O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Praha – město průchodů a pasáží

autor : Compress , vydáno : 16. 02. 2005

Průchody tvořily hustou síť v ulicích Starého Města pražského již ve středověku. V moderní době je nahradily pasáže, velkolepé průchody skrze měšťanské domy či paláce, plné obchůdků, kaváren, kabaretů i kin. Pražské pasáže přibývaly souběžně s dynamickým rozvojem architektury, obchodu a kultury na počátku 20. století.

Při přestavbě někdejšího Koňského trhu do podoby dnešního Václavského náměstí vznikly nové domy a první pasáže Nového Města, například pasáž Hotelu Ambasador (1912–1914). V pasáži Richarda Klenky z Vlastimilu a Františka Weyra se nacházelo kino, kasino i kabaret. Další pasáž v této oblasti ukrýval Palác Koruna (1911–1914) architekta Antonína Pfeiffera; v Koruně byly obchody, kancelářské prostory, kavárna s galerií a v podzemí dokonce biograf a bazén (během hospodářské recese nahradil tato lákadla proslulý Automat Koruna).

V době největšího rozkvětu zářily pražské pasáže nádherou, nápaditostí i mnoha inovacemi. Tak Palác Lucerna, postavený v letech 1907–1921 Vácslavem Havlem, dědečkem bývalého prezidenta, byl pojat jako velkorysý chrám kultury – zahrnoval kabaret, kino, kde se promítaly první zvukové filmy v Praze, i známý hudební sál. Propojením pasáží Rokoko, Lucerna a U Nováků vzniklo nejrozsáhlejší palácové bludiště Prahy.

Výstava ve vídeňském Ringturmu představuje i další pasáže z období první republiky, přecházející od rondokubismu a stylu Art-Déco ke konstruktivismu a funkcionalismu. Vrcholnými ukázkami funkcionalistických staveb jsou pasáže Broadway (s výlohami v pochromovaných rámech, zrcadlovými plochami a zaoblenými rohovými okny, 1936–1938) a U Černé růže (1928–1932) v obchodním domě Bondy. Do roku 1938 vyrostlo v Praze na čtyřicet pasáží. V éře komunismu povětšinou chátraly, jejich oživování i novou výstavbu umožnila opět až devadesátá léta minulého století.

Výstavu o více než třiceti architektonicky nejvýznamnějších pražských pasážích připravili Michaela Brožová a Ivo Hanel. K vidění je do 11. března 2005 v Ringturmu na adrese Schottenring 30, 1010 Wien. Otevřeno je ve všední dny od 9 do 18 hodin, ve čtvrtek až do 19.30. Vstup je volný. Další informace na www.wienerstaedtische.at.

Komentáře
VěcAutorDatum a čas

K článku nejsou žádné komentáře.

Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006