O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Slavnostní ukončení programu Česká hudba 2004

autor : Redakce , vydáno : 06. 01. 2005

ŘECKÉ PAŠIJE jsou poslední velkou jevištní prací, kterou skladatel Bohuslav Martinů (1890-1959) dokončil. Opera vznikla na motivy románu řeckého spisovatele Nikose Kazantzakise Kristus znovu ukřižovaný, jenž na Martinů hluboce zapůsobil.

BOHUSLAV MARTINŮ – ŘECKÉ PAŠIJE/GREEK PASSION

česká premiéra první verze opery psané na anglický text

Libreto podle románu Nikose Kazantzakise Kristus znovu ukřižovaný

PREMIÉRA

KDY: 16. ledna 2005

KDE: Janáčkovo divadlo v Brně

Všechny připravované termíny:

16., 18., 20. ledna 2005, Janáčkovo divadlo

Národní divadlo v Brně v koprodukci s Royal Opera House Covent Garden a Bregenzer Festspiele ve spolupráci s IKC Divadelní ústav Praha, produkce Agentura Janáček.

NASTUDOVÁNÍ:

dirigent: Christian von Gehren, režie: David Pountney, režijní nastudování: Nicola Raab,

scéna: Stefanos Lazaridis, kostýmy: Marie-Jeanne Lecca, sbormitr: Josef Pančík, Choreografie: Elaine Tyler Hall, světelný design: Davy Cunningham

Sbor a orchestr Janáčkovy opery.

OBSAZENÍ:

Grigoris, kněz z Lykovrisi- Peter Sidhom,Aga- Richard Angas, Učitel-Terry Jenkins, Patriarcheas- Eric Garrett, Ladas- Jonathan Fisher, Kostandis-Adrian Clarke,

Yannakos- Hubert Francis, Michelis- Peter Auty, Panait- Robin Leggate, Manolios-Mathew Elton Thomas, Lenio- Anat Efraty, Fotis, kněz uprchlíků- Willard W. White

Kateřina-Marie McLaughlin ad.

Inscenace byla poprvé uvedena na Bregenzer Festspiele 20. července 1999 a v Royal Opera House, Covent Garden, Londýn 25. dubna 2000.

ŘECKÉ PAŠIJE

ŘECKÉ PAŠIJE jsou poslední velkou jevištní prací, kterou skladatel Bohuslav Martinů (1890-1959) dokončil. Opera vznikla na motivy románu řeckého spisovatele Nikose Kazantzakise Kristus znovu ukřižovaný, jenž na Martinů hluboce zapůsobil.

Děj opery nás zavádí do řeckého prostředí: je doba velikonoc, vesničtí usedlíci se chystají nastudovat pašijové hry. Manolios, jenž v nich získal Kristovu úlohu, svůj úkol bere velmi vážně a rozhodne se žít ctnostným životem. Když pak k usedlíkům přichází zástup uprchlíků, jejichž vesnice byly vydrancovány Turky, je to Manolios, který jim chce pomoci a získává na svou stranu řadu vesničanů. To se ale nelíbí radě starších, jejíž členové dbají pouze na vlastní prospěch. Situace se vyhrotí až do krajních mezí, kdy je Manolios-Kristus zavražděn rukou vesničana Panaitise, který měl v pašijích ztvárnit roli Jidáše. ŘECKÉ PAŠIJE existují ve dvou úplných, avšak zásadně odlišných verzích. První "londýnská" verze byla komponována v letech 1954-1957 a Martinů ji zamýšlel uvést ve světové premiéře v londýnské Královské opeře Covent Garden v roce 1958. První inscenace se však dočkala teprve v roce 1999 na festivalu v Bregenzi (v koprodukci s Královskou operou, Covent Garden, kde dílo bylo premiérováno 25. dubna 2000). Inscenační tým tvořili režisér David Pountney, scénograf Stefanos Lazaridis, kostýmní výtvarnice Marie-Jeanne Lecca, světelný designér Davy Cunningham a dirigent Ulf Schirmer.

Druhá, tzv. "curyšská" verze vznikala od raku 1957 do ledna 1959, premiérována byla 9. června 1961 v Curychu pod taktovkou Paula Sachera a je dnes díky četným provedením a dvěma nahrávkám všeobecně známa. Skladatel se provedení díla však již nedočkal, zemřel pouhý rok po jeho dokončení. Československá premiéra Řeckých pašijí se konala o necelý rok později, 3. 3.1962, a to v brněnském divadle. Uvedení první verze Řeckých pašijí v produkci londýnské Královské opery a režii Davida Pountneyho a pod taktovkou dirigenta Christiana von Gehrena na brněnském jevišti v sezóně 2004-2005 je závěrečným počinem projektu "Česká hudba 2004 - nedílná součást evropské kultury". Pro brněnské publikum je to mimořádná příležitost seznámit se s vynikající inscenací předního operního domu v podání zahraničních sólistů, jež své role ztvárnili již při provedení v Bregenzi a Londýně. Na inscenaci se podílí sbor a orchestr Janáčkovy opery.

Tiskové zprávy a články redakce.
Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006