O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Bolel vás porod aneb co vám možná lékař neřekl

autor : Jitka Lenková , vydáno : 10. 01. 2005

To se vůbec nedivte. Je to normální. Problém je pouze v tom, že většinou o této bolesti nedostanete příslušnou sumu informací. Proč taky, když polovina lidstva je nepotřebuje vůbec a z té druhé poloviny by je sice ocenila většina, ale využila také třeba jen jednou v životě.

Takže kdyby vás to čekalo:

Vědci zjistili, že hlavně u prvorodiček je bolest při porodu jednou z nejhorších, jaká může lidskou bytost vůbec potkat. Nevyrovná se jí zlomená noha ani pásový opar. Praktici – lépe řečeno praktičky, které prožily oboje, tvrdí, že srovnatelná je pouze s ledvinovou kolikou. (Věčná škoda, že není možné tento nezapomenutelný vjem třeba na půlminutky povinně ordinovat všem lékařům, aby soucítili s pacienty a cvičně všem otcům, aby patřičně ocenily matky svých dětí.) Na ledvinovou koliku suverénně zabere dostatečná dávka opiátů, ale co s rodičkou? Pokud si vzpomínáte, že vám lékař při porodu tvrdil, že už vám dal všechno co mohl a že to bolet už nemůže a vy jste stále naříkala, že to fakt pořád ještě bolí, měla jste samozřejmě pravdu vy a ne lékař. Vtip je v tom, že na stejně jako na ledvinovou koliku i na porodní bolesti opiáty spolehlivě zabírají, ale jejich bezpečná dávka však postačí zkrotit jen mírnou až střední bolest. Naprostá většina rodiček však zažívá bolest velmi silnou, menší část bolest střední intenzity a jen malé procento bolest slabou. Všechny možné alternativní postupy (akupresura, akupunktura, masáže) apod. stačí opět jen menší bolest. Spolehlivě bolest vyblokuje jen analgézie přes epidurální katetr (zabere do 15 minut) a spinální anestézie (do pěti minut, ale vydrží jen hodinu a půl). A proč to vůbec tak moc bolí? Stahy ze svalů doslova vyždímaly dočasně krev a s ní i kyslík, na což svalové buňky reagují bolestí. Vlastně říkají – koukej honem tenhle katastrofální stav napravit! Což ovšem v tomto případě jaksi nejde.

Pokud však platí Darwinova teorie, porody ve společnosti umožňující kontrolu porodnosti budou stále lehčí. Je totiž pravděpodobné, že ty ženy, které zažily porod obzvlášť traumatizující, si opakování tohoto zážitku odpustí a tuto vlohu předají jen jedinému potomkovi. Naopak ty, které jsou schopny rodit, řečeno porodnickou hantýrkou, za kus chleba, přivedou na svět větší počet potomků s vlohou pro hladký porod.

(zdroj. Zdraví 5/2000)

Komentáře
VěcAutorDatum a čas
bezbolestné porody do vanyLidka1-. -0. 2005, 25: 1
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006