístky nabízela i na svých hojně navštěvovaných internetových stránkách.

Slavnosti byly i tento rok společným česko-slovenským projektem. Kromě režiséra Martina Huby a herečky Emílie Vášáryové se na nové inscenaci podíleli i další Slováci: scénograf Jozef Ciller, kostýmní výtvarník Milan Čorba, pohybový pedagog Juraj Letenay. A Zuzana Vejvodová, představitelka Julie, je po matce také napůl Slovenka…

Studené frontě koncem července počasí čelili na Slovensku statečně: na diváky zcela vyprodaných představení (kapacita hradu v Bratislavě byla 550-600 míst) čekal připravený teplý čaj…

Tiskové zprávy a články redakce.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006