O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Zimní a vánoční tradice a zvyky

autor : Jitka Ptáčková , vydáno : 01. 12. 2004

Vánoce jsou jedny z nejvýznamnějších svátků roku. Kromě (v dnešní době až příliš hektického) shánění dárků, uklízení a pečení je to především příjemný čas strávený s rodinou. Zpestřete si přípravy i samotné Vánoce tradičními zvyky! Pojďme nahlédnout pod pokličku svátků Barbory, Mikuláše, Lucie, Štěpána, Silvestra a Tří králů.

Adventní věnec

Příprava na Vánoce nebo-li advent začíná hned po svátku svatého Ondřeje 30. listopadu. I u nás je oblíbená tradice adventních věnců. Ty mají své kořeny v Hamburku okolo roku 1850. Původně měl adventní věnec 24 svící, dnes má většinou jen čtyři. První se zapaluje na Bronzovou neděli a po obědě se sfoukne. Další neděli – Stříbrnou hoří již svíce dvě. Třetí neděle je Zlatá a zapalují se tři. Čtyři svíce hoří na Štědrý den u večeře. Dnešní rok je Bronzová neděle už 28. listopadu.

Svátek svaté Barbory

Barbora má svátek 4. prosince. Dříve obcházely ženy v bílém oděvu domácnosti a nadělovaly dětem různé dárky. Říkalo se jim Barborky. V současnosti je mnohem oblíbenější trhání třešňových větviček, které mají vykvést do Štědrého dne. Dříve z toho svobodná děvčata poznávala, zda se příští rok vdají či ne.

Mikuláš

Mikuláš slaví 6. prosince, ale chodí již večer 5. prosince spolu s čertem a andělem. Dříve děti dostávaly jablka, ořechy nebo uhlí, dnes má bohatou nabídku každý supermarket.

Svátek svaté Lucie

V dnešní době už takřka zapomenutá tradice, kdy 13. prosince chodila skupina žen v bílém se začerněnými obličeji. To byly Lucky, které na rozdíl od Barborek moc hodné nebyly. V domech kontrolovaly čistotu.

Štědrý den

Tento den má nejvíc pověr a tradic z celého roku. Celý den by se měl držet půst, aby člověk viděl zlaté prasátko. Večer se kolem stolu schází celá rodina, někde se nechává jedno místo s talířem pro rodinné příslušníky mimo domov nebo zemřelé. Vše mělo být na dosah ruky, aby ani hospodyně nemusela vstávat od stolu. Večeře začínala motlitbou, dnes spíše přípitkem. Tradiční pokrm luštěniny vytlačil později kapr. Nechyběla ani rybí polévka, jablka, ořechy. Po večeři si každý rozkrojil jablko. Pokud byl jádřinec ve tvaru hvězdy, znamenalo to štěstí a zdraví. Zbytky štědrovečerní večeře se zakopávaly v sadě, na mezi a pod prahem pro lepší úrodu a ochranu domu. Také se lilo rozpuštěné olovo do vědra s vodou a z tvaru se hádal osud. Další zvyk bylo pouštění malých lodiček se skořápek ořechů a malých svíček. Tato zábava byla hlavně dětská, a tak se z výsledku závodu lodiček usuzovalo zdraví dítěte. Svobodná děvčata házela střevícem za hlavu a pokud padl špičkou ze dveří, čekalo jí opuštění domu. Po večeři se zpívaly koledy, navštěvovalo se a o půlnoci se chodilo na slavnostní mši.

Svátek svatého Štěpána

Druhý svátek vánoční, 26. prosince, chodily děti po koledě a mládež se scházela v hospodě. Také odcházeli ze služby čeledíni a děvečky.

Svátek svatého Silvestra

Už z předkřesťanských dob u nás přetrvával obyčej lidových veselic. Podle lidové pověry hospodyně nesměla přes silvestrovskou noc nechat viset prádlo, jinak by někdo zemřel.

Tři králové

Tento den obcházeli tři chlapci převlečeni za tři krále – Kašpara, Melichara a Baltazara a přáli vše nejlepší a hodně zdraví. Svěcenou křídou označovali domy, které navštívily. Koledou Tří králů skončila doba vánočních svátků.

Zdroje: Knížka plná nápadu – Světlana Kubištová-Pražákova; dona 1995

http://www.vira.cz

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006