O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Milenci a vrazi - Magazín ukájení

autor : Lexa , vydáno : 26. 11. 2004

Nejúspěšnější a zřejmě i nejzdařilejší Páralův román stihl osud většiny významných literárních děl - stal se předlohou pro filmovou adaptaci. V případě Vladimíra Párala se navíc nejedná o první zfilmování jeho knih, na plátno byly převedeny také např. Mladý muž a bílá velryba nebo oba díly Playgirls…

Příběh je zaplněn velkou řádkou postav, jejichž osudy mimojiné propojuje bydliště (hierarchicky uspořádaný dům č.p. 2000) a pracoviště (socialistický podnik - ústecká chemička Kotex). Principy na kterých je založena jejich existence nejsou růžové, ale naopak syrové a brutální. Základním dějovým hybatelem je vlastně neustálý boj mezi sortou červených (ti, kteří chtějí brát) a modrých (ti, kteří už mají). K tomu, aby se červení dokázali vyšvihnout, potřebují využít (nebo spíše zneužít a tudíž ublížit) nějakého příslušníka modrých. To jsou ti, kteří jsou již nasycení (nebo spíše přesycení a tudíž opotřebovaní). Tragika takto rozvrženého životního mechanismu spočívá v tom, že jakmile staří modří uvolní místo červeným, po těchto nových modrých doslova skočí zase noví červení. A tak pořád dokola…

Záběr je značně široký - a to jak časově (od 60. let, přes léta 80., až po epilog z roku 1989), tak i množstvím příběhů a osudů, které se tak stihnou odehrát.

Jediný, kdo z tohoto konceptu programově vybočuje, je počestný Julda Serafín. Je to vlastně postava proroka, snažícího se zachránit mravně zkažený svět kolem. Náboženská tématiku dotahuje stařec Teo na vysoké bílé posteli evokující němého Boha - nezúčastněného pozorovatele (ve skutečnosti je to ve sklepě dožívající původní majitel domu, který mu byl po únoru vyvlastněn).

Manželé Tušlovi čekající potomka, kteří (jako červení) se neustále a horlivě pokouší o mnohé podrazy a úskoky proti řediteli Kotexu Gráfovi. Žene je však jen přání získat vlastní důstojné bydlení. A když se dostaví kýžený úspěch, není to zadarmo… Dobře je zahráli Petra Špalková a Marek Taclík (tomu se zvláště povedla jeho modrá podoba v druhé části filmu).

Hlavní postavou je mladý a perspektivní inženýr Borek Trojan Jiřího Langmajera, jehož cestou nahoru se stane stárnoucí paní ředitelová Gráfová v podání výborné Zlaty Adamovské. Jejich destruktivní vztah dovede sice Borka až k modrým, ale za cenu naprostého zničení Zity. Jakmile se však spolu se svou novou partnerkou Janou Rybářovou (Zuzana Norisová) v modrém světě zabydlí, objeví se nová červená - sekretářka Broňa (Danica Jurčová). A tím že si již stárnoucí a nemocný Borek zvolí radši využívání od Bróni než rodinu, zvolí tím vědomě i svůj fyzický konec.

Sex, jako nejčastější vyjádření parazitování červených, hraje dominantní úlohu také v příběhu prostitutky Maddy Serafínové. Ta svede mladičkého a nezkušeného Romana (Jakub Prachař), spořádaného synka manželů Gráfových. Po jedné dramatické příhodě Romana však opustí a namluví mu, že jí k tomu donutil její mravný bratr Julda. Psychicky otřeseného Romana tím dožene až k vraždě nevinného Juldy.

Ze všech červených nejvíc parazitující na modrých je poslední ze sourozenců Serafinových, Alex. Ten si vybere závodní lékařku Dášu, která se na něm (i přes četná Juldova varování) stane fyzicky naprosto závislá. Zatímco Veronice Žilkové není problém její postarší lékařku uvěřit, Alex Marka Igonda je bohužel značně slabý, což bohužel často kazí přesvědčivost celého filmu.

V poněkud moralistním epilogu se po letech vrací dospělý Roman Gráf (dabovaný otcem Jakuba Prachaře, Davidem) k vyprázdněnému domu č.p.2000 a potkává Maddu, z které se stala regulérní prostitutka německých pasáků. Poučen životem si pak bere k srdci Juldovy rady (tím že bere do ruky kosu k symbolickému sekání trávy v ústavu sociální péče) a naplňuje tak Juldovo úsilí o napravení hrdinů ovládaných pouze chtíčem a záští - tedy milenců a vrahů.

Autor je zástupcem šéfredaktora O Životě.cz.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas
romány PáralaMartina1-. -1. 2004, 29: 1
Re: ČlánekPavel2-. -1. 2004, 27: 2
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006