O Životě.cz
Partnerské weby

Personální ředitelka Vám napíše profesionální strukturovaný životopis na míru pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Životopis od nás je zaručeně pozvnánkou na pracovní pohovor. Nezapomeňte ani na motivační dopis díky němu vyniknete mezi ostatními kandidáty. Píšeme profesionální životopisy a motivační dopisy, připravujeme kandidáty na pracovní pohovory.

Naše ikonka
 O Źivotě.cz
Tiráž
O Životě.cz
ISSN 1214-6668
Vydavatel:
Marketer, s.r.o.
Hledání
Zde hledá Jyxo
Přijmeme!
Přijmeme do našeho týmu redaktora či redaktorku na externí spolupráci. Volné vstupy na akce (press screeningy, koncerty, tiskovky atd. atd. atd.), volnost ve výběru témat, možnost seberealizace, není nutná praxe a není ani omezeno věkovou hranicí, důležitý je písemný projev. Práce není finančně honorována. Zn.: Mladý kolektiv :-)
Soutěž!
Soutěžte s námi o dva zcela unikátní kalendáře Simony Krainové Agent 007, nafocené ve stylu Jamese Bonda s touto přední kráskou českého modelingu. Kalendář je neprodejný, ale může viset na stěně právě vám, pokud nám napíšete svá novoroční předsevzetí a to, jak v nich pokračujete, budete pokračovat či případně na čem jste pohořeli. Dva nejlepší příspěvky odměníme Agenty! Piště na redakce@ozivote.cz.
Výherci
S potěšením oznamujeme, že prosincovou soutěž vyhrál pan František Krám z Plzně a slečna Lucie Burovská z Prahy. Oběma gratulujeme a zasíláme jim slíbená DVD Na Stojáka! A co že jste si to přáli nejčastěji k Vánocům? Drtivě převažovaly technické vymoženosti :-)


Nebezpečné změny klimatu by mohly nastat již v roce 2026

autor : Václav Kotěšovec , vydáno : 21. 02. 2005

Nebezpečné změny klimatu by mohly nastat právě za 20 let, podle nové zprávy WWF. Studie globálních simulací klimatu ukazuje, že jestli se nic neudělá, Země se ve srovnání s obdobím před průmyslovou revolucí (rok 1750) ohřeje o 2°C někdy v době mezi roky 2026 až 2060.

Photo Dan GuravichV Arktidě by to vedlo ke ztrátě mořského ledu, živočišných druhů a některých typů tundrového rostlinstva. Také by došlo k výrazné změně v životě polárních obyvatel.

Ve studii "Změna arktického klimatu při 2°C globálního oteplení" od Dr. Marka New z Oxfordské univerzity se říká, že když se zbytek planety ohřeje v průměru o 2°C, Arktida bude třikrát teplejší, což znamená asi 3.2 až 6.6°C, jak ukazuje model.

Podle doktora M.New, "zásadní závěr z globálního klimatického modelu je, že ohřívání od skleníkových plynů bude redukovat množství sněhu a ledové pokrývky v Arktidě, která bude navíc produkovat další ohřívání ze slunečního záření více pohlceném v zemí a oceánu". Led a sníh odráží více slunečního záření zpět do prostoru než nezamrzlé povrchy. Čím menší plocha ledu, tím větší prostor pro pohlcování slunečních paprsků.

Arktické ekosystémy a obyvatelé budou prvními, kdo doplatí na změny klimatu.

"Globální oteplování může způsobit pohromu na tradičním způsobu života Inuitů, bude konec našemu lovu a našemu způsobu obživy", říká Sheila Watt-Cloutier na konferenci ICC (Inuit Circumpolar Conference).

Ve zprávě se dále uvádí, že tzv. letní mořský led odtaje v průměru o 9.2% za desetiletí (dekádu). Jestli to bude pokračovat více než několik dekád, studie varuje, že tento stálý led zmizí úplně do konce tohoto století. To by znamenalo, že lední medvědi a tuleni by byli pravděpodobně vyhubeni jako potrava místních obyvatel.

Další studie ukazuje, že boreální lesy se rozprostřou více na sever a nahradí až 60% původní tundry, důležité lokality pro ptactvo, např. pro havrany, sněžné strnady, sokoly, jespáky a rybáky obecné. Stěhovaví ptáci ztratí svoji živnou půdu v Arktidě.

Photo Dan Guravich "Jestli nezačneme ihned jednat, severní pól brzo nepoznáme", říká Dr. Catarina Cardoso z WWF, "Lední medvědy budou moci naše vnoučata vidět jen v knihách."

Účastníci vědecké konference v Exeteru o změně klimatu dávají jasné prohlášení vládám G8, které se sejdou ve Velké Británii koncem tohoto roku.

"Jestli nechceme, aby jedinečné ekosystémy jako Arktida zanikly, na setkání G8 musí být přijato tvrdé opatření k redukci změny klimatu", říká Dr. Catarina Cardoso.

Podle WWF, obnovitelné zdroje energie jako vítr, biomasa, geotermální a sluneční energie, je nejen dosažitelná, ale v mnoha případech i levnější. Obnovitelná energie spolu s efektivním hospodařením s energiemi jsou klíčem k redukci emisí, zejména CO2 a skleníkových plynů.

Podobné výsledky byly též prezentovány organizací Arctic Climate Impact Assessment (ACIA), na jejichž stránkách (viz připojené linky) je možné nalézt i řadu grafù, map a vývojových hypotéz.

http://www.wwf.org.uk/News/n_0000001451.asp
http://amap.no/acia/
http://amap.no/acia/GraphicsSet1.pdf
http://ozivote.cz/clanky/2004/11/19/obrovsky-potencial-pro-snizeni-emisi-co2/

Komentáře
VěcAutorDatum a čas
Znám ještě přesnější datum!Walter2-. -0. 2005, 21: 1
   Znám ještě přesnější datum!Kristeia2-. -0. 2005, 21: 1
   Re: Znám ještě přesnější datu...Ludmila2-. -0. 2005, 21: 1
Zobrazit Vše | Přidat nový

Reklama
Pojištění
Za obsah jednotlivých materiálů odpovídají jejich autoři. Obsah © redakce O Životě.cz 2002 - 2006