O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Autostop – jak pro koho

autor : Tomáš Ježek , vydáno : 06. 12. 2004

Autostop – nejlevnější cestování, někdy i rychlé, ale jak kdy bezpečné. A to v jakémkoliv ročním období. Co vlastně táhne lidi ke stopování? Bojí se třeba něčeho?

Mladé, staré, muže, ženy, jednotlivce… ty všechny je možné spatřit postávat u silnice se zaťatou pěstí a vztyčeným prstem. Nebo také s cedulkou popsanou písmeny místa, kam míří. Jedním slovem – stopaři. Někteří je mohou označit za blázny, když dokáží třeba několik desítek minut čekat u krajnice na auto, které by je svezlo. Jiní zase oceňují jejich statečnost, že si dokáží sednout do vozu ke zcela neznámému člověku.

„Je to rychlejší a hlavně zadarmo,“ říká hlavní důvod Filip, který začal stopovat v šestnácti letech. Bál se a vůbec nevěděl, co má od autostopu čekat. Malý strach v něm pouze vzbuzovala představa z amerických filmů, kde bylo násilí na denním pořádku. Dnes, v jednadvaceti letech však říká: „Teď už se umím o sebe postarat.“

Stejný důvod – peníze a čas – uvádí také jednadvacetiletá studentka vyšší odborné školy, která autostop využívala v době středoškolských studií. „Nikdy jsem nestopovala sama, ale jen ve dvojici. Většinou s kamarádkou,“ říká. Důvod byl jasný – strach. Navíc pomocí stopu jezdila jen několik kilometrů z jednoho města do druhého. Delší trasu by si vůbec neriskla. „Často nám zastavovali jedni a ti samí lidé. Začali jsme se kamarádit,“ dodává.

Ať si kdo chce co chce říká, autostop je více či méně nebezpečný. Jednak pro řidiče, tak i pro stopaře. Vzpomeňme na mladé ženy, které si sedly k neznámému řidiči, a zaplatily za to tím nejdražším – životem.

„Nepoutám se,“ říká Filip. Kdyby například došlo k nejhoršímu, stačilo by podle něj otevřít dveře a třeba i z auta vyskočit. Navíc, když sedí na přední sedačce, má ruku připravenou blízko ruční brzdy, kterou by v podobném případě použil. „Stačilo by, kdyby mě nějak ohrožoval pistolí. Než by se zorientoval, co se vlastně stalo, měl bych aspoň malý náskok,“ vysvětluje Filip. „Navíc mám vždy u sebe nůž, který bych také použil.“

To je ale situace, kdy má řidič jiné choutky, než jen udělat dobrý skutek. „Kamarádka vzala stopaře,“ pokračuje Filip a stejnou historku potvrzuje i jednadvacetiletá studentka VOŠ. Zastavila muži, dost elegantně oblečenému – v obleku nebo módním koženém kabátu. Vždy však s kufříkem. Cesta nebyla nijak zvláštní. Jen však do doby, než si dotyčný muž začal stěžovat na nevolnost. Požádal řidičku, aby mu zastavila. Chtěl si jít sednout dozadu. Většinou na místo za řidičem. Jakmile ale vystoupil z auta, obě ženy šláply na plyn a jednoduše odjely. Muže nechaly stát venku. Když ujely několik kilometrů, nebo dorazily domů, zjistily, že si dotyčný muž zapomněl ve voze svůj kufřík. Zvědavost byla velká a proto jej otevřely. K jejich úžasu v něm nebyla žádná lejstra, která většinou takoví lidé v kufřících nosí, ale ocelové lanko s koženými rukavicemi. Jejich duchapřítomnost a možná i předtucha jim zachránila život.

Všemu se dá tak trochu předejít. „Vybíráme si lidi, ke kterým si sedneme,“ říkají shodně Filip se studentkou VOŠ. „Když nám chce zastavit někdo, s kým jet nechceme, musíme vymyslet vhodnou výmluvu.“ Nejčastěji říkají, že jedou jiným směrem, než má dotyčný namířeno. Někdy předstírají, že vůbec nestopují a raději se odvrací stranou.

„Občas je stopování i zábavné,“ říká s úsměvem Filip, který autostop využívá dodnes. Měsíčně tak může ušetřit více jak dva tisíce korun, při cestě z Moravy do jižních Čech. „Jednou jsem takhle stopoval a pořád mi nikdo nechtěl zastavit. Pak se z dálky začalo přibližovat větší rodinné auto, které mi zastavilo. Uvnitř seděli manželé. Vzadu se tísnilo sedm dětí a dva pejsci. A já se tam mezi ně vtěsnal. Byla to taková hodně humorná rodinka.“

A jaké jsou vlastně typy, jak rychle ulovit řidiče? „Usmívat se,“ volí útok studentka VOŠ. „Máme svoje signály“, doplňuje Filip. „Když řidič ukáže prstem dolů, znamená to, že je místní. Otáčí-li ho na nějakou stranu – bude brzy odbočovat. Pozvednutí rukou značí plné auto. Poklepání na čelo zase upozornění, že stopař stojí na špatném místě, kde má jen malou šanci, že mu někdo zastaví. Někdy se objeví i vztyčený prostředníček.

„Nedoporučuju stopovat za tmy – to nikdo nezastaví. Jediná možnost je stát pod světlem,“ radí Filip. Když se dlouho nedaří někoho stopnout, musí se prosit. Hlavně ženy mají velkorysé srdce.

Co říci závěrem? Většina lidí využívá autostop jako rychlý a levný způsob cestování. Najdou se však lidé, kteří se nechtějí jen přemístit z místa na místo. Jsou i tací – ženy i muži, kteří berou stopaře jen kvůli sexu. Tak snad už jen šťastnou cestu nebo bezpečný sex…

Komentáře
VěcAutorDatum a čas
"nebezpečnost"Komár3-. -0. 2005, 31: 1
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006