O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Sonety v Nosticově paláci

autor : Martina Bittnerová , vydáno : 28. 10. 2004

Minulý týden jsem se ocitla na autorském čtení dvou členů Obce spisovatelů - Milana Hrabala a Václava Daňka. Tito autoři vzhledem ke svému věku píšou rukou zkušenou a proto na diváka čekala hodinka a něco ve společnosti dobré poezie.

Václav Daněk je přísný formalista a oblíbil si sonety, přičemž přednesl i sonetový věnec, což je pro analfabety mého typu, kteří 18 let svého života nechápali, jak někdo může číst a rozumět poezii, aby pak podlehli básním Josefa Kainara, velmi poučné, neboť jsem se dozvěděla, co to sonetový věnec vůbec znamená a jak se tvoří. Troufám si tvrdit, že patří k jedné z nejnáročnějších „básnických disciplín“ a ostatně v minulosti jej stvořili Jaroslav Vrchlický, či František Hrubín. Za téma sonetového věnce si Daněk vybral lásku. Bohužel délka sonetového věnce a tím pádem i rozvláčnost trochu zastínila hloubavost myšlenek a tak jsem si sama pro sebe slíbila, že si snad verše pana básníka V. Daňka přečtu na papíře. Přesto i sonet dokáže diváka uchvátit, stačí, když si vzpomenu na sonety W. Shakespeara v podání polooděného a charismatického Františka Kreuzmanna, ale to zabíhám jinam a hlavně Kreuzmann je herec a ne autor.

Hloubavé sonety vystřídal úplně jiný typ poezie Milana Hrabala. Kdesi jsem četla termín „poezie všedního života“ a podle mého názoru na tu Hrabalovu plně sedí. Ovšem to neznamená, že Hrabal píše všední poezii, poezii nudnou, naopak velmi výstižně zaznamenává okamžiky běžných dnů, dokáže být i místy vtipný. Navíc disponuje velmi příjemným hlasem, díky čemuž jeho poezie právě v jeho pojetí zaujme a potěší. Divák se nemusí složitě namáhat, aby přišel na smysl jeho básní, myšlenky plynou lehce, ale nejsou nikterak povrchní, nýbrž dosti hluboké.

Celý program doplnil mladík s kytarou, bohužel si nevzpomínám na jméno. Trochu mě mrzelo, že pan hudebník předvedl pestrou škálu známých šlágrů a to především v angličtině, což mně osobně k české poezii zrovna nesedlo, přičemž při Elvisovské písni „Fever“, kterou později přezpívala Madonna, mě bohužel nemrazilo, jak tomu je právě při Elvisově interpretaci. Prostě a jednoduše český písničkář by se měl asi spíše držet českých textů, než pošilhávat po zahraniční produkci.

Ovšem mé výtky padají přímo na vrub dramaturga pořadu - občanské sdružení Litterula, jenž bych ale zároveň pochválila za výběr pěkných prostor v jízdárně Nosticova paláce. Po skončení pořadu jsem si dovolila dámy ze zmíněného sdružení oslovit a mohu konstatovat, že mi je upřímně líto, když se česká literatura dostane do rukou takovýchto lidí. Plány i akce mají ušlechtilé, ale tím vše v podstatě končí. Vstřícnost není zrovna jejich nejsilnější stránkou, naopak v povýšenosti excelují. Na druhou stranu sdružení dostalo podporu z Ministerstva kultury a je za ním vidět kus práce, což rozhodně nepopírám. Přesto se domnívám, že více než propagaci členů Obce spisovatelů, naše literatura citelně postrádá propagaci nové a nezavedené básnické a prozaické generace.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006