O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Volný prodej orální antikoncepce

autor : ing. Ludmila Pachtová , vydáno : 21. 01. 2005

Již ve třiceti zemích světa je volný prodej orální antikoncepce. Konzervativci vzdorují. (Překlad z Reuters).Skupina pro ženská práva, požadující snadnější přístup k záchranné antikoncepci, tlačí na zákonodárce v U.S., aby bylo přijato usnesení, které by uznávalo užívání orální antikoncepce bez předpisu.

Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA - The Food and Drug Administration) v loňském roce odmítal žádost od Barr Pharmaceuticals Inc.,možnost prodávat antikoncepci, nazývanou Plan B, přes pult. Vzplála diskuze o tom, zda rozhodnutí bylo založené na vědeckém důkazu nebo politických důvodech.

FDA úředníci se odvolávali na nedostatek informací o tom, zda děvčata pod 16 let mohou užívat lék bezpečně bez doktorského úsudku. To bylo výzvou pro Barr, aby znovu vznesla požadavek, aby pilulka byla k dispozici bez předpisu ženám od 16 let.

"Plan B" redukuje šanci na otěhotnění,když je požita během 72 hodin po nechráněném sexu. Obsahuje vyšší dávku hormonu progestin, než obvyklé antikoncepční tablety, a u ženy se předpokládá, že si vezme dvě tabletky po 12 hodinách.

Když agentura FDA čekala s rozhodnutím další týden, některé ženské skupiny se peticí dožadovali u zastupitelství o schválení. Hrstka protestujících byla zatčená 7. ledna 2005 v ředitelství FDA v Marylandu, když se pokusila zatarasit přístup.

Stoupenci argumentují, že snadnější přístup k "Plan B" by redukoval počet interrupcí díky tomu, že by více žen dostalo pilulky včas. Oponenti odporují, že snadnější dostupnost by podporovala promiskuitu a šíření sexuálně přenosných nemoci, zvláště mezi mládeží (teen-agers).

Společnost Barr, založená ve Woodcliff, New Jersey, nabídla v červenci 2005 kompromis. Žádala prodej léku volně ženám od 16 let, které osvědčí zletilost. Mladší ženy by ještě potřebovaly doktorský předpis.

Amy Allina, politická ředitelka v National Women's Health Network, řekla, že kompromis od Barr je "újmou pro mladé dívky", které potřebují včas užít pilulku a vyhnout se interrupci nebo se vyhnout riziku, že budou mít dítě, které nebudou moci živit, vychovávat.

"Jednáme o prevenci před neúmyslným těhotenstvím," říká, a dodává, že nejsou žádné vědecké důvody pro zavrhování.

Konzervativní zákonodárci a jiní, kteří oponují snadnějšímu přístupu, argumentují, že pilulky mohou zvětšit rizika sexuálního chování, včetně znásilnění.

"My se nacházíme v mezích epidemií sexuálně přenosných nemoci. Toto zhorší situaci," řekl Wendy Wright, starší politický ředitel konzervativní skupiny "Concerned Women for Amerika".

Oponenti také argumentují, že pilulka Plan B vyvolává potrat - podporovatelé tvrzení odmítají.

"Plan B brání uhnízdění oplodněného vajíčka v ženské děloze, což je důležitý rozdíl od RU-486, interupční pilulky, která vypudí vejce", říkají podporovatelé.

Nová výzkumná studie publikovaná tento měsíc v Journal of the American Medical Association podpořila diskuzi a někteří finanční analytici řekli, že to může být prospěšné pro lobby Barr.

Průzkum u 2117 žen ukázal, že záchranná antikoncepce nepůsobí na míru jejich nechráněného sexu, říkají výzkumníci.

Záchranná antikoncepce je již k dispozici bez předpisu v lékárnách šesti států - Aljaška, Kalifornie, Havaj, Maine, Nové Mexiko, a Washington.

Plan B je volně prodejný lék ve více než 30 zemích.

(Anglický originál: Washington Reuters 2005, od Susan Heavey 16.ledna 2005. Překlad z anglického textu: Ing Ludmila Pachtová, 17.ledna 2005)

Komentáře
VěcAutorDatum a čas
Jak je to v CR?Maniak1-. -0. 2005, 22: 0
Re: ČlánekManiak1-. -0. 2005, 22: 0
   Re: ČlánekManiak1-. -0. 2005, 25: 1
      Re: ČlánekManiak1-. -0. 2005, 25: 1
         Re: ČlánekManiak1-. -0. 2005, 25: 1
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006