O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Skončila sklizeň vinných hroznů

autor : Mgr. Tomáš Vladislav Novák , vydáno : 15. 11. 2004

Na Vinici sv. Kláry – vlastně uprostřed Prahy – skončila letošní sklizeň vína. Sklenku lahodného moku si z ní vypijeme jen stěží. Neprodává se totiž.

Sv. Klára je jedna z pěti památkově chráněných vinic na území Prahy a od roku 1995 patří pod správu Botanické zahrady hl.m. Prahy.

V první etapě sklizně koncem srpna, bylo sklizeno přes 2 tuny převážně stolní a moštové odrůdy. Druhá etapa sklizně pozdějších odrůd vinných hroznů začala 19. října, což bylo o 6 týdnů později než obvykle. Na vině tomu bylo letošní chladné a deštivé léto. Z pozdějších odrůd se zde pěstuje Portugal modrý, Savignon, Müller Thurgau a Rýnský ryzlink.

Letošní sklizeň byla nad očekávání vysoká. Bylo sklizeno přes 9 tun hroznů, ze kterých bylo vylisováno přibližně 6300 litrů vína. Sklizené hrozny byly odvezeny ke zpracování do Školního zemědělského podniku Vinařství Mělník, které patří pod Českou Zemědělskou Univerzitu v Praze k dalšímu zpracování.

Víno z vinice sv. Kláry se zatím neprodává. Je výhradně určeno k reprezentativním účelům botanické zahrady. Do budoucnosti se ale uvažuje o prodeji stolního Trojského bílého i červeného vína ve své vinotéce na vinici sv. Kláry.

Nejstarší vinný keř na vinici je starý 54 let, nejmladší z letošní výsadby. V příští sezoně budou na vinici vysazeny nové vinné keře burgundských odrůd, například Rulandské šedé. Vinice byla pravděpodobně založena již za vlády Václava II. a byla původně spojena s Trojským zámkem. Hrozny se v ohromných sklepeních pod Trojským zámkem také zpracovávaly.

Nynější podobu získala vinice v 70. letech, kdy bylo původní vedení „na babku“ (nebo na hlavu) změněno na současné Vertiko. Vzhledem k prudkému svahu pozemku bez terasové úpravy je možné ošetřování vinice jen ručně. Svou rozlohou 3,5 ha je vinice sv. Kláry největší z pražských vinic. Na vinici sv. Kláry pracují 2 stálí vinaři, zaměstnanci botanické zahrady.

Vinici mohou návštěvníci navštívit i během podzimu a zimy. Od listopadu je botanická zahrada včetně vinice otevřena od úterý do neděle od 9.00 do 16 hodin. Vstup je zdarma.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006