O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Od soboty můžete zajít za tropickým ovocem

autor : Mgr. Tomáš Vladislav Novák , vydáno : 03. 12. 2004

Jako vánoční dárek pro návštěvníky tropického expozičního skleníku Fata Morgana připravil ředitel botanické zahrady RNDr. Oldřich Vacek na Štědrý den vstup zdarma od 9 do 14 hodin.

Vánoční výstava tropického ovoce bude zahájena ve skleníku Fata Morgana v sobotu 4. prosince. Zblízka si budete moci prohlédnout i méně známé druhy tropického a subtropického ovoce i jak vypadají rostliny, ze kterých pocházejí a k čemu všemu se používají. Vystaveny budou i působivé exponáty exotického ovoce zapůjčené ze sbírek Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

K vidění bude například legendami opředený durian (Durio zibethinus). Tobolkovitý, až 30 cm dlouhý a kolem 8 kg vážící plod má povrch tvořený tlustou slupkou s hustými zelenými hroty. Uvnitř se nachází až 6 velkých semen obalených do dužiny pudinkové konzistence. Její lahodná chuť je ovšem rušena smrdutým zápachem po zkažených vejcích nebo pižmu, jak ostatně napovídá i druhový latinský název.

Jinou raritou, která u nás není běžně k vidění, bude plodenství chlebovníku druhu Artocarpus heterophyllus zvané džekfrut, stará kulturní rostlina Asie jež se svou velikostí řadí mezi největší ovoce tropů. Plodenství chlebovníku má hruškovitý tvar a může být až 100 cm dlouhé, 50 cm široké a vážit může až 25 kg. Dužina plodu má fádně sladkou chuť a příjemně voní. Kromě plodenství se z tohoto stromu zužitkovává na výrobu nábytku i krásně žluté dřevo a z dřevních výluhů se připravuje žluté barvivo. Chlebovník Artocarpus heterophyllus pochází z Indie, ale dávno se rozšířil do oblastí Asie a Afriky.

Výstavu obohatí i další méně známé druhy s exotickými názvy například pitajahu, kvajava, annona, mangostan, rambutan, baobab, longan nebo „kešu jablko“. Doplněna bude i ukázkami zdobení vánočních stromků sušeným exotickým ovocem.

Výstava bude otevřena až do 27. prosince, vždy od úterý do neděle od 9.00 do 16.00 hodin. Na Štědrý den je vstup do skleníku Fata Morgana zdarma.

Ale nejen ve skleníku najdete zajímavosti. Botanická zahrada má ve svých sbírkách mnoho druhů jehličnanů, které jsou až 30 let staré a pocházejí z původních výsadeb při zakládání botanické zahrady.

„Pineteum“ najde návštěvník v úvodní části zahrady na pravé straně od hlavní cesty, kde je sbírka jehličnatých rostlin vysazena. Rostou zde borovice, smrky, cypřiše, jalovce, jedle a do „pinetea“ je také umístěn strom Ginkgo biloba.

K nejzajímavějším jehličnatým stromů patří jedle španělská, jedle korejská, borovice křehká, cedr atlaský, který se často zaměňuje za modřín. V zimě však na rozdíl od modřínu neopadává. Ginkgo biloba, jehož český název zní jinan dvoulaločný, roste v botanické zahradě přes 20 let. Podle žilnatiny listů není řazen ani k jehličnatým dřevinám ani k listnatým dřevinám. Jinan představuje jakousi křižovatku v evolučním vývoji dřevin. Spisovatel Jaroslav Foglar použil list jinanu jako znak „Bratrstva kočičí pracky“ ve známém a slavném příběhu Rychlých šípů.

Největší šišky má borovice Jeffreyova. Ohromné až 30 centimetrů velké šišky rostou v koruně borovice ve výšce až 20 metrů. Nejvíce pryskyřice obsahuje borovice aristata, která se velkým obsahem pryskyřice brání proti odparu vody. Je patrná na první pohled a spolehlivě se tento druh borovice pozná i podle krásné vůně. Největším jehličnatým stromem v botanické zahradě je sekvojovec obrovský, dorůstající v kontinentálních podmínkách naší zeměpisné šířky výšky 50 metrů.

Velké pozornosti se těší čarověníky – mutace jednotlivých dřevin, které vznikají na větvích změnou genetické informace. Sběratelsky jsou čarověníky velice vzácné a oblíbené.

V blízkosti viniční zdi, v zadní části botanické zahrady, návštěvník objeví žijící fosilii, metasekvoj čínskou. Metasekvoje patří do skupiny opadavých jehličnanů a v tomto ročním období tedy již nemají jehlice.

Žijící fosílie je zcela přiléhavý název pro tuto dřevinu. V třetihorách byly metasekvoje rozšířeným druhem po celé Eurasii. V ledových dobách téměř vyhynuly a zůstaly zachovány pouze na malém území střední Číny. Znovu objeveny byly v roce 1941. První semena byla do Evropy dovezena v roce 1949 a z této zásilky pochází exemplář, který roste v Průhonickém parku.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006