O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Andělé v Americe - jiná Amerika

autor : Jitka Lenková , vydáno : 19. 11. 2004

Nebudu vás dlouho napínat, je to nový americký seriál. Má jenom tu drobnou vadu, že ostatní americké seriály, jak je známe, moc nepřipomíná. No posuďte sami – jeho hlavními hrdiny jsou hlavně američtí homosexuální právníci židovského původu, z nichž někteří mají AIDS. Člověk běžně takových lidí moc nepotká ani v Americe, natož u nás.

Autoři by to ještě mohli zachránit pevnou a napínavou dějovou kostrou, ale neučinili tak. Vydali se jinou cestou, cestou barevných obrazů, pozoruhodných dialogů a postaviček, místy až karikatur. Autorům, a tím myslím všechny, kteří se na tom podíleli, to z nějakého důvodu připadalo důležité.

Domnívám se, že to je přesně tento seriál, který nám ukazuje, o kolik je Amerika, myšleno USA, v civilizačním vývoji dál. Říká se, že na západní Evropu ztrácíme dvacet let a na USA čtyřicet. Můžeme vůbec pochopit rozdíl čtyřiceti let? Snad v jednotlivostech, v některých situacích. Děj seriálu je zasazen do roku 1985, téměř dvacet let toho rozdílu máme k dobru,. Mně osobně to ale nepomohlo. Nerozumím hrdinům, kteří se podle mého názoru slabošsky hňahňají ve svých prapodivných problémech, nerozumím jejich vizím a halucinacím z prášků, neoslovují mě jejich židovsko-litevské kořeny. Kdybych na tento seriál padla náhodou v televizi, do pěti minut přepnu.

Ale pozor! To je jen můj názor posttotalitní Středoevropanky. Američané viděli Anděly v Americe úplně jinak. Dali to najevo impozantním výčtem ocenění – 5 Zlatých globusů + dvě nominace, 11 cen Emmy + 10 nominací a k tomu ještě 3 u nás méně známé Golden Satellite Awards + 5 nominací a 2 Screen Actors Guild Awards + 4 nominace . Divadelní hra, která byla seriálu předlohou, získala Pulitzerovu cenu. Takže Američany to oslovilo.

Ovšem znovu pozor – ceny nejsou všechno. Možná o jejich udělení rozhodují lidé, kterým je tento seriál z nějakého důvodu blízký. Trochu odbočím. Je třeba pochválit českou pobočku HBO za profesionální prezentaci tohoto díla v komorním kině Evald. Její součástí je i devatenáctistránkový tiskový materiál. Je v něm obsah seriálu, výčet ocenění atd. atp. Jeden údaj chybí. Který? Jaký měl seriál divácký ohlas, jakou měl sledovanost. Kolik ho třeba vidělo amerických farmářů ze Středozápadu nebo pokladních v supermarketech. Chybí i údaj čistě americký – kolik peněz seriál vydělal.

Kdybych měla hodnotit toto dílo jednou větou, řekla bych, že to je experiment jeho hlavního autora, scénáristy Tony Kuschnera. Nevidím do jeho mozku, troufla bych si však odhadnout, že Andělé v Americe pro něj znamenaly jistou formu psychoanalytického vyjádření problémů, které mu připadaly palčivé. Je to zkušenost zřejmě natolik americká, že mu nečinilo potíže pro tyto své vize získat i další osobnosti, včetně hvězdného obsazení Al Pacina nebo Meryl Streepové. Pozoruhodný je i závěr seriálu. Končí pádem berlínské zdí, ve kterém autor vidí naději nejen pro nemocné AIDS, ale pro celé lidstvo. O tom bychom dnes, patnáct let poté, mohli vyprávět, že?

Viděla jsem, napsala jsem. Máte právo se mnou nesouhlasit. Pusťte si HBO v úterý 21. prosince ve 21,00. Nebude to ztracený čas, přinejmenším se dozvíte něco o technice orálního sexu. A když se vám bude chtít, napište mi, jak se vám to líbilo. Třeba jsem jen něco nepochopila.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas
Re: ČlánekAlík1-. -1. 2004, 19: 0
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006