O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Kozí farma v jižních Čechách

autor : Tomáš Ježek , vydáno : 18. 11. 2004

Když se občas potloukám po vesnicích mladoboleslavského okresu, často vídám na zahrádkách rodinných domků, nějaká ta domácí zvířátka. Takže není problém narazit na husu s housaty, jak si to v zástupu kráčí dvorkem. Dokonce jsem už byl i v kravíně. Ale to bylo ještě v mích dětských letech, když jsem s rozzářeným úsměvem hladil malá telátka.

I chrochtající čuník se sem-tam ozve za něčím plotem. Ona taková čerstvá vajíčka, někdy ještě teplá, právě snesená, jsou trochu jiná, než ta kupovaná. Nezapomínejme ani na mléko – jednak od krav, tak i od koz. Zatímco krávu si doma může dovolit chovat jen málokdo, kozu už více lidí. A když není jen jedna, dvě, tři… ale počet se uvádí rovnou ve desítkách, můžeme v klidu hovořit o celé farmě. Jedna taková se nachází v Bílsku v jižních Čechách.

Když jsem dostal nabídku, jet se podívat na tuto farmu, společně se studenty Střední rybářské školy a Vyšší odborné školy ve Vodňanech, neváhal jsem ani chvíli.

Když jsme se s poloprázdným autobusem blížili k Bílsku, bylo šero a z nebe padaly drobné kapky. Vydali jsme se do jednoho z rodinných domů. To že zde funguje dobře prosperující farma, svědčila připevněná cedule na zdi u vchodu na dvůr farmy.

Naším průvodcem se stala Ing. Špatná, která se společně se svým manželem a třemi syny stará o chod celé farmy.

Nápad s kozí farmou nepřišel ze dne na den. Budovy, ve kterých se kozy nacházejí, potažmo i obytná část či prostory pro uskladnění a další, byly v roce 1989 kompletně opraveny. V dalším roce zde chov ještě neprobíhal. V následujících letech se pomalu začalo s chovem. Nejprve s 15 kusy hovězího dobytka a dvou sviní. Následoval chov 30 kusů ovcí, ale i zde to nebylo příliš výnosné. Chov ztroskotal na výkupní ceně za vlnu. Ta byla totiž velice nízká. Navíc se k nám dovážela levná vlna z Austrálie.

Na řeč proto přišel nápad s kozí farmou. První kozí farma byla zřízena v Příbrami. Manželé Špatní chtěli o fungování kozích farem vědět více a proto postupně navštěvovali farmy ve Francii, Holandsku či v sousedním Německu.

V současné době manželé Špatní chovají 86 koz. Jedná se o Sánské kozy. Jinak řečeno – česká bílá bezrohá.

„Podle nové směrnice EU můžeme mít maximálně 99 koz,“ říká paní Špatná. Počet koz je odvozen od velikosti pozemků. Pokud by počet koz překročil onu hranici, farma by již nedostávala dotace. Řešením by bylo například přikoupení pozemku.

Kozy jsou ustájeny na hluboké podestýlce, která se kydá 4x do roka. Dojení se provádí 2x denně. Ráno a večer. Na jedno dojení „nastupuje“ 12 koz. Ty stojí vyrovnané vedle sebe. Hlavy mají ve žlabech, kde v klidu žerou. Jedno dojení dvanácti koz trvá zhruba sedm minut. Než se však přistoupí k samotnému dojení, musí se ručně provést umytí vemínek. Poté následuje nasazení dojiček. To celé je zakončeno namočením vemínek do jodisolu. Z důvodu desinfekce.

Denně se nadojí zhruba 100 litrů mléka. Z uvedeného množství se vyrobí 12 kg sýra. Vyrábí se několik druhů. Jednak zcela obyčejné, tak i s různými příchutěmi. V létě, kdy je nadbytek, se vyrábí polotvrdé sýry. Ty mohou zrát i několik měsíců. „Tyto produkty jsou velmi kvalitní potravou – přírodní s živými kulturami,“ říká nám Ing. Špatná při ochutnávce sýrů.

Asi každý si musí říct, jak tráví rodina Špatných svoji dovolenou. „Na dovolenou není čas,“ říká paní Špatná. Zde se pracovat začíná již časně ráno a končí až večer. Pomocnou ruku však podávají studenti veteriny z Českých Budějovic, kteří zde tráví svojí praxi a svými silami pomáhají při chovu farmy.

Kozí farma rodiny Špatných je začleněna do ekoagroturistiky ECEAT. Tato aktivita je především přes prázdny. Své dovolené zde tráví například Holanďané – rodiny s malými dětmi, kteří vítají dovolenou v klidném prostředí. A děti zase obdivují zvířata, která mohou zde mohou vidět.

Teď už máme jen tu smůlu, že o hodinu posunutý čas nás nutí se vrátit domů. Je už hodně šero. Škoda – mohli jsme ještě vidět chov koní. Tak snad příště…

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006