O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Člověk - nástroj - hudba

autor : Jakub Svoboda , vydáno : 23. 11. 2004

To je název expozice v nově otevřeném pražském muzeu, které se (překvapivě) bude věnovat historii a (zčásti také) současnosti české a světové hudby a (možná především) hudebních nástrojů.

České muzeum hudby, jehož sbírky byly donedávna přístupné pouze očím badatelů a hudebních vědců v areálu bývalého Velkopřevorského paláce se konečně přestěhovalo a otevřelo své unikátní sbírky široké veřejnosti.

Nový hudební svatostánek se nachází v bývalém barokním kostele sv. Máří Magdaleny postaveném v 17. století podle projektu Francesca Carattiho. Ten se nachází na Malé Straně, přímo pod Petřínem. Kostel, původně dominikánský klášter, byl od konce 18. století prakticky neustále přestavován podle potřeb svých soudobých majitelů. Dříve tedy například tyto jedinečné prostory sloužily jako centrální pošta pro Prahu i nejbližší okolí, četnická kasárna, nebo (a to především v druhé polovině dvacátého století) jako archív a depozitář.

Na oficiálních stránkách Národního muzea (pod které muzeum hudby samozřejmě spadá) se celkem trefně píše že: „ Každý, kdo vstoupí do sídla Českého muzea hudby, je zasažen mohutností dvorany i zvláštním kouzlem, které tu proměny věků zanechaly. Národní muzeum využívá ojedinělou příležitost oživit tento prostor. Střízlivá tvář, kterou domu vtisklo 19. století, je rámcem pro novou etapu činnosti Českého muzea hudby“.

Nelze než souhlasit. Mohutnost dvorany je opravdu úchvatná. To mohou koneckonců ocenit i náhodní kolemjdoucí. Část dvorany je totiž díky prosklenému průčelí viditelná například i z tramvaje jedoucí směrem na Malostranské náměstí.

Základem expozice Českého muzea hudby je bohatá sbírka hudebních nástrojů. „Rádi

bychom je představili jako prostředníka mezi člověkem a hudbou při různých příležitostech a

v různých historických obdobích. I když bude expozici věnováno 100 m2 celého prvního

patra muzea, můžeme vystavit jen zlomek našich sbírek. Další bychom chtěli hostům muzea

představovat na pravidelných výstavách v bývalé boční lodi kostela", vysvětluje ředitelka

Českého muzea hudby PhDr. Eva Paulová.

Samotná expozice je retrospektivně řešená a domnívám se, že vcelku plně uspokojí jak odbornou, tak širokou veřejnost. Pro menší je připraven multimediální kvíz.

Vyjmenovávat všechny zajímavosti nově otevřeného muzea by asi zabralo několik stran. Když si vyšetříte jedno víkendové odpoledne, uvidíte nejroztodivnější druhy pianin, náhlednete do struktury varhan, budete se moci obdivovat houslím od nejslevnějších houslařských rodin, objevíte nástroje, o kterých jste nikdy ani neslyšeli, prozkoumáte skleněné harmoniky, signální trubky, šedifony a mnoho mnoho mnoho dalšího.

Otevřeno denně mimo úterý.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006