O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Vetřelec vs. Predátor

autor : Lexa , vydáno : 02. 11. 2004

K propojení dvou kultovních sci-fi legend, konkrétně mimozemských nemilosrdných zabijáků PREDÁTORŮ a vraždících vesmírných monster VETŘELCŮ, se již nějaký ten pátek schylovalo. Předzvěstí tohoto duelu byla jedna z Predátorových trofejí na konci druhého dílu Predátora, která velice připomínala vetřelčí lebku. Předstupněm ke spojení obou těchto proslulých filmových postav se stala též úspěšná počítačová hra. Příčin, možností i výsledků jejich střetu se nabízí mnoho. Co nabízí akční sci-fi thriller scénáristy a režiséra Paula W. S. Andersona?

Čtyřdílná vetřelčí sága i oba díly Predátora patří mezi proslulé filmy a nenajde se snad žádný příznivec sci-fi žánru, který by je neviděl méně než jednou. Každé setkání fenoménů, které jejich fanoušci a obdivovatelé obdařili navíc zvláštním fluidem, má příchuť velmi silné fascinace. Na film Vetřelec vs. Predátor (zkráceně AVP, z anglického Alien vs. Predator) lze z tohoto důvodu klást vysoká očekávání opravdové podívané…

Jaké místo v tomto zápasu zaujímá člověk? Dle sloganu „Ať vyhraje kdokoliv, my prohrajeme“ zřejmě ne příliš šťastné. Lidská rasa v souboji Predátorů s Vetřelci není jen třetí do počtu. Člověk nezůstává pasivním pozorovatelem, protože bez jeho vstřícných hrudních košů by se Vetřelci nemohli líhnout a Predátoři by tak neměli k dispozici své kořisti. Díky poněkud pateticky vyjádřenému dějovému zvratu "Nepřítel mého nepřítele je můj přítel" se zrodí vzácné přátelství mezi hlavní hrdinkou Lexou (shoda jmen:-), kterou ztvárnila Sanay Lanthanová a mladého Predátora, který přiletěl splnit bojem s Vetřelci iniciační rituál. V určitých scénách se dokonce nelze neubránit otázce: "A jestlipak se na konci vezmou?"

Anderson, velký znalec a fanoušek filmů o Vetřelcích i Predátorech, natočil AVP skutečně pro fanoušky. Snažil se o poctivou syntézu toho, čím se staly obě sci-fi série oblíbené. Příběh je tedy účelně stereotypně vystaven a dodržuje všechny zákony těchto svých filmových předloh. Je to například pomalý a postupný rozjezd v prvních dvou třetinách filmu a nepřetržitá akce v jeho třetí, poslední části. Podle tohoto tradičního modelu jsou totiž natočeny jak původní díly Vetřelce, tak i oba snímky o Predátorech.

Přesně dle konceptu filmů o Ellen Ripleyové, je badatelka Lexa (shoda jmen:-) Woodsová v podání Sanay Lanthanové už od počátku zdravě nedůvěřivá a všechny nadšence, kteří se chtějí bezhlavě vrhnout do akce, se snaží varovat. Samozřejmě marně a jsou to naopak oni, kteří ji přesvědčí, aby do toho šla s nimi. V tváří v tvář Vetřelcům i Predátorům se tak stane stejně nebojácnou jako bývala Ellen, a stejně jako ona nakonec jediná z celé výpravy miliardáře Charlese Bishopa Weylanda nerozmnoží galerii obětí obou mimozemských ras. Zabíjení jsou nemilosrdná a rychlá. Někdy až příliš, že se s některými postavami ani nestihneme rozloučit, jak by si zasloužili vzhledem k jejich předchozímu představování divákovi.

Vedoucího vědecké výpravy do starobylé arény objevené pod ledem Antarktidy hraje Lance Henriksen (ve Vetřelcích a Vetřelci 3 hrál androida Bishopa). Vetřelčí fanoušek jistě ocení jednoho letmého záběru na titulní stránku časopisu, kde je Charlese Bishop vyfocen s titulkem „Průkopce moderní robotiky“, tedy záměr scénáristů, že se stane předlohou pro pozdějšího umělého Bishopa. Zároveň jim také neunikne jeho příjmení, z kterého je zase později odvozen název společnosti Weyland-Yutani, která se promyšleně snaží ve vetřeleckých filmech dostat tyto příšery na matičku Zem.

Fanoušek Predátorských příběhů se může těšit na tradiční závěr filmu, kdy lovecká čest Predátorů převáží nad zabíjením a fanda Vetřelců zas na úplně poslední pointu filmu, že úplné vyhubení naprosto všech dětiček Vetřelčí královny je a bude jen domnělé…

Dokážete se dostatečně povznést a brát jednotlivé scény s nadhledem? Komu nevadí například postmoderně laděná scéna, kdy po trhajícím se antarktidském ledovci ladně běží bok po boku neohrožená ekoložka se svým kámošem Predátorem Scarem z poctivě vybuchující aztécko-kambodžsko-egyptské pyramidy zamořené Vetřelci, tak ano a celý film si fandovsky užije. A když se po půlce filmu octnete za tzv. BBN (bodem bezpečného návratu), nic jiného už stejně nezbývá...

Autor je zástupcem šéfredaktora O Životě.cz.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas
Re: Článekvetřelec:-)1-. -1. 2004, 08: 2
   Re: ČlánekLexa1-. -1. 2004, 09: 1
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006