O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


České vánoční tradice

autor : Jade , vydáno : 03. 12. 2004

Kvapem se k nám blíží Vánoce a k Vánocům patří a to mi asi bohužel dáte za pravdu přeplněné krámy, spěch, naprosté deprese, panika že nic nestíháme, vyčerpání ze snahy mít vše perfektní, velké výdaje za dárky a výzdobu. Vánoce jsou ale i stromeček, adventní věnec, cukroví, kapr, dárky a vánoční tradice. Českých vánočních tradic je velká řada a některé z nich, které je možné udržovat i v dnešní době, bych vám chtěla přiblížit.

Kvapem se k nám blíží Vánoce a k Vánocům patří a to mi asi bohužel dáte za pravdu přeplněné krámy, spěch, naprosté deprese, panika že nic nestíháme, vyčerpání ze snahy mít vše perfektní, velké výdaje za dárky a výzdobu. Vánoce jsou ale i stromeček, adventní věnec, cukroví, kapr, dárky a vánoční tradice. Českých vánočních tradic je velká řada a některé z nich, které je možné udržovat i v dnešní době, bych vám chtěla přiblížit.

Adventní věnec - je věnec většinou ozdobený chvojím, šiškami , jeřabinami, mašličkami a jinými drobnostmi a 4 svíčkami. Čtyřmi proto že adventní čas začíná čtyři neděle před Vánocemi. Každou adventní neděli se postupně jedna ze svíček zapálí. V poslední adventní neděli se tedy rozzáří všechny svíčky najednou.

Barborky - Svobodné dívky si 4.12. tedy na svátek Barbory trhaly větvičky z třešně a dávaly si je do vázy. Pakliže na Štědrý den vykvetli měly se do roka vdát.

Házení střevíců - Svobodné díky házely střevíc přes hlavu, pakliže střevíc ukazuje špičkou ke dveřím provdají se odejdou z domova, pakliže ukazují patou ke dveřím zůstanou doma.

Lití olova - Nad plamenem se roztaví kousek olova a pak se najednou vylije do vody. Podle tvaru který tímto litím každému vznikne se usuzuje co koho čeká.

Pouštění lodiček - Do prázdné půlky skořápky od vlašského ořechu se nakape vosk a připevní vánoční svíčka. Takto vytvořené lodičky se pouštěli do lavoru s vodou. Komu lodička nejdéle vydržela nad vodou toho čeká dlouhý a šťastný život. Je možné i jiné vysvětlení, čí lodička se dostane do středu půjde do světa čí lodička se drží při kraji zůstává další rok doma.

Zlaté prasátko - Na Štědrý den se zachovával až do večera přísný půst. Dětem, které se nemohou dočkat se slibuje, že vydrží-li nejíst, uvidí zlaté prasátko.

Štědrovečerní večere

- Rybí šupiny - se dávají pod talíř aby přinášeli po celý rok dost peněz.

- Talíř navíc - se dával nejenom pro nečekaného hosta, kterého bylo třeba pohostit a také se říkalo že je to v očekávané narození Ježíška . Další vysvětlením je že u štědrovečerní večeře má bát vždy sudý počet osob.

-Vstávání od stolu - bylo zakázáno, kdo vstal od štědrovečerníhostolu tomu byla předpovídána smrt nebo nemoc v následujícím roce.

Krájení jablka - po štědrovečerní večeři se rozkrajovala jablíčka a to kolmo na stopku. Pakliže byl jádřinec ve tvaru křížku ohlašovalo to příchod smrti. Byl-li jádřinec plný červů znamenalo to nemoc a krásná hvězdička znamenala zdraví a štěstí.

K další tradicím patří třeba přeskakování sekery bosou nohou, dívání se do pece, třesením bezu na zahradě u domu , vyndávání polínek z hranice a jiné které již nejsou tak známé a rozšířené a v dnešní době jen těžko uskutečnitelné tedy alespoň pro ty co nebydlí v domku nebo chalupě.

Které z českých a nebo jiných tradic ještě znáte a které sami dodržujete?

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006