O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Hrůza a zlo v africkém umění

autor : Compress , vydáno : 19. 01. 2005

Hrůza, hnus a rozkoš z monstrozity jsou emocionální stavy, jež patří k základní antropologické výbavě člověka. Jejich inscenace v mytologii a umění má dlouhou a regionálně rozrůzněnou tradici. Výstava Africa Screams ve vídeňské Kunsthalle je pokusem o zmapování tematizace zla a strachu v  dějinách umění a kultury Černé Afriky.

Téma zla a hrůzy hraje v umění a vůbec kultuře afrických zemí velice výraznou roli. Přesto bylo dosud ve vědě i výstavnictví trestuhodně zanedbáváno. Vídeňská výstava se pokouší ukázat, jak se africké postkoloniální války a krize, známé Evropanům z katastrofických obrázků a záběrů z médií, artikulují v umění a pop-kultuře. Skutečný horor (války, rozpady států, korupce, chudoba, nemoci) představuje rezervoár vzorů pro horor v umění. Zatímco v Evropě patřila odedávna k hlavním producentům umělecké hrůzy křesťanská církev – vzpomeňme si jen na pekelné výjevy v našich chrámech či na zakrvaveného Krista přibitého na kříž –, v Africe příslušela inscenace hrůzy jiným institucím: spolkům masek, kultovním skupinám a vypravěčům mýtů.

Prezentace masek z různých afrických kultur ukazuje, jak je zlo reprezentováno a zažehnáváno v kultu. Vedle rituálních a kultovních předmětů je do expozice zařazena řada ukázek z nejrůznějších uměleckých oborů i médií: obrazy, sochy, fotografie, instalace, ale i ukázky z hororových filmů, kalendářové tisky a komiksy. Výstava Africa Screams tak programově vychází z protnutí estetického, kunsthistorického i kulturologického bádání: spojuje historii s přítomností, mytologickou fantasy se skutečnými prožitky utrpení, vysoké a nízké, transcendentální i triviální, staré „kmenové“ umění a vybrané kritické pozice soudobého umění. Ze současných umělců Afriky jsou na výstavě zastoupeni například Fernando Alvim (Angola), Candice Breitz (JAR), Kofi Setordji (Ghana) či Jane Alexander (JAR).

Výstava o formách zla v africké kultuře a umění trvá ve Vídni do 30. ledna 2005. Otevřena je denně kromě středy od 10–19 hodin, ve čtvrtek až do 22 hodin. Vstupné stojí 6 eur, snížené 4,50 eur. Další informace na www.KUNSTHALLEwien.at.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006