O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


GARY SNYDER: PRAXE DIVOČINY

autor : Markéta Bardová , vydáno : 07. 02. 2005

Ráda bych vám představila knihu, která nepatří mezi horké novinky, ale za dobu od svého vydání si našla své místo na spoustě poliček v rozličných knihovnách, knihovničkách, či na nočních stolcích anebo psacích stolech.

Při nedávné procházce mi kolega Zbyněk Maryška vyprávěl o svých i cizích kočkách. Zaujala mne historka o jedné sněhově bílé staré kočce. Řekl: „Ta kočka mě naučila, jak se chovat ke zvířatům. Když jsem byl malý, tahal jsem jí za ocas a ona mě sekla drápkem. Řval jsem, babička mi ještě přidala.“

Gary Snyder, který v Americe vyučuje literaturu a filozofii a je autorem několika knih, z nichž jedna – sbírka básní Želví ostrov – byla oceněna Pulitzerovou cenou, v této knize nabízí nejen pasivní pohled na divokost, divočinu… Překladatel Luboš Snížek se zhostil svého obtížného úkolu velmi dobře a za vydatné spolupráce autora, a tak je kvalitní text českému čtenáři předkládán ve velmi kvalitní podobě.

Snyder nás chytne do klidu a bouře knihy hned na prvních stranách, a tak během chvíle vidíme při čtení slova divoký/wild lišku běžící lesem. Příběhy se střídají s filologickými souvislostmi a z toho vycházejícími filozofickými závěry. Myšlenky volně plynou a tvoří lehkou střechu, most i koberec kolem toho všeho.

Vše je ještě více podtrženo a dotaženo autorovými zkušenostmi a SKUTEČNÝM prožitkem. A tak mu věříme každé slovo, kterým prošoupal boty, ujel či uletěl tisíce kilometrů, pro které se brodil ve studených řekách Aljašky plných táhnoucích stříbřitých lososů, strávil mnoho nocí naplněných slovy i mlčením u ohňů, plavil se v Atlantiku a poslouchal mocné výdechy vznešených velryb a pro které mu běhal mráz po zádech, když zahlédl docela blízko medvěda anebo se zahleděl do těch nevýslovných očí vlka.

Pro lepší pochopení a prožitek knihy není od věci nahlédnout i do dalších knih jako jsou Lawrence, Miltona, Thoreau, Whitmana, Lao ´C atd. Když už byly zmíněny prožitky, je dobré říci, že čas od času se mysl ztrácí v přemíře příběhů a myšlenek, takže se ta hlavní, nosná laškovně schovává a čtenáře nechává tápat a objevovat na vlastní pěst.

Vydejme se tedy cestou Snyderových příběhů a nechme je bez zbytečného protahování mluvit, proplétejme se myšlenkami, které jej zaujaly a nechme se na malý moment vtáhnout na dosah divokosti:

Snyder si např. pokládá nad Thoreauovým výrokem „Dejte mi divokost, jejíž pohled nesnese žádná civilizace.“ otázku, zdali je těžké najít civilizaci, která by pohled divokosti snesla a hned dodává, že přesně o toto je třeba se snažit. Dále popisuje jak evropská „mechanistická ideologie popírající přírodu“ ztratila možnost přímé zkušenosti s přírodou. Říká: nejprve jsme ztratili „duši, pak vědomí a nakonec i samotný cit.“ Dále podotýká: „Evropa vyhubila vlky a medvědy, odlesnila obrovské plochy a spásla horské stráně.“

V kapitole Svět je pozorování zmiňuje Snyder rčení – Svět je ostrý jako nůž. A tak svět divoké přírody bez cest naučí víc než vyšlapaná pěšina školy. Zajímavá poznámka se též váže k chůzi jako prvotní meditaci, jako velikému dobrodružství lidstva. „Chůze je přesnou vyvážeností odvahy a pokory.“ Snažit se zbavit svět jeho ostří vědecko-technickými výdobytky nás tak zavádí až na pokraj zkázy.

Dvousetstránková Praxe divočiny nabízí moudrost, která vyvěrá z vyprávění prožitých příběhů i jinak, která čerpá ze samotného jádra moudrosti a moudrosti samotné – z přírody, a tak nás stará kočka může naučit víc než celodenní vysedávání ve škole. Jedna neotřelá nová a stará myšlenka tak v knize střídá druhou, a tak nezbývá nic jiného než zakončit tyto řádky výrokem Dógena, zenového mistra: „Kdo vůbec lidem řekl, že „Mysl“ znamená myšlenky, domněnky, ideje a pojmy? Mysl znamená stromy, kůly v plotě, cihly a trávy.“

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006