O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Trojrozměrné tiskárny

autor : Václav Kotěšovec , vydáno : 25. 11. 2004

Příznivci seriálu "Star Trek" si jistě vzpomenou na tzv. replikátory, které umožňovaly rychle zkopírovat nebo vyrobit podle digitální předlohy libovolný trojrozměrný předmět. Zdálo by se, že tato idea, která vznikla pouze ve fantazii tvůrců tohoto seriálu, zůstane dlouho jen science-fiction.

První trojrozměrné tiskárny se objevily již kolem roku 2000, jejich princip využívající laserový paprsek byl však příliš složitý a tisk nákladný. Vědci na Kanadské univerzitě v Albertě vyvinuli nyní trojrozměrnou tiskárnu (Zcorp Z400 3D Printer) na principu známém z běžných inkoustových tiskáren. Princip spočívá v tom, že tiskárna nanáší postupně na sebe dvojrozměrné vrstvy speciálního plastu, které se k sobě "nalepují" a vzniká tak trojrozměrný výstup.

Zatím je použití 3D tiskáren vhodné zejména k výrobě a testům různých prototypů (funkční je např. tímto způsobem vyrobená soustava ozubených koleček!) Vývojáři a konstruktéři si tak mohou vyzkoušet v reálu svoje nápady, a během několika opravných kol mohou touto metodou rychleji a levněji dosáhnout finální podoby svého výrobku. Speciální formát dat STL, která se posílají z počítače do tiskárny už zvládají běžné programy typu AutoCAD.

Jinou užitečnou aplikací může být výroba replik cenných uměleckých předmětů nebo vytváření různých učebních pomůcek (např. v medicíně nebo chemii). Na své si přijdou i architekti. Metodu již také použili chirurgové, kteří si nejprve naskenovali lebku pacienta a na jejím vytištěném 3D modelu nejprve experimentovali před reálnou operací.

Pravda, k replikátorům ze "Star Treku" to má ještě hodně daleko. Vše je stále spíše ve fázi vývoje, 3D tisk i malého předmětu trvá několik hodin a tyto tiskárny jsou zatím velmi drahé. Přesto lze metodu trojrozměrného tisku považovat za jeden z největších technických objevů posledních let. Není daleko doba, kdy se dostanou 3D tiskárny i do domácností a bude možné si doma touto metodou snadno a levně vyrobit například sadu šachových figurek, dortovou formu podle představy kuchařky nebo příbory na jedno použití…

Chopíme se příležitosti i u nás? Podpoří náš stát výrobu a související výzkum podobných perspektivních zařízení u našich výrobců a přizpůsobí dotační politiku? Navážeme na bohatou tradici technického a intelektového potenciálu v ČR nebo budeme jen dále z povzdálí sledovat, jak v zahraničí vznikají podobné objevy? Odpovědi na tyto otázky přinese budoucnost.

Související odkaz:

http://www.ualberta.ca/CNS/3DPRINTER/photos/imagegallery.html

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006