O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Fata Morgana zdarma a s rybí událostí

autor : Mgr. Tomáš Vladislav Novák , vydáno : 15. 12. 2004

Petr Novotný se ujal úkolu téměř stvořitelského: ve čtvrtek 16. prosince přesně ve 13.30 slavnostně vpustí do tropického jezera americké expozice ve skleníku Fata Morgana tři tisíce jihoamerických neonek červených.

V krátké historii tropické expozičního skleníku Fata Morgana je pouštění třítisícího hejna neonek červených do tropického jihoamerického jezera velikou událostí. A slavnostní den je výjimečný ještě něčím dalším. Od 13.00 až do zavírací doby v 16.00 je vstup pro všechny návštěvníky zdarma.

Petr Novotný je velkým obdivovatelem přírody tropických deštných pralesů, zejména života vodních živočichů, ryb, žab a plazů. Proto ho Botanická zahrada hl.m. Prahy požádala, aby se slavnostního úkolu ujal.

V tropickém skleníku Fata Morgana mohou návštěvníci obdivovat tichý vodní svět. Z proskleného tunelu, který vede pod hladinou sladkovodního tropického jezera, je možné pozorovat ryby a rostliny z oblastí Střední a Jižní Ameriky, Afriky a Asie. Zajímavými a elegantními obyvateli americké části 200 000 litrového jezírka jsou arowany dvouvousé (Osteoglossum bicirrhosum). Po osmi měsících chovu už měří přes půl metru a dosáhly téměř poloviny maximální velikosti. Tyto dravé ryby s obrovskou tlamou nepřehlédne ani nepozorný návštěvník, zdržují se totiž těsně pod hladinou. Jiné obdivuhodné ryby vyžadují již více pozornosti. Při samé hladině asijsko-africké části lze spatřit motýlkovce africké (Pantodon buchholzi), kteří pomocí širokých a dlouhých prsních ploutví mohou skákat a většinou je můžete nalézt mezi plovoucí vegetací. Další dva druhy nepříliš známých ryb se naopak skrývají až u dna. U nožovky běločelé (Apteronotus albifrons) se vyvinul elektrický orgán sloužící k orientaci v kalné vodě. V přírodě žijí v Jižní Americe, kde dosahují velikosti 60 cm. Pohybují se pomocí pentlovité řitní ploutve a hřbetní a břišní ploutve postrádají úplně. Další v jezírku chovaný druh ryb vytvářející elektrické impulsy je africký rypoun Petersův (Gnathonemus petersii). Jsou vynikajícími indikátory kvality vody a jako takové se ve své vlasti hospodářsky využívají. V jezírku žije dalších padesát druhů ryb, dva druhy sladkovodních krevet a jeden druh afrických vodních žab (rod Hymenochirus). Původně sem bylo nasazeno asi 4500 jedinců, ale některé druhy se velmi dobře množí.

Zdarma můžete skleník navštívit i na Štědrý den od 9 do 14 hodin. Je to malý dárek vedení botanické zahrady svým návštěvníkům.

I v těchto zimních a chladných dnech je ve skleníku velice příjemné klima. Přesvědčíte se, že ačkoli je venku chladné zimní počasí, ve skleníku dosahuje v tropické části teplota 22 stupňů a vlhkost vzduchu je kolem 80 procent. V těchto podmínkách se daří tropickým rostlinám. Na vzdory zkracujícím se dnům můžete i v zimním období spatřit krásné květy různých zajímavých tropických rostlin.

V každé části skleníku vykvétá nápadnými květy několik rostlin. Za pozornost stojí ibišky, podražec obrovský, helikónia, jasmín, lilie filipínská, protea a několik druhů orchidejí rodu Dendrobium. Právě teď jsou tyto rostliny v plné kráse.

V první sukulentní části v expozici Madagaskaru kvete světle žlutým květem ibišek Hibiscus surattensis. Tento druh ibišku pochází z východních oblastí tropické Afriky. Nepřeberné množství kultivarů bylo vyšlechtěno z nejznámějšího ibišku Hibiscus rosa-sinensis a pěstují se takřka po celém světě.

Ve druhé části skleníku Fata Morgana v tropickém deštném lese, kvete bizardní podražec obrovský Aristolochia gigantea s obrovskými květy. Dosahují až neuvěřitelných 25 centimetrů. Svou tmavě fialovou barvou květu s nápadně žlutým středem lákají své opylovače – mouchy. Jakoby nestačila barva květu a velikost, k opylení také přispívá zápach mršiny, který každý květ vysílá do okolí. Podražců existuje na 120 druhů a vyskytují se i mírném pásmu naší zeměkoule.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006